انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

نابودی زیست بوم

یکی از دلیل‌های انقراض جانوران نابودی تدریجی یا ناگهانی زیست‌بومهای آن‌ها است. چنین چیزی یا می تواند به دلیل آلوده شدن محیط زندگی جاندار باشد و یا به دلیل کوچک شدن منطقهٔ شکار جاندار به دلیل وارد شدن یک گونهٔ شکارچی قوی‌تر در آن منطقه. در این صورت جاندار نمی‌تواند به بقا ادامه دهد و منقرض می‌شود. آلودگی مکان زیست می تواند به نابودی کامل یک گونه در یک ناحیه منجر شود که این فرایند می تواند به سرعت و یا با گذر زمان انجام شود. نابودی جنگل‌های استوایی که منجر به ازمیان‌رفتن زیست‌بوم‌های بسیار گشته یکی از نمونه‌های انقراض به دلیل نابودی زیست‌بوم‌ها است.

  • انسان با دخالت‌های خود در جنگل‌های بارانی استوایی، و تنها از طریق کاستن از سطح جنگل، سرعت انقراض را میان ۱۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ برابر اندازه ی معمول آن بالا برده است . به این ترتیب واضح است که ما اکنون در گیر و دار یک تشنج انقراضی بزرگ از تاریخ زمین شناختی هستیم.
  • قارچهای اروپای غربی، حداقل در مقیاس محلی، در گیر و دار یک انقراض توده ای هستند . نمونه برداریهای فشرده در محل‌های معینی از آلمان، اتریش، هلند نشان داده که طی ۶۰ سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد گونههای این قارچ‌ها از میان رفته‌اند . ظاهرن علت اصلی آن آلودگی هوا بوده است .

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۳ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین