زباله های عزیز! تفکیکتان میکنم!

علی:

متنی که مرا به فکر فرو برد: چند روز پیش بعد از درخواست من از مایا (نویسنده ی همین وبلاگ) موضوع جالبی از طرفش مطرح شد آن هم درباره ی تفکیک زباله در کشور هایی مثل بلژیک  اتریش و سوئیس و... با خوندن متن مایا چند مطلب را متوجه میشویم.

1. نقش اموزش در مسائل اجتماعی و محیط زیستی.

2. اجتماعی شدن و تزریق فرهنگ های صحیح با حربه کنترل اجتماعی.

3. سطح توجه به محیط زیست و بهداشت شهری در شهرهای کشورهای توسعه یافته.

4. توجه مردم به انجام قانون و یاد اوری و اموزش ان به شهروندان جدید.

5. راستی توسعه ی پایدار از حرف تا عمل صناری سه شاهی توفیق داره! میگید نه نگاه کنید. 

مایا:

بلژیک از جمله کشورهای اروپایی است که قوانین خیلی سفت و سختی برای تفکیک زباله های خانگی دارد.

این را وقتی فهمیدم که تنها پس از سه روز زندگی در پایتخت این کشور؛ وقتی زباله هایم را بیرون در و جلوی ساختمان در محل خاصش گذاشتم؛  بعد از نیم ساعت همسایه ی طبقه ی پایین زنگ را زد و گفت: لطفا هر چه زودتر زباله های جلوی در را بردارید و گرنه همه ما توی دردسر بزرگی می افتیم!
با تعجب گفتم: چه دردسری؟
و با خودم همزمان فکر کردم(نکنه گربه زده عین ایران کیسه های آشغال رو پاره کرده؟) که همسایه ام گفت: امروز نوبت آشغالهای کاغذی است و کیسه زباله ی زرد. اما شما یک کیسه زباله ی سیاه رنگ گذاشته اید و اینطور که پیداست داخلش قوطی شیشه ای هم هست!

خلاصه سرتان را درد نیاورم؛ آنروز همسایه ام توضیح داد که پلیس میتواند بین هشتاد تا دو هزار یورو مرا بابت گذاشتن زباله های مخلوط جریمه کند! فهمیدنش هم راحت است. کیسه ی زباله را باز میکنند و بعد از آپارتمانهای ساختمان پرس و جو میکنند و تا نفهمند چه کسی زباله ی مخلوط بیرون گذاشته دست بردار نیستند.

در قانون محیط زیست بلژیک: هر شهروند موظف است که آشغالهای پلاستیکی؛‌شیشه ای؛ کاغذی و طبیعی‌ (مثل برگهای گلدان؛ خاک و ...) را از هم جدا کند و هر کدام هم در روز خاصی از هفته باید بیرون گذاشته شوند.


راستش را بخواهید هفته ی اول برایم خیلی سخت بود حواسم پرت میشد و ته مانده ی غذا را اشتباهی روی کیسه ی مربوط به کاغذها خالی میکردم ... اما خیلی زود عادت کردم و در آشپزخانه سه کیسه زباله ی متفاوت گذاشتم ، بعد از چند روز خود به خود زباله ها را تفکیک میکردم. الان مدتی است که دیگر بلژیک زندگی نمیکنم و بخاطرم کارم در کشور دیگری هستم که قانون تفکیک زباله وجود ندارد؛ اما آن عادت اجباری همراه من مانده است و بابتش خوشحالم.

امتحان کنید! خیلی زود متوجه میشوید بی نهایت ازین کار لذت میبرید. احساس میکنید که وامی که به عنوان انسان به زمین بدهکارید؛ حد اقل اینطوری کمی سبک تر میشود. 

علی:

هیچ وقت از شما درخواست نمیکنیم که زباله هایتان را تفکیک کنید چون در ایران زیاد فرقی نمی کند و همه ی این زباله ها از چشم دولت های کشورهایی مثل ما زباله اند نه طلای کثیف.

البته میتوانیم بگویم مثل خود من با زباله های تر خود خاک گلدان بسازید اما قطعا برای شما خریدن خاک گلدان ساده تر است.

کشور اتریش تغریبا نیمی از زباله خود را بازیافت میکند و بالاترین نرخ بازیافت را در دنیا دارد. و در این کار با سوئیس در رقابت اند. کره 80 درصد کاغذ خود را بازیافت میکند هزاران نمونه از کاربرد و بازیافت دوباره فلزات کاغذ و ... وجود دارد که تنها یکی از ان ها در کشور اجرا میشود ان هم سوزاندن بهداشتی و تولید برق است (محدود در تهران) و بقیه در زمین دفن میشوند! ان هم به صورت اشتباه.

مثلا اکثر زباله ها در شمال کشور در خاک جنگل دفن میشوند . مدیریت پسماند در کشور ما کجا در دنیا کجا؟

در اینجا عکس هایی از جنگلی زیبا در بلژیک را می بینید که Hallerbos نام دارد و با گل های آبی رنگ فرش شده است. این گل های سنبل در بهار و اوایل تابستان رشد می کنند و در دو رنگ آبی و بنفش دیده می شوند، هوای مه آلود فضایی مرموز و ترسناک به این جنگل بخشیده است.

