پاسخ به سوالات کوتاه شما.

فرهاد فرید پناه عزیز:

چرا در فصل زمستان به جای برف باران می بارد ؟

سوال بسیار خوب و به جایی است فرهاد جان سوال را به دو گونه جواب میدهم گونه ای علمی و گونه ای معرفتی.

گونه ی علمی سوال را هم میشود از دو لحاظ جواب داد بررسی میکرو اقلیم ها و البته تاثیرات جهانی اب و هوا.

اول میکرو اقلیم: اگر به شهرهای بزرگ نگاه کنیم به صراحت مشاهده میشود که الگوهای بارش تغییر کرده اند و خصوصا برف در زمستان جایش را به باران داده این تغییر تحت تاثیر پدیده ای به نام جزیره گرمایی است این پدیده بیش تر در شهرای بزرگ کشورهای جهان سوم دیده میشود و علت ان استفاده از مصالح ساختمانی است  که گرما را در خود نگه میدارند مانند اسفالت البته الگوهای ساختمانی اشتباه هم به این پدیده دامن مبزنند و در کل این پدیده گنبدی از هوای گرم را در بالای شهر میسازد که دمای شهر را 4 تا 10 درجه نسبت به بیرون ان افزایش میدهد و خود این پدید باعث میشود پدیده هایی که باعث افت درجه حرارت میشوند خنثی شوند.

از لحاظ جهانی هم کشورهایی که در کمربند بیابان های جهان قرار دارند هر روز خشک تر  میشوند و این خشک شدن خود باعث افزایش دمای هوا میشود بارش برف در ایران وابسته به سیستم های هوای سرد ورودی از سمت شرق کشور یعنی تغریبا  مشهد و... است به این سیستم جبه ی هوای سرد سیبری میگوییم در سال های اخیر منطقه سیبری هم دچار تغییرات میکرو اقلیم شده و هم تحت تاثیر گرمایش جهانی بوده که خود بر کشور ما تاثیر گذاشته است.

اما جنبه ی معرفتی: به نظر من بارش نزولات الهی کاملا وابسته به اتمسفر فکری ما ادم هاست تا هوا ایا ما انسان ها همان انسان های خوب دهه های قبلیم؟ نمیدانم اما هر چه هست تغییر ما باعث تغییر اب و هوا شده است.

  فرهاد فرید پناه عزیز:

ارتباط نیروگاههای فسیلی با خشکسالی کدام موارد می باشند؟

کار اصلی یک نیروگاه تبدیل اب مایع به بخار است که بااستفاده از این بخار اب توربین ها را به حرکت در می اورند  در نیروگاه های فسیلی یا اتمی یا خورشیدی و ... پایه کار انجام شده یکیست و همه از اب بیرای چرخش توربین ها استفاده میکنند اب استفاده شده در اکثر موارد از چاه های اطراف برداشت میشود و اگر سدی در اطراف باشد مستقیم خود سد انرژی را تبدیل میکند و نیازی به انتقال اب  نیست. (معمولا این گونه است).

میزان برداشت نیروگاه ها ان قدر بالاست که زمین های اطراف ان ها دچار فرونشست های وحشتناکی میشوند پس نیروگاه ها از این طریق به کمبود اب و خشک سالی دامن میزنند.

و صد البته که بخار اب تولیدی را به راحتی به اتمسفر می دهند! اما نیروگاه های جدید در اروپا و امریکا سعی بر برگرداندن اب به داخل زمین دارند.

 فرهاد فرید پناه عزیز:

ارتباط سد سازی با خشک شدن قنات کدام موارد می باشند؟

اب موجود در قنات های یک منطقه به سفره های اب زیر زمینی و البته ریزش های جوی وابسته است سدها با زهکشی منطقه و انتقال اب به نقطه ای به خصوص باعث کمبود اب قنات ها میشوند اما در کشور ما چون معمولا کف مخزن سدها به خوبی و یا اصلا اب بندی نمیشود اب راهی به داخل زمین پیدا میکند و باعث بالا امدن سطح ایستابی میشود (محل وجود اب در خاک) نمونه اش افتضاحی بود که سد15خرداد( اسمش را دقیقا یادم نیست) در شهرهای اطراف به بار اورد و اب زیر زمین های خانه ها را فرا گرفت.

