حمله حلزون های مهاجم به خاک کوبا!

کارشناسان محیط زیست از هجوم حلزون‌های خشکی‌زی و بزرگ‌ جثه آفریقایی به عنوان گونه مهاجم به خاک کوبا خبر دادند.

به گزارش صدای طبیعت، این کارشناسان می‌گویند: حلزون‌های آفریقایی گونه‌های غیربومی هستند که اخیرا جمعیت قابل توجهی از آنها در خاک کوبا دیده شده‌ و این پدیده می‌تواند تهدیدی جدی برای نرم‌تنان بومی و همچنین بسیاری از گیاهان بومی در اکوسیستم کوبا باشد.


برخی از کارشناسان معتقدند که این حلزون‌ها حتی می‌توانند برای سلامت ساکنان این نواحی نیز خطر داشته باشند. حلزون‌های آفریقایی به خاطر ویژگی‌های خاص خود شرایطی را به وجود می‌آورند که برای اکوسیستم و طبیعت منطقه‌ای که به آنجا هجوم برده‌اند به شدت مشکل‌ساز می‌شوند. آنها جثه واقعا بزرگی در مقایسه با سایر گونه‌های حلزون‌ها دارند و عموما طول بدن آنها به 20 سانتیمتر می‌رسد و گاهی از این هم بیشتر رشد می‌کنند.

این حلزون‌ها همچنین هر ماه صدها تخم می‌گذارند و سرعت بیرون آمدن حلزون‌های جدید از تخم‌ها بالا است و بنابراین به سرعت جمعیت‌شان در یک منطقه رشد می‌کند و توقف‌ زادوولد آنها کار دشواری است. به علاوه استفاده از روش‌هایی مثل آفت‌کش‌ها یا جانوران شکارچیِ حلزون می‌تواند به سایر گونه‌های بومی و کوچکتر آسیب جدی وارد کند.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از شبکه اخبار محیط زیست، حلزون‌های آفریقایی که اشتهای زیادی هم دارند از گیاهان و لارو و تخم‌های حیوانات کوچکتر تغذیه می‌کنند و به این ترتیب به زنجیره غذایی سایر گونه‌ها صدمه زده و در عین حال برای تنوع زیستی منطقه نیز مخرب و مضر هستند.

هجوم این قبیل گونه‌های مهاجم به طبیعت کشورهایی نظیر کوبا که گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر به فردی دارند و تکامل گونه‌های آنها به دلیل جزیره بودنشان، سال‌های بیشتری زمان می‌برد یک فاجعه محیط زیستی به حساب می‌آید.

/ 8 نظر / 17 بازدید
مهدی حمزه

وبلاگ زیبایی دارید به وبلاگ من هم سربزنید

هشت بهشت

سلام. هشت ماه...هشت بهشت...چه جالب[لبخند]

nafiseh

سلام.. عالی بود... واقعا..

تفكر ميان رشته اي

سلام !... عاليه .. دوستت داريم.. ولي اين كلمه عنوان را اشتباه لپي كردي به قول اروپايي ها (calami lapsus) . «مهاجم» صحيح است. [گل][گل]

تفكر ميان رشته اي

راستي يادم رفت.. بگو كوبايي ها كرم حلزون درست كنند و براي خانمهاي ايروني صادرفرمايند[لبخند]

آزاد

چه خطرناک اما منم از این حلزونا می خوام.[شیطان]

همسفر جاده دلتنگی

جالب بود حمله ی ملخ و کلاغ و موش و قورباغه شنیده بودم حلزونم اضافه شد [خنثی][خنثی][خنثی]