باید منتظر خشک سالی سی ساله باشیم.

طبق امارها ایران در یک خشکسالی 30 ساله قرار گرفته است. و بحران کم ابی روز به روز شدید تر میشود به همین دلیل متولیان بخش آب به سرعت دنبال راه هایی برای جبران هستند طبق گفته کارشناسان 5 سال از این دوره گذشته و میگویند برنامه های برای تامین آب در یک افق 25 ساله دارند !

هم اکنون دو شهر اصفهان و کرمان در بد ترین شرایط قرار دارند و تهران هم به زودی به ان ها خواهد پیوست زیرا که آب سدها مخصوصا سد های شرق تهران چند هفته ی دیگر به پایان میرسند . و بیش از 6000 روستا با تانکر ابرسانی می شوند.

متاسفانه میزان هدر رفت در شبکه های آب رسانی ایران وحشتناک است به طوری که بین 24 تا 30 درصد از آب قبل از اینکه به دست ما برسد هدر میرود.

اوضاع در بخش کشاورزی حتی از این هم بد تر است به طوری که میتوانم بگویم

ما در مسئله آب دچار ورشکستگی شده ایم.

طبق تعریف ارگان های بین المللی در زمینه توسعه پایدار هیچ کشوری حق ندارد بیش از 40 درصد از منابع اب تجدید پذیرش را مصرف کند (این منابع شامل رودخانه ها میشوند نه اب های زیر زمینی) میزان 40 درصد سقف این موضوع است و در صورت مصرف بیش تر شما منابع آبتان را از دست خواهید داد. ولی ما در گذشته بیش از 85 درصد منابع آب شیرین را مصرف کرده ایم و اکنون چیزی جز چند رودخانه ، تالاب، ودریاچه که همگی خشک شده اند در چنگه نداریم.

متاسفانه طی 35 سال گذشته ما 150 میلیارد متر مکعب از اب های زیر زمینی که منابع غیر تجدید پذیرند را مصرف کرده ایم. و جای ان ها را هیچ جیزی نگرفته است.

خبر های بد تر:

دولت اعلام کرده تهرانی ها در این مدت (تابستان امسال) تنها 3 درصد در مصرف اب صرفه جویی کرده اند ولی هنوز دولت از راهکار های فانتزی و بامزه برای حل مشکل کم بود اب صحبت میکنند در صورتی که هنوز ظرفیت های زیادی در مسیله فرهنگ سازی و اموزش خالی هستند و بسیار کم هزینه تر از اب رساندن از شهرهای دیگر یا از دریای خزر می باشند.

کاش دولت قبل، انقدر به حرف های گزافی هم چون خودکفایی در زمینه ی تولید گندم دانه های روغنی و... افتخار نمیکرد چون افتخاری ندارد وقتی تمام ذخایر اب را مصرف خاک را نابارور و مناطق وسیعی را تبدیل به بیابان کردند. و اکنون چیزی به نام کشاورزی را در این کشور باقی نگذاشتند.

چرا این آمارها بازگو نمیشود؟ یکی از علل ان ترسیدن مردم است که خود اوضاع را بد تر میکند زیرا مردم فوج فوج به رودخانه ها سدها و فروشگاه ها حمله ور میشوند تا اب ذخیره کنند.

واقعا برای نسل بعد متاسفم زیرا که نه آبی برای خوردن خواهند داشت نه هوایی برای نفس کشیدن لحظه ای به این فکر کنید که برای نسل بعد چه به یاد گار خواهیم گذاشت؟

/ 14 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
khanoome mohandes

سلام ما دچار یک چنین کم ابی هستیم حتی هوای پاک نداریم اونوقت میگن باید هر خانواده 6تا بچه داشته باشه!!!!!!!![سوال]

انسان

[گل]نه انشاا...خدا در رحمتش را مثل همیشه باز میکند انشاا...مردم در مصرف بی رویه آب دقت میکنند[گل]

آزاد

جنگ جهانی آینده، جنگ بر سر آب خواهد بود. البته بسته به اینه که داعش قبلش یک جنگ جهانی راه نیندازه.[خنثی]

Behnam

Bayad zekr konam ke az dalayele aslye kam abi modiryate zaeife manabe abe. Eradat, Ben

مهسا

سلام اميدوارم اين مساله هرچه زودتر حل بشه ، البته اگه جاي حل شدني داشته باشه...

khodai

سلام....اپ قشنگی بود.ولی کی از اینده خبر داره؟؟خدا بخشنده و مهربان است واگه هم هر بلایی سرمون اومد مقصر خود ماییم که با اعمال ناشایست خود به تنبیه ها دچار میشیم متاسفانه.ولی خوب در هر صورت باید از ذخایر استفاده ی بهینه شود.[گل]

زهرا

جنگ آینده خاورمیانه بر سر نفت نیست بلکه بر سر آب است فقط 1% از آب کره زمین برای ما براحتی قابل استفاده است و باقی آن را باید با صرف هزینه‌­های بیشتر، آن هم در برخی مصارف خاص بکار ببریم. طبق آمار سازمان ملل میزان مصرف جهانی از این یک ­درصد آب در طول 50 سال اخیر، سه برابر شده است. هم اکنون حدود 1 میلیارد نفر دسترسی به آب شرب سالم ندارند و بیش از 2.5 میلیارد نفرِ دیگر نیز دست­کم یک ماه در سال با کمبود آن مواجه هستند. در کل حدود 2.5 میلیارد نفر به خاطر آب غیربهداشتی در معرض بیماری­‌هایی چون وبا و تب هستند. از این مقدار، 2 میلیون نفر هر ساله به همین دلیل جان خود را از دست می­‌دهند.باید قبول کرد مااز ایران گذشته همان تمدن دو هزار چند ساله را هم دیگر نداریم شاید خیلی راحت همه چیز را باختیم کاش روزی به جای بابا داد درکتاب اول دبستان نوشته بابا میگفت دخترم پسرم آب خیلی کم است در مصرف آن صرفه جویی کنید وما معمولا زمانی میخواهیم به داد حل مشکلاتمان برسیم که تمام پل ها پشت سر خراب شده است و بر ما که در مقابل فرزندمان شرمنده ایم

مهشید

[خنثی]...