پاسخ به سوالات کوتاه شما.

فرهاد عزیز: dg چیست و چه تاثیراتی بر انرژی و
 
 
 
گرمایش جهانی دارد؟

تولید پراکنده، تولید نامتمرکز، انرژی نامتمرکز یا انرژی پراکنده که در زبان انگلیسی به اختصار (DG) نامیده می‌شود که مخفف (Distributed Generation) است به تولید برق از منابع کوچک انرژی گفته می‌شود.

تولید پراکنده به مواردی اطلاق می‌شود که برق در همان محل مصرف یا در نزدیکی محل مصرف تولید می‌شود. تولید پراکنده نیروگاههای مقیاس کوچکی هستند

که ظرفیت حداکثری تولید آنها ۲۵ مگاوات می‌باشد. تولید پراکنده به آن دلیل به وجود آمد که در برخی از نقاط افت جریان و ولتاژ مشاهده می‌شد. این طرح جهت پرکردن این نقایص مطرح شد.

تولید پراکنده به دو دسته تولید همزمان برق و حرارت و نیز برق، سرما و حرارت (CCHP) که مخفف Combined Cold&Heat Power تقسیم می‌شود.

منظور از تولید همزمان، تولید برق در کنار صور دیگر انرژی و استفاده از همه موارد به طور همزمان است.

ازمهم ترین استفاده های این سیستم میتوان کنترل هزینه ها انتقال برق و همچنین جلوگیری از اتلاف انرژی را مورد بحث قرار داد.

مواردی مثل برخی خانه ها در ایالات متحده و اروپا استرالیا نیوزلند و... که توانایی تولید برق را با استفاده از صفحات خورشیدی دارند یا در دانمارک که با استفاده از جریان جزر و مد و امواج برق تولید می کنند

می توانند مثال های خوبی برای این سیستم باشند و در واقع این سیستم یکی از پایه و اساس های مصرف و تولید انرژِی های نوست. پس هر جا انرژی نو هست dg هم هست.

در کشورما چه وضعی دارد؟ تا زمانی که سوزاندن گاز ارزان برق ارزان به همراه میاورد مسولین به فکر استفاده از این سیستم ها نمی افتند.

فرهاد عزیز: فاکتورهای انالیز co2 و ch4 (متان) در

تجزیه تحیل های اب و هوا کدام اند؟

یک فاکتور مشخص برای میزان حضور گاز دی اکسید کربن و متان در جو وجود دارد ان تعداد ملکول دی اکسید کربن در واحد میلیون است (ppm) که البته این میزان در مناطق مختلف و فصول و سال های مختلف متفاوت است و بهترین راه مقابله با گرمایش زمین انالیز همین داده هاست

به طور مثال اگر امسال 400ppm از گاز دی اکسید کربن در جو موجود باشد باید این میزان را در سال بعد کم تر و کم تر کنیم یا حدااقل از افزایش بیش از حد ان جلوگیزی کنیم میزان گازدی اکسید کربن در سال اخیر به طور (تقریبا) بین 360ppm تا 400ppm بوده است.

گاز متان با ان که تقریبا 23 برابر گاز دی اکسید کربن موجب تشدید پدیده ی گلخانه ای میشود اما بیش تر تولید محصول این گاز حاصل از طبیعت است (250 میلیون تن در سال) بکتری ها و... هم تولیدات فراوانی دارند

اما در این بین انسان هم نقش به سزایی دارد (تولید گوشت گاو میلیون ها تن گاز متان تولید میکند) اطلاعات بیش تر برای متان:

https://www2.ucar.edu/atmosnews/perspective/6466/whats-happening-methane

 میزان گاز co2 در 30 اگوست 2015 برابر 398.82 ppm بوده است. (8 شهریور 1394)

پ.ن: به نمودار دقت کنید. (به روزترین امار برای گاز co2)

این سایت را از دست ندهید.http://co2now.org/

 

فرهاد عزیز: خانه های صفر کدام اند؟

خانه های صفر یا green house به خانه هایی اتلاق میشود که در فرایند ساخت و استفاده سازنگان ان کم ترین صدمه را به محیط زیست وارد میکنند و حتی وسایل خانهرا هم از وسایل کم مصرف (برق و اب) انتخاب میکنند

در ضمینه سنگ و پارکت و سرامیک هم از گیاهان زود رشد مثل خیزران و سنگ های بازیافتی استفاده میشود که اگر نظر شخصی من را می خواهی این خانه هارا زیبا تر هم میکند. این خانه ها هدف اصلی طرح dg هستند

و در اروپا و ایالات متحده حالا طرفداران زیادی دارند ولی باید بگویم تعداد خانه های صفر در کشور ما صفر است.

