انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

سمندر لرستانی یکی از زیباترین ونایاب ترین حیوانات این سرزمین است و حاشیه رودخانه های کوهستانی را برای زندگی ترجیح میدهد نسل این حیوان در حال انقراض بوده و نیازمند توجه و حفاظت است.

نام فارسی: سمندر لرستان

نام انگلیسی:  Lorestan  mountian newt

نام علمی: Neurergus kaiseri

پراکنش تنها در ایران و در مناطق محدودی از استان خوزستان و لرستان در زاگرس مرکزی.

زیستگاه: این حیوان در در بوته زارها مناطق تالابی و نهرها و ابشارها با دمای پایین زندگی میکند.

اندازه : طول این جانور حداکثر به 150 میلیتر میرسد.

وضع حفاظتی: به شدت به حمایت و توجه نیاز دارد و باید از قاچاق ان جلو گیری شود.

نقش سمندر لرستان در طبیعت:  شاخص سلامت محیط است یعنی وجود این جانور یا دیگر سمندر هاخبر از سلامت محیط از لحاظ الودگی میدهند چون که سمندر ها بسیار به الودگی حساس اند.

معنای کلمه ی سمندر: سمندر کلمه ای فارسی بوده و از دو بخش سام به معنای اتش و اندر تشکیل شده که معنی زاده شده از اتش میدهد و در افسانه های کهن ایرانی اینگونه از ان یاد می شود.

از دوره ی زاد اوری این جانور اطلاعات زیادی در دست نیست.

ودر اخر چند خواهش دوستانه: همان طور که تا الان بارها اعلام کرده ام این جانور جمعیت بسیار کم وزیستگاهی در معرض تهدید دارد و این ها به خودی خود این حیوان را در معرض انقراض قرار داده اند. ممکن است در نزدیکی های عید نوروز در بعضی اماکن برخی از افراد سود جو دست به خرید وفروش این حیوان یا سایر دوزیستان وسمندرها بزنند به همین دلیل بنده خواهشمندم از خرید ان ها جدا خودداری فرمایید زیرا که این حیوانات ممکن است باعث سرایت بیماری های عفونی و انگلی شوند و به خاطر شرایط حساس زندگیشان ممکن است بعد از چندی بمیرند. پس به خاطر خود وبچه هایتان و تنوع زیستی هم که شده از خرید وفروش حیوانات وحشی خودداری فرمایید.

 نخرین این بدبخت خوشگل رو

نوشته شده در شنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩۳ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین