انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

آهو یکی از ظریف ترین، زیباترین و معروف ترین سمداران ایران است که درمناطق استپی و بیابانی زندگی میکند  وبه همین خاطر ویژگی های بدنی خاصی پیدا کرده است.

نام فارسی: آهو

نام انگلیسی: Goitred gazelle

نام علمی: Gazella subgutturosa

پراکنش:در عربستان پاکستان، تبت ،مغولستان، ترکیه و ترکمنستان زندگی میکند.در ایران هم در استان سیستان وبلوچستان، مشهد، کرمان، همدان، اصفهان ،تهران، خوزستان، کردستان، سواحل، خلیج فارس و برخی جزایر آن، قزوین ،زنجان و فارس و لرستان دیده میشود.

جمعیت: نامعلوم ولی کاملا مشهود است که از کلونی های چند هزارتایی در استان های مختلف چیزی نمانده و به شدت باید با شکار این حیوان مقابله شود.

لازم به ذکر است که به غیر از این گونه یعنی آهوی گواتر دار(به خاطر شکل گردنش) دو گونه آهوی دیگر با نام جبیر جمعیت کمتری نسبت به آهوی ایرانی(گواتر دار) دارد و آهوی کوهی هم تا بحال تنها در جزیره فارو مشاهده شده است.

چند نکته جالب در باره ی آهوان:

دوندگان بسیار سریعی هستند و سرعتشان به 80 کیلومتر بر ساعت میرسد و فقط یوز پلنگ حریفشان میشود. ولی متاسفانه هیچ حیوانی از گلوله سریع تر نمی دود و آهو هم از این قضیه مستثنا نیست.

این جانور به دلیل زندگی در بیابان چربی مورد نیازش را در مغزش ذخیره میکند.

آهوی نر شاخ های منحصر به فرد و زیبایی دارد به طوری که از جلو شبیه چنگک هستند. به ندرت شاخ های کوتاهی هم در ماده ها دیده میشود.

 تجربه من و طاها با آهوها:

یادم می آید 7 یا 8 سال پیش در خانه ی پدربزرگ طاها (نویسنده ی دیگر وبلاگ) بچه آهوی یتیمی زندگی میکرد. حیوان  بسیار زیبایی بود و اسمش را مانی گذاشته بودند. به خاطر فیزیک بدنیش از هرجایی بالا و پایین میرفت و همه از دیدنش لذت میبردند. اما حالا نمی دانم کدام یک از بچه های نسل بعد یا بچه های من و شما از دیدن و زندگی کردن کنار حیوانات وحیات وحش لذت خواهند برد.(البته نه در خانه بلکه درهمان محیط طبیعی).

خبری تکان دهنده:

چندی پیش خبری خواندم که بسیار ناراحت وعصبی شدم. خبر درباره ی دو آهو بود که توسط شکارچیان زنده گیری شده بودند. آن دو اهو مادر و فرزند یکدیگر بودند. شکارچیان فیلمی از آن ها گرفته بودند که در آن آهوی ماده را جلوی فرزندش تکه تکه میکردند نمی دانم چه بگویم ولی تا ان جا که من خبر دارم هیچ حیوانی چنین کاری نمیکند.

نوشته شده در جمعه ۱٩ دی ۱۳٩۳ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ توسط علی اماده| نظرات ()      قالب ساز آنلاین