پاسخ به سوالات کوتاه شما.

شیدا خانوم: ایا انسان از نسل میمون ها یا لمور ها و کلا نخستین هاست؟
خوب این سوال و همه شنیدن همه هم تغریبا جواب هایی برای این سوال دارند اما ایا واقعا انسان با پریمات ها(همان نخستینها) از یک نیای مشترک است؟
مقبول ‌ترین نظریه در میان دیرین ‌مردم‌ شناسان امروزین در باب تکامل انسان این است که انسان کنونی که با نام علمی انسان خردمند خردمند مشخص می‌شود زیرگونه‌ای از انسان خردمند است که خود از انسان راست‌ قامت تکامل یافته و انسان راست‌ قامت هم از انسان ماهر تکامل یافته بود. همگی این جانداران در سردهٔ انسان جای می‌گیرند که گونه‌های متعدد دیگری هم از آن برخاسته بودند (مانند انسان نئاندرتال و انسان راست ‌قامت) اما امروزه نسل تمامی آن‌ها منقرض شده‌است. انسان خردمند در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش در شرق آفریقا پدیدار شد و گروه‌های کوچکی از آن‌ها در حدود ۵۰ هزار سال پیش به دیگر نقاط دنیا مهاجرت کردند، به این ترتیب نسل تمامی انسان‌هایی که در خارج از آفریقا زندگی می‌کنند به این مهاجران می‌رسد.
کپی‌های بزرگ (شمپانزه، بونوبو، گوریل و اورانگوتان) نزدیک‌ ترین جانداران در حال حیات به انسان‌هایند. با این حال انسان از هیچ‌یک از آن‌ها تکامل نیافته‌است و مسیر تکاملی ما و آن‌ها میلیون‌ها سال پیش از هم جدا شده‌است. از میان آن‌ها شمپانزه و بونوبو دو گونهٔ نزدیک‌تر به انسان‌اند. نیای مشترک سردهٔ شمپانزه و سردهٔ انسان در حدود ۶ تا ۷ میلیون سال پیش می‌زیسته‌است.
در سال ۲۰۰۵ بیش از صد نفر از دانشمندان در ده موسسه پژوهشی بزرگ دنیا با مطالعه ۲۳۷ میلیون جفت از اجزای تشکیل دهنده کروموزوم شماره ۲ انسان، نشان دادند که این کروموزوم از جوش خوردن دو کروموزوم شامپانزه ایجاد شده است. نتایج پژوهش های آنان در مقاله ای  در شماره ۴۳۴ مجله معتبر علمی Nature چاپ شده است.نتایج این مقاله نشان می دهد انسان و شامپانزه اجداد مشترک داشته اند.
از گونه‌های ناکالی کپی که سنگواره‌های آن در کنیا و اورانوکپی که سنگواره‌های آن در یونان یافت شده‌است، می توان به عنوان گونه‌های نزدیک به آخرین نیای مشترک گوریل‌ها، شامپانزه‌ها و انسان‌ها نام برد. شواهد مولکولی نشان می‌دهد که بین ۴ تا ۸ میلیون سال پیش، ابتدا گوریل‌ها و سپس شامپانزه‌ها از دودمانی که در نهایت به انسان‌های خردمند امروزی انجامید، جدا شدند. از نظر مقایسهٔ چندریختی تک-نوکلئوتید تقریبا ٪۹۸/۴ دی ان ای انسان با دی ان ای شامپانزه یکسان است. سنگواره‌های گردآوری شده از گوریل‌ها و شامپانزه‌ها محدود است. از جمله دلایل این موضوع، می توان به شرایط نامطلوب جغرافیای محل زندگی آنان (خاک جنگل‌های بارانی اسیدی است و استخوان را حل می‌کند) و خطای نمونه‌برداری اشاره کرد.

سایر انسان‌ساییان احتمالا همراه با گونه‌های دیگر جانوران مانند بزکوهی، سگ، خوک، کفتار، فیل و اسب، به تدریج با آب و هوای خشک ‌تر مناطق خارج از محدودهٔ نوار استوا تطبیق پیدا کردند. از حدود ۸ میلیون سال پیش، نوار استوایی (از نظر تقسیم بندی آب و هوایی) شروع به کوچک‌تر شدن کرده‌است. سنگواره‌های گونه‌های دودمان انسان پس از جدا شدن از شامپانزه‌ها امروزه نسبتاً به خوبی شناخته شده‌اند.قدیمی ترین آنان ساحل ‌مردم چادی، که ۷ میلیون سال پیش و اررین توگنی که ۶ میلیون سال پیش می‌زیستند، هستند و پس از آنان سرده‌های زیر می‌زیستند:

    آردی‌کپی (۵/۵ تا ۴/۴ میلیون سال پیش) با گونه‌های آردی‌کپی کادابا و آردی‌کپی رامید
    جنوبی‌کپی (۴ تا ۱/۸ میلیون سال پیش) با گونه‌های جنوبی‌کپی انامی، جنوبی‌کپی عفاری، جنوبی‌کپی افریقایی، جنوبی‌کپی بحرالغزالی، جنوبی‌کپی گارهی، و جنوبی‌کپی سدیبا
    کنیامردم (۳ تا ۲/۷ میلیون سال پیش) با گونهٔ کنیا مردم پخت ‌رخ
    پرامردم (۳ تا ۱/۲ میلیون سال پیش) با گونه‌های پرامردم اتیوپی، پرامردم بویسی، و پرامردم تناور
    انسان‌ها (۲ میلیون سال پیش تا کنون) با گونه‌های انسان ماهر، انسان رودولفی، انسان کارورز، انسان گرجی، انسان پیشگام، انسان سپرانن سیس، انسان راست‌قامت، انسان هایدلبرگی، انسان رودزیایی، انسان نئاندِرتال، انسان خردمند ایدالتو، انسان خردمند باستانی، و انسان فلورسی.
دوباره میگم: از لحاظ ژنتیکی انسان ها تغریبا 98 درصد ژن مشترک با شامپانزه های امروزی دارن اما چرا ما از لحاظ ریختی با شامپانزه ها متفاوتیم؟ علت اینکه بیش تره ژن ها در فرایند های پروتئین سازی و... شرکت دارن و درصد کمی در شکل ظاهری ما تاثیر میذارن.(امیدوارم ساده و روان توضیح داده باشم).

خانوم شاهد:فعالین محیط زیست معتقدند...

دولت‌های امپریالیستی و سرمایه‌ داری در تلاشند:
حمایت از محیط زیست را هم تبدیل به ابزاری برای تسلط بیشتر بر دیگر کشورها کنند در عین حال ابرقدرت‌های اقتصادی جهان، تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا هر چه بیشتر از ایجاد آلودگی در کشورهای خود جلوگیری کنند. به همین بهانه، کارخانجات آلوده‌کننده خود را به کشورهای جهان سوم انتقال می‌دهند تا هم آلودگی را تا حد ممکن از شهرها، رودخانه ها و طبیعت خود دور نگاه دارند و هم بتوانند از نیروی کار ارزان این کشورها بهره ببرند. تاکنون تحقیقات زیادی در رابطه با نقش استعمار در تخریب محیط زندگی انسان‌ها و گسترش "امپریالیسم زیست محیطی" انجام گرفته است.کشورهای مستعمره، تنها از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، تحت تاثیر استعمار قرار نگرفته‌اند،بلکه تغییرات فیزیکی و زیست محیطی محسوسی نیز در این کشورها مشاهده می‌شود.بخش اعظم آلودگی های دنیا توسط چند کشور صنعتی معدود تولید می شود و دود این آلودگی ها هم به طور معمول به چشم کسانی می رود که نقشی در تولید آن نداشته اند.
و ان نود کمپانی که مطرح کردید متعلق به همین کشور ها ی صنعتی است.
خوب کاملا حق با شماست خود بنده هم در حین مطالعات که در زمینه تفکرات انارشیستی و رابطه ی ان با طبیعت و مقایسه ان با تفکرات و سیستم های دیگر داشتم بارها به لغات (استعمار محیط زیستی) و غیره و غیره و غیره برخورد کرده و میکنم.
و در توضیح به همکارم جناب طاها ی عزیز باید بگویم درست است که کشورهای صنعتی هم چون المان که شما مثال زدید از طبیعت و استاندارهای محیط زیستی قابل قبولی برخوردارند  اما بیش تر مواد اولیه کارخانه های ان کشورها از کشورهای جهان سوم به دست می اید که خود شرکت های انتفاعی و غیر انتفاعی (مثلا المانی) ان ها را مدیریت میکنند و اصلا نحوه برداشت و فراوری مواد اولیه در ان کشور ها مورد بحث نیست چون کشورهای جهان سومی تنها به ان نانی که در عوض ان همه ماده ی اولیه میدهند راضی هستند نمونه اش برونئی که بیش از 80 درصد جنگل هایش را به خاطر تولید چوب و هم چنین تولید و پرورش گیاه نخل روغنی و روغن ان از دست داد یا هائیتی که به خاطر تولید زغال کشورش را تبدیل به بیابان کرد دنیا پر است از کشاورزی استعماری و... که حتما در بحث های محیط زیست جهانی بیش تر توضیح میدهم.

نمونه ای از اعتصاب علیه صادرات زباله به کشورهایی مثل غنا.

ممنونم از دوستانی که سر بحث های مفید و زیبای این چنین را باز میکنند.

پ.ن: امریالیسم چیست؟ امپریالیسم به نظامی گفته می‌شود که به دلیل مقاصد اقتصادی ویا سیاسی می‌خواهد از مرزهای ملی و قومی خود تجاوز کند و سرزمین‌ها و ملتها و اقوام دیگر را زیر سلطهٔ خود درآورد.

پ.ن: چرا برگ های پاییزی و از کوچه خیابون جمع میکنن؟ هر کی میتونه به من توضیح بده لطفا...
پ.ن: پست بعدی درباره ی مشکلات نظام اموزشیه از دست ندید.
پ.ن:چون از امتحانات رهایی پیدا کردم از هفته ی دیگه میرم برا عکاسی از پاییز حتما هم عکس هاشو میزارم.
پ.ن:راستی اگه کسی سوالی کرده بود که منم یادم رفته توضیح بدم بگه.
پ.ن:هیچی.... خوش باشین.همین

/ 8 نظر / 23 بازدید
شاهد

سلام شب به خیر دوستان بسیار خداوند را شاکر هستم که در فضای مجازی توانستم با گروه دوستان خوش ذهن و فعال در عرصه های علمی و فرهنگی آشنا شوم دوستانی که بخواهم فهرست زحمات انان را عنوان کنم این پیام گنجایش ان را ندارد فقط به این جمله اکتفا میکنم حرکت جدی و خستگی ناپذیر شما شعف و انگیزه ای دو چندان بر من تزریق میکرد که ادامه ی راه را برایم جذاب و خاطره انگیز کرده بود و وقتی میدیدم مخصوصا وب شما یک دیالوگ دو طرفه بدون حساسیت های هیجانی ایجاد نموده که کمتر در وبلاگها حاکم است و میشد در این فضا بازسازی و بازخوانی نوسازی فکر صورت بگیره برای شخص من بسیار خاطره انگیز بود ممنون که سوالها مورد توجه دوستان مخصوصا شخص مدیر وبلاگ قرار میگرقت و دلسوزانه به ان پاسخ داده میشد من در این مدت اگر با ادبیات و با کلام شکسته ی خویش باعث رنجش خاطر هریک از عزیزان شدم طلب عفو می کنم و به اطلاع میرسانم که تا پایان امتحانات دی ماه در خدمت نیستم و واقعا درسها برایم بسیار فشرده شده و سری تحقیقات و درسهای مدرسه متاسفانه اجازه فعالیت مجازی را از من گرفت امیدوارم من در دعاهای ناب شما حاضر باشم شاهد

مهناز

سلام امیدوارم که خوب باشی راستی این مطلب که در مورد میمون گذاشتی باعث شرم هست یک جاییش رو باید سانسور میکردی من که دارم عرق شرم میریزم شما رو نمیدونم

shirin goli

میدونی چی پستات کم دارند؟ راه کار های ساده ای که بتونیم ما مردم عادی برای بهبود زندگیمون انجام بدیم مثلا میتونی با نخوردن نوشیدنی داغ در ظرف های پلاستیکی شروع کنی که نوشیدن در ان باعث سرطان میشه و هم بازگشت به طبیعتش سال های طول میشکه ، در کنارش میتونی پیشنهاد کنی در لیوان های فیبری و یا گیاهی استفاده کنند. یا بری بگردی در اینترنت که مردم دنیا برای بهبود کیفت زندگیشون چه کارها انجام دادن که به محیط زیستشون هم صدمه نزنند (راه کار های ساده همیشه جواب میده)

یــــــاســـــــــ

سلام .بله موافقم .کامنت شمیم عزیز هم خیلی زیباست . اگر عمری باقی بود و وبلاگ هنوز آپ می شد ،خیلی خوشحال میشم از این که کامنتت رو بگیرم . اما مهم تر از کامنت عمل کردن هست . موافقی ؟ شاید هم امکانش باشه که زودتر بیای نه ؟ پ.ن اخر : شما مطمئنی فقط 16 سال داری ؟؟؟ به نظر خیلی با تجربه تر میای ... معمولا خانم ها یه جند سالی سنشون رو کمتر میگن . اما شما [چشمک]

رعنا

راجع این مطلب یه مدتی بود میخواستم مطلعه کنم ممنون خوب بود.

sheyda

مرسي علي اقا عالي بود[گل]