 فرهاد فرید پناه عزیز:

ارتباط بخش سد سازی با خشک شدن تالابها کدام است ؟

سدها همانند قول های بزرگ تمام اب منطقه و رودها و شاخه های ان ها را میبلعند البته طبق اصلی منطقی و علمی در منطقه ای  که تالاب وجود دارد سد مورد نیاز نیست چون تالاب خیلی مفید تر و موثر تر از سدها هستند اما چون مسولان سد سازی را افتخار میدانند در هر نقطه که جوی ابی روان است سد میزنند.

 فرهاد فرید پناه عزیز:

آیا تنها روش تامین آب کشاورزی سد سازی می باشد ؟

قطعا جواب این سوال خیر است در کشاورزی موثر و پایدار اصلا منبع اب مهم نیست و بحث در شیوه ی استفاده از منبع اب است  حال چه میخواهد منبع ما سد چاه قنات و... باشد اما در کشوری مثل ما که اب در دسترس همه ی کشاورزان نیست و سدها راه خوبی برای زخیره ی اب در فصول بدون بارندگی هستند (بهار تابستان) و صد البته که کشاورزان در این ماه ها کشاورزی می کنند پس راهی جز سد برای دولت باقی نمی ماند البته راه های کم هزینه تر و بهتری وجود دارند اما کو گوش شنوا؟

خانوم هلیا اسحاقیان و خانوم ریحانه معروفی:

اطلاعاتی درباره ی قوی سیاه می خواهیم.

قوی سیاه (نام علمی: Cygnus atratus)، پرنده‌ای بزرگ و آبزی از خانواده اردکیان است که بیشتر در نواحی جنوب‌شرقی و جنوب‌غربی استرالیا زندگی می‌کند. این گونه به دلیل شکار بی‌رویه در نیوزیلند منقرض شد، با این حال پس از معرفی دوباره به جمعیت آن در این کشور افزوده شد. قوهای سیاه در استرالیا مهاجرت می‌کنند و بسته به آب و هوا از منطقه‌ای در این قاره به منطقه دیگر می‌روند. این پرندگان همچون قوهای سفید تک‌همسر هستند و وظایف نگهداری از جوجه‌ها میان نر و ماده تقسیم می‌شود.

یک قوی سیاه دارای پرهای سیاه بر روی بدن خود و پرهای سفید بلند برای پرواز است. نوک این پرنده قرمز رنگ با باریکه‌ای به رنگ سفید است. پاها نیز به رنگ سیاه خاکستری هستند. نرها معمولن اندکی بزرگتر از ماده‌ها هستند و نوک بلندتر و صاف‌تری دارند.

قوی سیاه بالغ طولی میان ۱۱۰ تا ۱۴۲ سانتی متر دارد و وزنش به ۹ کیلوگرم می‌رسد. طول بال‌های بازشده میان ۱٫۶ تا ۲ متر است. گردن این پرنده، که در میان همسانان خود بلندترین است، شکلی S مانند دارد صدای تولید شده توسط این پرنده موسیقایی است و آن را در هنگام پرواز یا بر روی آب تولید می‌کند. البته اگر هنگامی که بر روی تخم خود خوابیده است یا از جوجه‌های خود نگهداری می کند تهدید شود، توانایی تولید صدای خرخر تهدید کننده‌ای از گلو را نیز داراست.

قوی سیاه  گونه کامل گیاهخوار است و غذایش شامل گیاهان زیر آب، از جمله انواع جلبک، می‌باشد؛ با این حال گاهی از کرم‌ها و حشرات کوچک نیز تغذیه می‌کند برای این منظور سر خود را به درون آب برده و بدنش را عمود  سطح آب نگه می‌دارد. بر پرنده در این حال می‌تواند با دراز کردن گردن خود، سر را تا یک متر زیر سطح آب ببرد.

این پرنده دارای شاه پر های سفید رنگ است که در هنگام پرواز واقعا پروازی زیبا را برای ان ایجاد میکند در بسیاری از باغ وحش های کشور این پرنده نگه داری میشود اما اگر میخواهید این پرنده را ازاد و در برکه های زیبا ببینید میتوانید در باغ پرندگان تهران تعداد زیادی از ان ها را مشاهده کنید.


