لانه های عجیب موریانه ها بسیار مفید هستند+تصاویر

کارشناسان محیط زیست معتقدند که تپه‌های موریانه‌ای می‌توانند به جلوگیری از گسترش بیابان‌ها کمک کنند.

به گزارش صدای طبیعت، موریانه‌ها اگرچه ممکن است در لیست حشرات مورد علاقه انسان‌ها نباشند اما نتایج مطالعات جدید نشان داده تپه‌های خاکی بزرگی که این حشرات برای ادامه حیات اجتماعی خود می‌سازند برای متوقف کردن روند بیابان‌زایی و جلوگیری از تبدیل اکوسیستم‌های نیمه‌خشک به بیابان، ضروری هستند.

گرچه در یک تپه موریانه‌ای بزرگ ممکن است بیش از 50 هزار موریانه زندگی کنند ولی داخل آن همیشه تمیز است. این تمیزی به این دلیل است که موریانه‌ها مدفوع خود را به منزله سیمان در ساختن دیواره‌های تپه و اتاقک‌ها بکار می‌برند و لاشه‌ها را نیز می‌خورند و مصرف می‌کنند.

نتایج بررسی‌های اخیر آشکار ساخته است که این گنبدها و تپه‌های موریانه‌ساز می‌توانند اقلیم‌های نیمه‌خشک را در برابر تغییرات جوی مقاوم سازند.

در مراتع خشک و ساواناها (علف‌زارهای ناحیه‌مدار) یا زمین‌های خشک آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا، تپه‌های موریانه‌ای از طریق تونل‌های داخلی مواد غذایی و رطوبت را در خود ذخیره کرده و اجازه می‌دهند که آب بهتر به درون خاک نفوذ کند. در نتیجه روی این تپه‌ها یا اطراف آنها در اکوسیستم‌هایی که مستعد بیابان شدن هستند، گیاهان شروع به رویش می‌کنند.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از شبکه اخبار محیط زیست، کارشناسان با توجه به نتایج این مطالعه تاکید دارند که موریانه‌ها سرعت بیابان‌زایی را کُند می‌کنند و برای حفظ رطوبت خاک مفید هستند.

 

                                تصاویر لانه ها.

/ 10 نظر / 17 بازدید
رعنا

یه نمونه از اینکه خدا هیچی رو بیهوده نیافریده حتی اگه ما ندونیم یا خوشمون نیاد . ممنون

مهشید

عالی بود

صبح

باید خیلی مقاوم باشه

زهرا

سلام.وبلاگ زيبا وبسيار متنوعي داريد با اجازه لينك كردم.

سپیده

زندگیست دیگر! همیشه که همه رنگ‌هایش جور نیست، همه سازهایش کوک نیست! باید یاد گرفت با هر سازش رقصید، حتی با ناکوک ترین ناکوکش... اصلا رنگ و رقص و ساز و کوکش را فراموش کن! حواست باشد به این روزهایی که دیگر برنمی گردد...[گل]

مهشید

راستی داداش قالبت مثل طبیت رنگای شادتری داشته باشه بهتر نیس؟البته هرجوردوس اری.این چیزازیادمهم نیست

علیرضا هادی نژاد

باحاله..............این لونه هارو چجوری ساختن؟ راستی تازه به وبلاگم سر زدم اینم جوابت: من امسال امتحان تیز هوشان دارم و این اولین فرصت من برای سر زدن به وبلاگمه حالا فهمیدی چرا آپ نیستم؟؟؟؟؟ بعد اردیبهشت زیاد سر می زنم..... بای[خداحافظ]