انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

مار زنگی یا مار زنگوله‌ای
مراقب این مار باشید و مسحور صدای زنگوله اش نشوید!

این مار جزو دسته ای از مارهای سمی است و هنگام خطر با تکان دادن دم صدایی ایجاد می‌کند که شباهت زیادی به صدای زنگ و زنگوله دارد. به همین علت به مار زنگی یا زنگوله‌ای معروف شده است.

مارها به علت وجود اختلافات ظاهری یا ویژگی‌های باطنی به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. هر گروه از آن‌ها نیز دارای گونه‌ها و تیره‌های متعددی هستند چنانکه در دنیا بیش از ۱۲ نوع مار زنگی یا زنگوله‌ای وجود دارد. در میان مارهای زهری مار زنگی الماسی از همه کوتاه‌تر است.

مشخصات : سر و گردن مشخص ، چشم کوچک و مردمک آن گرد ، فاقد پولک گونه ای ، دارای یک پولک جلو چشمی روی سومین پولک لب بالایی ، دارای یک پولک زیر چشمی و دو پولک عقب چشمی ، پولکهای گیجگاهی 3+2 عدد ، لب بالا دارای 7 پولک و لب پائین 9 پولک (سومین و چهارمین پولک لب بالا متصل به چشم) ،‌ پولکهای پشتی در قسمت قدامی صاف و در قسمت خلفی تیغه دار و در 23 ردیف؛ پولکهای سطح زیرین دم در قسمت قدامی در یک ردیف و در قسمت خلفی آن در دو ردیف ، پولکهای سطح شکمی 180 تا 197 و سطح زیرین دم 41 تا 45 عدد ، پولک مخرجی منقسم . رنگ بدن در سطح پشتی قهوه ای تیره و سیاه رنگ یکنواخت ، سطح شکمی قهوه ای تیره متمایل به سیاه .
حداکثر طول 117 سانتیمتر ، دم 17 سانتیمتر .
این مار از مارمولکها ، پرندگان کوچک و موشها تغذیه میکند و شیوه ی زندگی آن تا اندازه نا معلوم است.


 

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۳ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ توسط T@ha| نظرات ()      قالب ساز آنلاین