 

و اما بعد  نگاهی داشته باشیم به جنگل های ایران قدیمی ترین جنگل های دنیا.

 

 

قضاوت پای خودمانما با خودمان چه کرده ایم؟

این رفتار ما باعث شده که بیش تر محصولات شمال کشور الوده باند و همچنین اب های زیر زمینی الوده شود جنگل و حیواناتش هم از بین رفته... .

این تفاوتی است از جهان سوم تا توسعه که با شعار به ان نخواهیم رسید.

/ 17 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاد

به نظرم برای حل این معضل بهترین کار اموزش به بچه هاست تا بالاخره یه نسلی پا به این کشور بزاره که قدر طبیعت رو بدونه. البته امیدوارم هنوز زیبایی های موجود در زمان ما تا اون روز دوام داشته باشن.

ریحانه

کاش فرزندان فرهیخته ودلسوز وکار امد به تن خسته ایران نفس میدادن .با زمینمان با منابعمان چه کرده ایم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[ساکت]

رعنا

سلام کاش من خودم برای خودم یا برای عزیزانم از خودم شروع کنم همین تفکیک زباله رو. یه خاطره ای از یکی از بازیگرای تعاتر شهر خودمون تعریف میکنم. ایشون برامون تعریف میکردن که مدتی بود همسایه هاشون که با هم در ی مجمتمع آپارتمانی زندگی میکنن همیشه سطلهای زبالشون دم در خونشون یعنی در راهرویی که همه اهالی آپارتمان در اونجا رفت وامد میکنن میگذاشتن و بوی بد این طلاهای کثیف کل آپارتمون رو میگرفت. تعریف میکردن که وضع واقعاغیر قابل تحمل بود برای همین تصمیم گرفتم هر روز صبح (یا شب ) اگه جلوی در همسایه ها کیسه زباله ای دیدم ماسکی رو برای جلوگیری از بوی نامطلوب زباله ها به صورت میزنم و اشغالهای همسایه رو به داخل ظرف مخصوص طباله ای که در کوچه قرار گرفته میبرم. گفتند بعد از مدتیکه همسایه ها متوجه این امر شدند از خجالت دیگه خودشون کیسه خودشونو در جا ی مناسبش قرار میدادند . خیللی جالب بود برام باید از خودمون شروع کنیم حتی برای دیگرون .یکی یکی ما این جاکعه وکشورو تشکیل میدیم.

دوست قدیمی; علیرضا

سلام داداش چیه دیگه به ما سر نمی زنی دیگه سرت شلوغه و وقت نداری با ما حرف بزنی!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!؟!؟!؟!!؟!؟!؟؟!؟؟!؟![افسوس] . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . .. .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . شوخی کردم ناراحت که نشدی؟ راستی مطلبت خیلی قشنگ بود محیط زسیت تمام جانوران داره به خاطر قطع بی رویه درختان و زباله ریختن و آلوده کردن محیط زیست از بین میره و ما حتی با این کار ها به خودمونم آسیب می زنیم. من خیلی دلم می خواد به تفکیک زباله ها کمک کنم اما حیف که نمی تونم این کاره بکنم..........[افسوس][عجله][من نبودم]

علیرضا

درسته با این کار می تونم کمی کمک کنم حالا بهم بگو که این نظر سنجی که داخل وبلاگت گذاشتی رو از کجا آوردی و چجوری می تونیم یه چیز که می خوایم داخل وبلاگمون بزاریم اما باید اونو تو کد وبلاگ بزاریم؟ بهم یاد میدی... . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . حدس می زنم هیچی از حرفام نفهمیدی مگه نه؟[گل]

دخمل شمال

وای چه قانون خوبی کاش اینجا هم برقرار بود البته این طرح تفکیک زباله از مبدا تا مقصد بنظرم حرکت خوبیه که تقریبا جا افتاده البته هرچند دیر ولی باز هم خوبه امیدوارم روزی برسه که هیج جا هیکسی شاهد دیدن چنین صحنه های تلخی نباشه

م.الف

با سلام خیلی جالب و با حال بود ازتون ممنونم که اینقدر به فکر دنیا و هم نو عان خود هیتید وباعث خوشحالی منه یه سوال دارم چطوری با زباله های تر خاک گلدون درست کردید؟

سی سیب

واقعاً حرفاتون در خصوص محیط زیست خیلی جالبه ای کاش همه به آن توجه کنند

سیما

سلام علی آقا مطلبت قشنگ بود و من باهش موافقم ولی من و امثال شماودوستتان باید فرهنگ سازی کنیم فارغ از اینکه دولت چه میکنه امیدوارم در کشور ما هم این مهم جدی بشه و فقط به یک روز در سال وعکس گرفتن از توزیع کیسه زباله به مردم ختم نشه.