علت صفر اتلاق کردن این خانه هاهم ان است که سازندگان ان ها ادعا می کنند هنگام بهره برداری به علت مجهز بودن این خانه ها به صفحات خورشیدی گاز دی اکسید کربنی تولید نمیشود

تا جایی که من اطلاع دارم در ایالات متحده شما می توانید برق اضافی خود را به دولت بفروشید (البته درامد پایدار و زیادی به حساب نمی اید).

مستندی از شبکه 4  با همین مضمون در حال پخش هست.

فرهاد عزیز:خطرات گرمایش جهانی برای 35 سال اینده کدام اند؟

دانشمندان دسته بندی هایی برای اینده بشر در 35 ،50 ،100 و... سال گذشته بشر کرده اند که سعی می کنم اجمالی پاسخ شما را بدهم.

از مهم ترین اتفاقات در 35 سال اینده تغییر در الگوهای بارش و طبیعتا تغییر الگوهای کشاورزی (مصرف و توزیع) خواهد بود.

به غیر از این موارد که به اندازه ی کافی خطرناک هستند افزایش بلایایی طبیعی همچون طوفان های گرمسیری ،سیل های ویرانگر و (بیمارهای وابسته به این شرایط مثل مالاریا و وبا) تهدیدهای کلی محسوب میشوند.

افزایش بیابان ها، از بین رفتن تنوع ژنتیکی خصوصا بین دوزیستان ، نابودی زیستگاههای ابی و از بین رفتن دسته های بزرگ غذای ابی (انقراض و کاهش تعداد ماهی ها).

مواردی مثل بالا امدن اب دریا (به طور مشهود) برای 100 سال اینده پیش بینی میشوند.

برای خیلی اتفاقات هنوز نمی توان به صراحت صحبت کرد زیرا که ممکن است همه چیز در یک چشم به هم زدن بد تر شود به هر حال طبیعت کاملا غیر قابل پیش بینی است مواردی که نام برده شد حاصل شالوده ای از خساراتی است که به زمین وارد کرده ایم.

فرهاد عزیز: چرا گرد و خاک داریم؟

سوال خوبیست واقعا چرا گرد و خاک داریم؟ گرد و خاک داریم چون خیلی چیزا ها نداریم! نبود پوشش گیاهای در کشور و کشور همسایه عراق که به علت وجود خشک سالیست این هدیه را برای ما به ارمغان اورده است

هر دیاچه ، بند ، یا سد ، رودخانه و... که خشک میشود شالوده ای از گردو خاک نمک و ... را بر جا می گذارد به علاوه از بین رفتن پوشش گیاهی ( و به اصطلاح) پوک شدن خاک همه بستری را فراهم می اوردند تا با کوچک ترین نسیم نفس ما قطع شود!.

از گرد و خاک وحشتناک تر بادهایی همراه با قطعات کوچک نمک است که می توان در مدت کوتاهی کشاورزی یه منطقه (مثلا غرب ایران) را از بین ببرد حالبا چرا غرب ایران؟ بعد از خشک شدن کامل دریاچه ی ارومیه مدتی که بگذرد  طوفان نمک بر سر تمام باغات سیب و گیلاسی که این دریاچه را خشک کردند فرود می اید (البته اگر کاری نکنیم).

یک در گوشی: بیش تر ریزگردهای کشور منشا داخلی دارد خصوصا برای استان های مرکزی تر مثل تهران کرج و اصفهان و... زیرا بیابان ها تا پشت درهای خانه هایمان رسیده اند

نمی دانم دولت تا کی می خواهد روی این مسئله سر پوش بگذارد ولی اگر تا جایی مثلا ورامین در نزدیک تهران بروید میفهمید در عرض چند سال چقدر چهره مناطقی مثل ان تغییر کرده و بیابان شده اند.

سایر سوال های جناب فرهاد فرید پناه عزیز را در پست بعد جواب میدهم.

در پست بعد حتما به مسئله شبیه سازی انسان می پردازم (سوال رعنا خانوم)

/ 2 نظر / 230 بازدید
باران

سلام خیلی جالب بود.استفاده کردیم.متشکرم.

صبح

ممنون از اطلاعات شما