زیست توپ ایرانی به لیونل مسی اهدا شد

ارش نور اقایی را که یادتان هست همان فردی که ایده ی عکس یوزپلنگ ایرانی را روی لباس تیم ملی فوتبال داده بود چندی قبل از رفتن تیم ملی به برزیل ایشان پیشنهاد دیگری نیز داده بودند که اجرایی شد وبسیار جای تقدییر و تشکر دارد وی پیشنهاد داده بود روی توپی (که حالا زیست توپ خوانده میشود)عکس 32 حیوان در حال انقراض  گذاشته شود وبه لیونل مسی اهدا گردد که خود باعث میشود سایر کشورها تشویق شده وبه حیوانات در حال انقراض خود توجه بیش تری داشته باشد که در زیر به معرفی بعضی از این حیوانات خواهیم پرداخت.

1.سایکای مغولی

زیستگاه:مغولستان ترکمنستان روسیه قزاقستان 

گروه:پستانداران زوج سمان گاوسانان 

این جانور در واقع غزال اسیایی است که بینی بزرگ ودر حقیقت خرطومی کوچک دارد که از بالای دهانش اویزان است سایکای نر تغریبا شاخ های صاف دارد واین بینی به جانور کمک میکند در مهاجرتش در تابستان ها گرگ و غبار را از هوای تنفسی خود جدا کند این جانور زیستگاه خزری و پوشش تنک را ترجیح میدهد و با سرعت 80 کیلومتر در ساعت در ان میدود و از دست گرگ ها والبته انسان ها فرار میکند علت در خطر بودن این جانور گوشت وی است.

ارمادیلوی سه بندی برزیلی (نماد جام جهانی)

زیستگاه:برزیل 

گروه :پستانداران نوار سانان 

حیوان در حال انقراضی که برزیلی ها از عروسک ان برای نماد جام جهانی استفاده کردند ارمادیلو برزیلی دارای زرهی محکم از جنس استخان و مو های به هم چسبیده است که شامل دو بخش پسین وپیشین میشود و با سه بند به یکدیگر وصل شده و از جانور محافظت میکنند علت در خطر بودن این جانور این است که  به خاطر گسترش کشاورزی برداشت زغال سنگ و معدن ها زیستگاه این جانور دچار فرسایش شده و وی را تهدید میکند.

میش مرغ بزرگ

زیستگاه:این جانور در افغانستان ارمنستان ایران ازربایجان و اتریش یافت میشود

گروه:پردگان درناسانان 

میش مرغ بزرگ پرنده ای قدبلند با سرو گردن خاکستری و پشت قهوه ایست  و خط های سفیدی نیز برروی ان دیده میشود.تعداد جهانی این پرنده در حال حاضر چیزی حدود 4400 تا 5700 قطعه استو با زیادشدن مزاحمت های انسانی روز به روز از جمعیت ان ها کاسته میشود که از مهم ترین ان ها شکار است. 

از گونه های دیگر موجود در این فهرست میتوان به خرس سیاه اسیایی یوز ایرانی  میش مرغ  که در ایران هم یافت میشوند و پنگوین ماکارانی مارمولک مرداب گرگ قرمز گوریل غربی مرغابی سیاه مخمل فیل افریقایی تمساح. اورینوکو. وزغ اونوره. پروانه گوگردی مادیرایی.سمور اروپایی لاکپشت پوز عفابی. طوطی فیروزه ای. سیاه گوش ایبری . مارمولک اریگا درختی.عقاب امپراطوری از دیگر حیوانات روی این توپ بودند که توسط اقای محمد کبریا کشیده شدند

/ 0 نظر / 67 بازدید