درنای سیبری، نادرترین حیوان ایران

پست امروز بسیار غم بارست زیرا درباره ی پرنده ایست که بزودی در این کشور منقرض میشود.

درنای سیبری که از پرندگان مهاجر به ایران به حساب می اید رنگی سفید وصورت وپاهایی قرمز دارد وزمستان ها از زیستگاه خود در سیبری به ایران می اید.

نام فارسی: درنای سیبری - درنای سفید

نام انگلیسی: Siberian white grane

نام علمی: Grus leucogeranus

پراکنش: در روسیه هند چین پاکستان وایران دیده میشود زمستان ها هم در ایران در فریدون کنار زندگی میکند.

اندازه: طول این جانور به 135 سانتی متر میرسد.

جمعیت: از سال 1387 تنها گزارش زمستان گذرانی یک قطعه اعلام شده از لحاظ وضع حفاظتی هم در استانه انقراض قرار دارد.

درنای سیبری در سایر مناطق: درنای سیبری دارای سه جمعیت مرکزی غربی و شرقی است. دسته ای که به ایران می اید از لحاظ جمعیت محکوم به فناست اما دو دسته دیگر نسبت به دسته ی ایران وضع بهتری دارند.

رقص درناها: درناها سیبری بر خلاف بعضی جانوران مثل ادم ها. تا پایان عمر به هم وفا دار می مانند در فصل جفت یابی که برای ان ها در 3 سالگیست درنای نر با حرکاتی هم چون باز کردن بال ها چرخیدن حرکات سر و گردن و صداهای منقطع نظر یک ماده را به خود جلب میکند. در ضمن این پرنده پایین ترین نرخ تولید مثل را بین پرندگان دارد یعنی دو تخم میگزارد که تنها یکی جوجه میشود.

خویشاوندان: در ایران دو درنای دیگر با نام های درنای معمولی و طناز هم زندگی میکنند که درنای طناز بسیار کم یاب است ولی درنای معمولی نسبت به دو درنای دیگر وضع بهتری دارد.

نقش درنای سیبری در طبیعت: علاوه بر کنترل کردن جانوران کوچک ابزی و جلبک ها با حضورش در یک محیط مهر تاییدی بر سلامت ان جا میزند.هم چنین میتواند گردشگران زیادی را به خود جلب کند( که کاش در ایران نمیکرد)

چرا در خوابیم و بعد از انقراض ببر مازندران و شیر ایرانی و بسیار گونه های گیاهی و جانوری دیگر برای حفظ ان ها کمر همت نمیبندیم وتنها شاهد از بین رفتن انهاییم .

و در اخر نمیتوانم بگویم که ایا ما ایرانی ها مهمان نوازیم یا نه که اگر جواب مثبت باشد میگویم به این درنا وسایر پرندگان بنگرید با ان ها چه کردیم؟ ان ها هم مهمان بودند!

 

/ 13 نظر / 89 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انسان

سلام..میدونید مادر انقراض هرچیز مهارت داریم[نیشخند] وقتی چنین چیزهای میخوانم دلم میسوزد[گل]

mehrasa

بهم وفادار ميمونن؟ اى جان چه عشقن

مهرسا

سلام و احترام وبتون جالبه،سوال پرندگان وحیوانات زینتی رو جواب میدین؟یه قرقاول سیاه شاخدار آمریکایی دارم از اون بازیگوشها،فقط ازدست من غذا میخوره وشلوغ میکنه بهش کم توجهی کنم خیلی دوستش دارم.حدود50روزه علایم عجیبی داره،کلی سرچ کردم بیماریهاش این نبود اما واقعا عذابم میده ناراحتیش.

مهرسا

ممنون ازلطفتون این ازبس شیطونه و نوک میگیره جفتشو و کبکها رو و همینطور بقیه اعضای خانواده رو پدرم زیربار نمیره که مریضه و میگه این ختم روزگاره و بازیه.دوما خودمم بخوام ببرم به خاطردم بلند وشیطونیهاش نمیتونم هرچندبغلش کنم آرومه اما توراه موبایل دست کسی ببینه ورجه وورجه میکنه کنترلش سخته.خریدیمش دمشو قیچی کردند توگونی انداختن اینقدرتوراه شیطونی کردالان دمش دراومده بااین دم بلند وشیطنتهای بامزه اش چطور توگونی ببرمش؟

مهرسا

عکسهاش توکامپیوتر و تعمیرمیخواد وباگوشی کامنت گذاشتم. شبیه طاووسه وگردنش حلقه سفید وروسرش دوتا شاخک خوشگل وقتی هیجانی میشه،پشتش پرازنقشهای طاووسه و دم بلندخاکستری راه راه. 2ساله داریمش ازاول کم غذا بود اماتودست هرچی بدم میوه تخم مرغ پفک کاهو اسفناج میخوره وخونده بودم این نژادنیازبه جلب توجه داره وشیطونه. مشکوکم مشکل از یبس ومسایل انسداد روده باشه.یهو سروگردنشو میچسبونه به تنه البته مستقیم نه باانحراف نیوکاسل و مسافتی روهمون شکل عقب عقب میره باسرعت وبعدش شکمش کارمیکنه.روزهاییکه خیارریزشده وکاهوواسفناج میخوره خیلی بهتره منتها بایدوقت بزارم چون ازرو زمین هیچی نمیخوره وفقط هرچی تودستم باشه

مهرسا

خداخیرتون بده یه کم خیالم راحت شد از بابت این و خیلی خیلی ممنون از پاسخگویی مفیدشما. من ساکن شهر رشت هستم.

مهرسا

ممنون و متشکر انشاءالله یه راهی برای انتقال این پیدا کنم و اگه هم نتونستم که بدون این میرم کلینیک صحبت کنم ببینم دارویی یا درمان خاصی لازم داره یا هرچیزدیگه ای.چون جفت همین یه ماده ایرانیه و غذاو آب میخوره و مشکلی نداره حتی سبزیجات رو هم شسته میدیم بخورن اما احتمال انگل هم هست و باید درنظر گرفت. ممنون استفاده کردم.

مهرسا

سلام و سپاس از لطف شما حتما وانشاءالله از مطالب ارزشمند و حاصل زحمات شما استفاده خواهم کرد.حکمت خرابی کامپیوتر و وبگردی با موبایل رسیدن به آدرس وب شما بود. بدو ورود تصویر اون مارها یه ریزه وحشتناک بود.امیدوارم درباره زندگی وپرورش و رفتارهای طوطی عروس هلندی و دستی کردنش هم مطلبی بزارید.ضمنا رشت اکثرا ابریه هوا وبرای عکس و فیلم کلی باید منتظر بود وگرنه زودی یه عکس یا کلیپ ازجوجو میفرستادم واقعا زیبا وتودل برو ودوست داشتنیه و خیلی خوشگلتره از عکسهای اینترنتی قرقاولهای این نژاد.ودرواقع عضو خانواده ماست و خودشم میدونه عزیزه.باورکنید این چیزها درباره تکامل نیافتن مغز قرقاول مطلق نیست و جوجوی ماخیلی چیزها میفهمه.

مهشید

خیلی اینجور پرنده ها رو دوست دارم. اصلا از بچگی از اسم درنا! و خود درنا هم خوشم میومد. به پرندگانی مثل فلامینگو، لک لک، حواصیل و ... هم حس خوبی دارم. البته به همهء حیوانات. حیوانات حداقل مثل بسیار یاز انسان ها نیستند وبی آزارن. انسانها که جنگ و خونریزی و .... هم تو کارشونه!