 خانوم ریحانه معروفی:

فرد زال یا دچار آلبینیسم چگونه به این بیماری مبتلا میشود؟ ایا زمینه های غیر ژنتیکی هم دخالت دارند؟

زالی یا آلبینیسم، نوعی بیماری ژنتیکی و تا حدی شایع در بین جوامع انسانی است که بر اثر آن بدن قادر به ساخت رنگدانه ملانین نبوده و پوست، مو و چشمان شخص زال رنگ روشنی به خود می گیرد.(انزیم تیروزین به ملانین که همان رنگ دانه های موجود در پوست و... اند تبدیل نمیشود).

بد نیست بدانید علاوه بر انسان و دیگر پستانداران، زالی در پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها نیز بروز می کند.

ملانین نوعی ماده شیمیایی است که در بدن ما وجود دارد و به پوست، چشم و موهای ما رنگ می‌دهد. این کار توسط ملانوسیت‌ها انجام می‌شود. ملانوسیت‌ها سلول‌هایی هستند که در لایه زیرین پوست وجود دارند.
مشکلات بیماران زال
 مشکلات بینایی یکی از این مشکلات است. برخی افراد مبتلا به زالی دید بسیار کمی دارند.(در روز مشکل مشخص میشود).
علاوه بر این مورد، اشکالات بینایی دیگری همچون لوچی، تنبلی چشم و آستیگماتیسم نیز ممکن است در این افراد وجود داشته باشد.
 ملانین علاوه بر رنگ دادن به پوست، چشم‌ها و موها، از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. بدون ملانین کافی پوست توان محافظت از خود را نخواهد داشت.
افرادی که زالی دارند، زودتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. بنابراین لازم است حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده کنند.

زالی به دو صورت چشمی- پوستی و چشمی در انسان ها دیده می شود. در زالی چشمی پوستی، فقدان رنگدانه در پوست، مو و چشم را داریم و در حالت چشمی تنها چشم فاقد رنگدانه بوده و پوست و مو ظاهری طبیعی دارند.

کمی تخصصی تر:

ژن زالی مغلوب است، یعنی اگر فردی یک ژن زالی (که در واقع ژن ساخت ملانین است که به دلایلی معیوب شده) روی یک کروموزوم داشته باشد، اگر ژن سالم دومی کروموزوم دیگر باشد، آن ژن سالم وظیفه ژن معیوب را برعهده می گیرد و فرد، دچار زالی نمی شود. در حقیقت برای ابتلای به زالی، باید فرد دارای دو ژن زالی از پدر و مادر باشد.اگر فرزندی از پدر و مادری که هر دو یک ژن زالی دارند متولد شود، 25 درصد احتمال دارد که کودک زال باشد، 50 درصد احتمال ناقل بودن وجود دارد (یک ژن معیوب داشته باشد) و 25 درصد احتمال دارد که ژن های کاملا سالم داشته باشد.

سوال خانوم مطهره هنوز در دست بررسی است.(کماکان از شکیبایی شما ممنونیم).


 

شما هم میتوانید برای اطلاعات بیش تر در موضوعات مورد نظرتان با ما همراه باشید.

/ 7 نظر / 23 بازدید
ریحانه

واقعا ازتون ممنونم .هم جوابم رو گرفتم وهم خیلی بیشتر از یک جواب یاد گرفتم .خدا بهتون سلامتی وخیر بده که پاسخگو هستید

هلیا

مرسییییی در ضمن 10 سالو تموم نکردم 13 رو تموم کردم بابا بزرگ میگم آلزایمر داری هی میگی نه[نیشخند]

شادی

بارش باران بجای برف برام واقعا جالب بود .ممنون

مهر ماندگار

افرین عالیییییییییییییییییییییییی بود و استفاده کردم وب شما پنج ستاره است

باران

کاری که انجام میدین بسیار با ارزشه

فرهاد فریدپناه

علی آماده با تشکر از پاسخهای شما اگر مطالعات خود را همین گونه ادامه دهی آینده خوبی خواهی داشت و حتما موفق می شوی ، من هم سعی می نمایم سوالات بهتری برای شما طراحی نمایم . موفق و شاد باشی. فرهاد فریدپناه

اون پاسخ معرفتی چی بود؟