انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

پلنگها یکی ازبزرگ ترین وموفق ترین گربه سانان هستند. و به خاطر خال هایشان میتوانند در زیستگاه های مختلفی زندگی کند.

پلنگ ایرانی بزرگترین زیرگونه پلنگ ها در دنیا است.

نام فارسی: پلنگ

نام انگلیسی: Leopard

نام علمی: Panthera pardus

لطفا این متن را کامل بخوانید. مطالبی هست که به عنوان یک ایرانی باید آنها را بدانید.

جمعیت: بین 500 تا 800 قلاده در ایران (میتوان آمار را بسیار متغییر دانست زیرا در ایران هرروز تعدادی پلنگ از بین میروند!).

پراکنش: در قاره ی آسیا و آفریقا پراکنده است.در ایران تقریبا در همه ی استان ها یافت میشود.

اندازه: طول 110 تا 190 سانتی متر طول دم 60 تا 110 سانتی متر ارتفاع بدن 45 تا 70 سانتی متر، وزن 35 تا 100 کیلو گرم .

پلنگ به خاطر چابکی انعطاف پذیری سرعت و قدرت میتواند در زیستگاه های مختلف زندگی کند.  برای مثال پلنگ ها را از دشت های افریقا تا کوهستان های سرد و صخره ای اسیا و خاورمیانه و هم چنین مناطق جنگلی هند و مناطق سرد و برفی روسیه میتوان یافت. این جاندار همچنین میتواند شکارهای مختلفی اعم از ماهی ،سمداران بزرگ، گراز، پرندگان، خزندگان، روباه ،سگ، گاو وگوسفند و... را به عنوان غذا مصرف کند.

وضع حفاظتی: به علت شکار خود و طعمه هایش و هم چنین از بین رفتن زیستگاهش در ایران تا چند سال دیگر به طور کامل از بین خواهد رفت ومانند شیر وببر ایرانی به خاطره ها خواهد پیوست اگرچه هنوز برای محافظت از آن دیر نشده است.

چند سوال درباره ی پلنگ ها:

چرا پلنگ تا کنون در ایران منقرض نشده ولی شیر وببر ایران به ترتیب در 100 و60 سال گذشته منقرض شده اند؟

پلنگ بر خلاف شیر و ببردوست دارد کم تر با انسان ها برخورد کند  و زندگی مخفی تری دارد ومعمولا پیدا کردن آن در طبیعت بسیار سخت تر از شیر و ببر است. البته پلنگ ها علاوه بر اینکه ترسو نیستند با اینکه به تنهایی شکار میکنند از شیرها (که گله ای شکار میکنند) وببر ها(که انفرادی شکار میکنند) موفق ترند.

فرق پلنگ با یوزپلنگ و جگوار (گربه سانی شبیه پلنگ که در امریکای جنوبی زندگی میکند) چیست؟

پلنگ ویوزپلنگ تفاوت های اساسی با هم دارند مثلا اینکه یوز ها کوچک تر کشیده تر وقد بلندتر هستند اما پلنگ ها بدنی عضلانی دارند.  یوزپلنگ ها دو خط در اطراف چشمانشان دارند که پلنگ ها فاقد ان اند. در ضمن خال ها در پلنگ ها تو خالی است ولی در یوزها تو پر است . جگوار ولی شباهت بیش تری به پلنگ دارد اگرچه از لحاظ جمجمه صورت، اندازه رنگ نوع زندگی و خیلی چیز های دیگر با پلنگ تفاوت اساسی دارد.

مقایسه زندگی پلنگ در ایران و هند:

پلنگ ها در هند جمعیت بیش تری دارند  و سالی تقریبا یک انسان را میکشند. از ببرهای بنگال و آخرین نسل شیر ایرانی که در این کشور زندگی میکند خطرناک ترند و به دام ها به طور عمده حمله میکنند. ولی تقریبا سالی کم تر از چند قلاده کشته میشوند.

اما در ایران جمعیت کم و پراکنده ای دارند به ندرت به انسانی حمله کرده اند(که به ندرت موجب مرگ شده) نسبت به پلنگ ها در هند کم تر به شکار حیوانات اهلی می روند اما متاسفانه در ایران هر هفته کشته میشوند.

علت چیست: به نظر من بخش زیادی از آن به فرهنگ شکار ایرانی ها و افتخار جماعت ایرانی به شکار بر میگردد ولی هندی ها به خاطر مذهب بودا برای طبیعت ارزش زیادی قایل اند.

استتار پلنگ در محیط باز

 

متاسفم ولی در کشوری که شکار مایه افتخار است و مردم به جای دوربین با اسلحه به استقبال حیات وحش میروند عکس بهتری نمیتوان یافت.

*این مطلب به درخواست جناب اقای سید احسان سجادی ال هاشم تهیه شده است شما هم میتوانید برای اطلاعات بیش تر در موضوعات مورد نظرتان با مادر تماس باشید.

نوشته شده در پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳٩۳ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین