انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

همان طور که میدانید تولید مثل در حیوانات مختلف به غیر از گیاهان؛ قارچ ها؛ ویروس ها؛  باکتری ها و... به دو صورت لقاح داخلی و خارجی صورت میگیرد اما برای این که جواب سوال اول را بیابیم باید بخش جنسی و لقاح داخلی را بررسی کنیم.

اولین موردی که از جفت گیری دو حیوان مختلف جلوگیری میکند برخی از سدها ومانع هایی هستند که به آن ها سدهای پیش زیگوتی گفته میشود. این سدها لقاح را قبل از اینکه اتفاق بیفتد متوقف میکنند:

1.جدایی زیستگاه: دو گونه مار غیر سمی Thammophis را در نظر بگیرید. هردو در یک منطقه زندگی میکنند و زیستگاه مشترکی دارند اما یکی در آب است ودیگری در خشکی که باعث میشود دوگونه ارتباطی نداشته باشند.

2.جدایی زمانی: برای مثال دو گونه راسوی خالدار در آمریکای شمالی زندگی میکنند که یکی در اواخر زمستان ودیگری در اواخر تابستان جفت گیری میکند.پس زمان جفتگیری آنها باهم ارتباطی نخواهد داشت.

3. جدایی رفتاری: حیوانات هرگونه به طرق خاصی جفت یابی میکنند ومراسم خاصی با رفتار خاصی شکل میدهند که الزاما برای سایر گونه ها و ترغیب آن ها به جفتگیری قابل توجه نیست.این موضوع در پرندگان وسمداران مشهود است.

4.جدایی مکانیکی: این مورد شامل ساختار متفاوت دستگاه های تولید مثل در گونه های مختلف است. برای مثال دو گونه حلزون مارپیچ وجود دارد که جهت چرخش صدف هایشان یکی در جهت عقربه ساعت و دیگری خلاف آن است که موجب شده مخازن ژنی روی هم قرار نگیرند. 

اما اگر دو حیوان با یکدیگر آمیزش انجام دهند آیا ممکن است شاهد تولد حیوان جدیدی باشیم ؟
جواب این سوال هم بله هست هم خیر. برای مثال قاطر از جفتگیری اسب و الاغ به وجود می اید یا حتی در اسارت میتوان فرزندان شیر وببر سگ وگرگ وبرخی از جانوران را مشاهده کرد. در ضمن  درصورت این نوع لقاح؛ فرزندان متولد شده توانایی تولید مثل نخواهند داشت و یا در خیلی از موارد فرزند دو گونه ی مختلف حتی زنده هم نمیماند. به این قضیه پس زیگوتی گفته میشود.

اما چند سوال مرتبط با غریزه ی جنسی در حیوانات:

ایا تا کنون در حیوانات هم جنس گرایی هم مشاهده شده؟

جواب این سوال بسیار سخت وگسترده است ولی میتوانم شما را با ادله ی علمی و مثال های متعدد قانع کنم. تا کنون رفتارهای متعددی از جانوران هم جنس دیده شده(به ندرت جنسی که حتی آن هارا جنسی هم نمیشود تلقی کرد) که با تعاریف انسانی هم جنس گرایی تلقی نمیشوند اما چون ما از ذهن و تخیل جنسی جانور خبر نداریم این گونه از حرکات را(مانند نوک مالیدن در پرندگان) تنها رفتار اجتماعی تلقی میکنیم. درضمن این گونه رفتار با شکل های خاصی در خیلی از حیوانات دیده میشود که با نمونه انسانی آن اصلا قابل قیاس نیست.اگرچه رفتار جانوران همجنس ممکن است به ندرت جنسی تلقی شود ولی تاکنون برای همین ها هم پاسخی از لحاظ فرگشتی و اجتماعی یافت نشده است. در برخی گونه ها که تا اخر عمر به همسر خود وفا دارند مواردی مبنی بر زندگی با هم جنس و غیر هم جنس مشاهده شده است. عبارت هم جنس گرایی در حیوانات غلط است ومعدوم و رد شده.

ایا حیوانات هم رفتار های جنسی غیر تولید مثلی دارند؟:

بله و در خیلی از گونه ها دیده میشود ولی به دلیل صرف انرژی زیاد که برای حیوان به همراه دارد خیلی کم این رفتار را انجام میدهند.  این رفتار در بعضی از گربه سانان و میمون ها شایع تر است.

این هم بچه ی شیر نر وببر ماده که به آن شیبر یا لایگر میگویند وتنها در اسارت یافت میشود و جثه اش از شیر و ببر بزرگ تر است.

این هم زبروید که حاصل جفت گیری گورخر نر با اسب یا الاغ ماده است.

این هم خرس قطبی خاکستری یا گرولار است واز جفت گیری خرس قطبی با خرس خاکستری در شمال امریکا متولد میشود و خود نابارور است.

لطفا نظرات وسوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید. با تشکر.

نوشته شده در سه‌شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۳ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین