انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

پست امروز بسیار غم بارست زیرا درباره ی پرنده ایست که بزودی در این کشور منقرض میشود.

درنای سیبری که از پرندگان مهاجر به ایران به حساب می اید رنگی سفید وصورت وپاهایی قرمز دارد وزمستان ها از زیستگاه خود در سیبری به ایران می اید.

نام فارسی: درنای سیبری - درنای سفید

نام انگلیسی: Siberian white grane

نام علمی: Grus leucogeranus

پراکنش: در روسیه هند چین پاکستان وایران دیده میشود زمستان ها هم در ایران در فریدون کنار زندگی میکند.

اندازه: طول این جانور به 135 سانتی متر میرسد.

جمعیت: از سال 1387 تنها گزارش زمستان گذرانی یک قطعه اعلام شده از لحاظ وضع حفاظتی هم در استانه انقراض قرار دارد.

درنای سیبری در سایر مناطق: درنای سیبری دارای سه جمعیت مرکزی غربی و شرقی است. دسته ای که به ایران می اید از لحاظ جمعیت محکوم به فناست اما دو دسته دیگر نسبت به دسته ی ایران وضع بهتری دارند.

رقص درناها: درناها سیبری بر خلاف بعضی جانوران مثل ادم ها. تا پایان عمر به هم وفا دار می مانند در فصل جفت یابی که برای ان ها در 3 سالگیست درنای نر با حرکاتی هم چون باز کردن بال ها چرخیدن حرکات سر و گردن و صداهای منقطع نظر یک ماده را به خود جلب میکند. در ضمن این پرنده پایین ترین نرخ تولید مثل را بین پرندگان دارد یعنی دو تخم میگزارد که تنها یکی جوجه میشود.

خویشاوندان: در ایران دو درنای دیگر با نام های درنای معمولی و طناز هم زندگی میکنند که درنای طناز بسیار کم یاب است ولی درنای معمولی نسبت به دو درنای دیگر وضع بهتری دارد.

نقش درنای سیبری در طبیعت: علاوه بر کنترل کردن جانوران کوچک ابزی و جلبک ها با حضورش در یک محیط مهر تاییدی بر سلامت ان جا میزند.هم چنین میتواند گردشگران زیادی را به خود جلب کند( که کاش در ایران نمیکرد)

چرا در خوابیم و بعد از انقراض ببر مازندران و شیر ایرانی و بسیار گونه های گیاهی و جانوری دیگر برای حفظ ان ها کمر همت نمیبندیم وتنها شاهد از بین رفتن انهاییم .

و در اخر نمیتوانم بگویم که ایا ما ایرانی ها مهمان نوازیم یا نه که اگر جواب مثبت باشد میگویم به این درنا وسایر پرندگان بنگرید با ان ها چه کردیم؟ ان ها هم مهمان بودند!

 

نوشته شده در دوشنبه ۸ دی ۱۳٩۳ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین