انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

تمساح تالابی یا ان طور که مردم سیستان وبلوچستان صدایش می کنند (گاندو) جز کم جمعیت ترین حیوانات ایران به شمار میرود وتنها در قسمت های جنوبی سیستان وبلو چستان زندگی میکند.

نام فارسی: تمساح تالابی - گاندو (نام محلی)

نام انگلیسی: Marsh crocodile

نام علمی: Crocodylus palustris

پراکنش: در اسیا از اسام به غرب در بیش تر بخش های هندوستان سریلانکا نپال بنگلادش پاکستان در ایران در منطقه حفاظت شده ی باهو کلات در منتها الیه جنوب شرقی بلوچستان و رودخانه های سرباز و کاجو زندگی میکند.

جمعیت: در حدود 200 تا 300 راس در ایران شناسایی شده.

چرا جمعیت ان ها کم است: خوش بختانه هیچ گونه تهدیدی به لحاظ شکار این حیوان را در ایران تهدید نمیکند زیرا مردم سیستان وبلوچستان معتقدند گاندو باعث تمیزی اب میشود و به ان احترام میگزارند. که جای تقدیر وتشکر دارد زیرا در پاکستان بازار پوست این جانور بسیار داغ و پرسود است که مردم به ان توجه نکردند. ولی از لحاظ حفاظتی بخاطر جمعیت کمش بسیار اسیب پذیر است.

اندازه: طول این جانور به 4 متر میرسد ولی نمونه های ایرانی در حدود 2.5 متر یا 3 متر طول دارند  ودر ضمن تمساح نر از ماده بزرگ تر است.

این تمساح در فصل جفت گیری بسیار قلمرو طلب میشود و با کوباندن سر و ارواره های خود میگوید( نگاه نکن حموم افتاب میگیرم به اندازه کافی غیرتی هستما) و اینگونه رغبا را کنار میزند و هشدار میدهد.

چند نکته در مورد تمساح تالابی: تمساح تالابی بر خلاف پسر عموهای چند متری اش بسیار ارام و صلح طلب است و به غیر مواردی خیلی خاص و نادر به انسان حمله نمیکند و معمولا فرار را بر قرار ترجیح میدهد پس از ان نترسید حیوان ارامی است. 

نوشته شده در چهارشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۳ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین