پاسخ به سوالات کوتاه شما.

علی :سلام ببخشید دیر به دیر میایم ازاین به بعد زود تر میایم و متاسفم که جواب سوالات دیر شد.

فرهاد فرید پناه عزیز:روشهای آبیاری در مناطق خشک کدام است؟

بسته به نوع محصولی که کشت میشود و نوع خاک و ... نوع ابیاری فرق میکند شاید بتوان یکی از قدیمی ترین شیوه های ابیاری (با راندمان بالا را) که در گذشته رواج داشته ابیاری کوزه ای خواند که ایرانیان از ان استفاده می کردند که می توانید در این لینک معایب و مضرات ان را بخوانید.http://nejate_abkh.rozblog.com/post/31

سنتر پیوت یکی دیگر از روش های ابیاری است که الخصصوص در مناطقی مثل عربستان استفاده میشود روش هایی مثل ابیاری قطره ای، بارانی، نیز متداول اند البته در کشور ما نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارند.
عکس از زمین های کشاورزی عربستان.

 

نقش هنر برای آگاهی های زیست محیطی کدام است؟

سوال بسیار خوبیست از ان جا که هنر با ذات ما رابطه ی نزدیک دارد و سرچشمه همه هنرها در طول تاریخ طبیعت بوده است این پدیده رابطه ی عمیقی با سرشت ما دارد که می تواند با تاثیر بر کودکان و جوامع بشری موجب بیداری های گسترده شود کاری که هم اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی و اسیایی مثل کره ژاپن و... در حال انجام است.


 راه های حفاظت از خاک در مقابل تغییرات اقلیم چیست؟

مسئله ی خاک به قدری مهم است که امسال سال جهانی خاک نام گذاری شد در سال های اخیر با افزایش جنگل زدای و بیابان زایی سیل های مخرب و تغییر کاربری زمین ها میلیون ها کیلومتر مربع از خاک در دسترس برای فعالیت بشر از بین رفت که کشور ما در این مسئله پیشتاز بود مهم ترین راه های حفاظت از خاک اموزش جوامع محلی و حفظ پوشش گیاهی است .زیرا بدون خاک موجودیت غذای ما و خود ما به خطر می افتد به علاوه با اسیب دیدن خاک میزان گازهای گلخانه ای در جو هم افزایش پیدا میکند و میلیون ها تن گاز دی اکسید کرن و متان از لایه گیاه خاک ، خاک ازاد میشود پس تصمیم گری های مهمی برای حفاظت از ان باید گرفته شود.

لاشخوری که به عنوان هما معرفی کردید همای سعادت نیست توضیح دهید.

در قصه‌ها و مثل‌های ایرانی از هما به عنوان پرنده‌ای استخوان خوار و بی‌آزار یاد شده‌است.کرکسی هم که ما معرفی کردیم همین مشخصات را دارد و در عین حال مطابق اثار به جای مانده در تخت جمشید بیش ترین شباهت را همای سعادت به همین کرکس دارد.
همای بر همه مرغان از آن شرف دارد که استخوان خورد و جانور نیازارد (سعدی)

از لحاط علمی کرکس ها با پاکیزه کردن محیط نقش به سزایی در کنترل الودگی برای جوامع بشری گذشته داشته اند و حتی در بسیاری از مناطق ایران (در روزگاران بسیار قدیم) که اجساد را در بالای کوه قرار می دادند مردم تصور می کردند اگر همین هما (کرکس) استخوان های اورا بخورد به سعادت در دنیای بعد خواهد رسید.
راستی درتمام دایره المعارف های پرندگالن ایران پرنده ای با مشخصاتی که شما معرفی کردید وجود ندارد.هما بیشتر شبیه به یک شاهین عظیم‌الجثه است تا یک کرکس و تنها کرکسی است که سرش پر دارد.هما (همای) جایگاه برجسته ای در ادبیات ایران زمین داشته است. در سروده های بسیاری از شاعران از هما به عنوان پرنده خوشبختی و سعادت یاد شده است. در ادبیات فارسی او را نماد فرّ و شکوه دانند و بهشگون نیک گیرند. همچنین آمده است "مرغی است که او را مبارک دارند و چون پیدا شود مردمبه تفأل در زیر سایه ٔ او روند.

نمونه هایی از یادکرد هما در ادبیات فارسی:

تو فرّ همایی و زیبای گاه   تو تاج کیانی و پشت سپاه (فردوسی) همای سپهری بگسترد پر   همی بر سرش داشت سایه ز فر (فردوسی) تا نبود چون همای فرخ کرکس   همچو نباشد به شبه باز خشین پند (فرخی) کس نیاید به زیر سایه ٔ بوم   ور همای از جهان شود معدوم (سعدی)      

             

/ 9 نظر / 71 بازدید
باران

نمی دونم چراکامنت ها ارسال نمیشن. درهرحال خواستم خاطرنشان کنم که شیوه آبیاری کوزه ای برای مناطق گرم وخشک بسیار مزیت های خوبی داره وبه صرفه هستش.

فرهاد

با سلام و تشکر از زحمات شما و با آرزوی موفقیت شما

حسین

سلام وبلاگ خوبی دارید . افتخار حضورتون به وبلاگم رو میتونم داشته باشم؟ موفق باشید

Mehrasa

قسمت آخر خیلی جالب بود

انسان

سلام..چه سوآلات جالبی کردند و چه جالب جواب دادید..ممنون...

مهشید

باز هم عاالی... آفرین. باید چاره ای اندیشید....

رعنا

خیلی قشنگ ببود همای سعادت [گل]

متزنبام

در متزنبام یک مطلبی درباره گریفین یا به عبارتی هما مدتها پیش نوشته ام که شاید برای شما جالب باشه: http://metz.persianblog.ir/post/4/