باز هم اتش سوزی در گلستان !

- صدای طبیعت: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: 12 مورد آتش سوزی سطحی در 22 هکتار از جنگل های پهن برگ این استان طی دو روز گذشته (جمعه و شنبه) رخ داده است.

 

«ابوطالب قزلسفلو» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همه این موارد آتش سوزی در جنگل های گلستان به موقع مهار و اطفاء شده است.

وی گفت: بیشترین مورد آتش سوزی در جنگل های مینودشت و گالیکش هر کدام چهار مورد، کلاله دو مورد، رامیان و گرگان یک مورد بوده که دفعات حریق در این شهرستان ها به لحاظ زمانی و مکانی متفاوت بود.

وی افزود: جنگل های پهن برگ این مناطق ترکیبی از گونه های مختلف درختی مانند بلوط، توسکا، ممرز، انجیلی و تمشک بوده اما حریقی که روی داده سطحی بوده و کف جنگل و لاشبرگ های آن دچار آتش شده است.

وی درباره علت آتش سوزی گفت: افزایش دمای محیطی بویژه در مناطق میان بند و ارتفاعات شرق گلستان توام با وزش باد در کنار بی احتیاطی افراد سهل انگار در آتش سوزی ها تاثیر مستقیم داشت.

قزلسفلو افزود: به عنوان مثال دمای شهرستان کلاله دیروز (شنبه) به 25 درجه سانتی گراد رسید که در این فصل از سال دمای بالایی است و کامل شدن فصل خزان نیز به فراهم شدن شرایط حریق کمک کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به تعطیلات روزهای اخیر حضور مسافران و گردشگران در عرصه های جنگل و طبیعت نیز افزایش یافت که بعضا با روشن کردن آتش و خوب مهار نکردن آن به وقوع حریق کمک کردند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان ادامه داد: حریق در مناطقی روی داد که شاهد حضور دام در عرصه های جنگلی هستیم که این مساله به وقوع آتش دامن می زند.

به گزارش صدای طبیعت و مطابق آمار دستگاه های ذیربط در هفت ماه نخست امسال در مجموع 114 مورد آتش سوزی در سطح 189.7 هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی استان گلستان اتفاق افتاد که این سطح شامل 73.8 هکتار جنگل های طبیعی، 15.7 هکتار جنگل های دست کاشت و 100.2 هکتار مرتع بود.

از 114 مورد آتش سوزی رخ داده بیشترین حریق در مرداد ماه (55 مورد) و کمترین آن در فروردین ماه (سه مورد) بود.

استان گلستان دارای 452 هزار هکتار عرصه های جنگلی عموما طبیعی و بعضاً دست کاشت است.

/ 3 نظر / 12 بازدید
زهرامهدوی فر

سلام راستش اول که واقعن جای تاسف داره.. دوم که خیلی تعجب کردم..مخصوصن اینکه این آتش سوزی به خاطر افزایش دماست..

محمدرضا

سلام دوست عزیز چه کنیم با این همه بی ملاحظه گری وبلاگ خوبی نوشتی امیدوارم مخاطبان درحفظ منابع طبیعی دقت داشته باشند ------------- اگه دوست داشتی سری هم به وب من بزن وبازهم اگه دوست داشتی بفرمایید لینک کنیم-ممنون