انسان، طبیعت، محیط زیست

این وبلاگ سعی دارد با دادن اگاهی های لازم برای حفظ محیط زیست تلاش کند.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران می‌گوید که در سال‌جاری ۵۵هزار مورد ساخت وساز غیر قانونی در پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار و لار قلع و قمع شده اما همچنان حدود ۸۰۰پرونده شکایت در استان تهران وجود دارد.

 محمدهادی حیدرزاده، قلع و قمع این تخریب‌ها را ناشی از راه‌اندازی ستاد مبارزه با ساخت وسازهای غیرمجاز عنوان کرد و گفت که از 7‌ماه پیش که این ستاد در استانداری راه‌اندازی شده، ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مناطق حفاظت شده محیط‌زیست سیر نزولی پیدا کرده است. آن طور که حیدرزاده به مهر گفته است از دادستانی درخواست شده که به 800پرونده مرتبط با ساخت وساز غیرمجاز خارج از نوبت رسیدگی شود تا سازمان محیط‌زیست بتواند با اقتدار در مقابل زمین‌خواری‌ها بایستد. مدیرکل محیط‌زیست استان تهران درخصوص وضعیت زمین‌خواری در شهر تهران هم گفته است که عدم‌مالکیت محیط‌زیست بر مناطق چهارگانه حفاظت شده محیط‌زیست یکی از مهم‌ترین موانع جلوگیری از زمین خواری است.

به گفته وی  در بیشتر  موارد زمانی که شکایت علیه زمین‌خواری در پرونده‌های مختلف به نتیجه می‌رسد و سازمان محیط‌زیست به قلع و قمع ساخت و سازها در اراضی ملی اقدام می‌کند متخلفان به بهانه اینکه مالکیت زمین در اختیار سازمان محیط‌زیست نیست و این قلع و قمع‌ها غیرقانونی است روند رسیدگی به تخلفات را به تأخیر می‌اندازند و در روند پرونده مشکل  ایجاد می‌کنند.

حیدرزاده گفت: در جلسه‌ای که حدود 30 روز پیش تشکیل شد دولت لایحه‌ای درخصوص قرارگرفتن مالکیت مناطق چهارگانه حفاظت شده در اختیار سازمان محیط‌زیست تنظیم و به مجلس تقدیم کرد که امیدواریم هرچه سریع‌تر این لایحه تصویب شود چراکه در این صورت دست مسئولان زیست‌محیطی برای مبارزه با زمین خواری بازتر می‌شود و تصویب این لایحه به‌ویژه در استان تهران که ارزش زمین بسیار بالاست اهمیت بسزایی دارد.

نوشته شده در شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۳ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ توسط T@ha| نظرات ()      قالب ساز آنلاین