انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

کاراکال یا ان طور که مردم بعضی شهرها ان را سیاه گوش یا یوزو مینامند را شاید بتوان زیباترین گربه ی ایران دانست. این گربه ی زیبا با رنگ قهوه ای روشنش و گوش های بلند و سیاهش بسیار زیباست و به پرش های بلندش برای شکار معروف است.

نام فارسی: کاراکال

نام علمی: Caracal caracal 

نام انگلیسی: caracal

پراکنش: در اسیا وافریقا زندگی میکند در ایران درمناطق مرکزی هم چون شمال خوزستان تهران فارس یزد سیستان وبلوچستان و کرمان و خراسان دیده میشود.

اندازه: ارتفاع حیوان 38 تا 50 سانتی متر طول جانور 55 تا 95 سانتی مترو طول دمش 22 تا34سانتی متر و وزنش 16 تا 22 کیلو گرم است.

جمعیت: جمعیت ان در ایران مشخص نیست ولی کاهش جمعیت ان مشهود است.

این جانور میتواند پرش هایی به ارتفاع 3 متر داشته باشد و پرندگان را شکار کند.

و بسیار سریع وچابک هم هست.در ضمن جز معدود گربسانان بدون خط وخال است.و دسته مویی به ارتفاع 6 سانتی متر روی گوش هایش دارد.

نقش کاراکال هال در طبیعت کنترل جمعیت جوندگان است و در نقاطی که جمعیت ان از بین رفته جمعیت جوندگان افزایش یافته.

چند نکته ی جالب درمورد کاراکال ها: کاراکال چند اسم مختلف با عنوان های پروانک و شاطر شیر سیاه گوش و یوزه را نیز با خود یدک میکشد.

این جانور درگذشته برای شکار خرگوش طاووس و پرندگان تربیت میشده و هنوز هم در برخی کشورها مسابقاتی برای کاراکال ها راه می اندازند که خدا کند برچیده شوند.

واقعا زیباست... .امید که بچه های ما نسل های بعد هم ان را ببینند.نوشته شده در یکشنبه ٧ دی ۱۳٩۳ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین