90 کارخانه ی مضر محیط زیست شناسایی شد.

به گزارش صدای طبیعت: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، در وقوع بحران تغییرات جوی در قرن 21، بیش از همه عوامل تنها 90 کمپانی آلاینده مقصر هستند. این کمپانی‌ها از زمان آغاز عصر صنعتی تا کنون حدود دوسوم گازهای گلخانه‌ای را تولید کرده اند.                                                                   

این 90 کمپانی، از شرکت‌های سرمایه گذاری خودگردان تا کمپانی‌های چندملیتی و دولتی را در بر می‌گیرند.

 

گزارش های مرتبط با تغییرات جوی نشان می‌دهد بخش وسیعی از این کمپانی‌های آلاینده در بخش نفت، گاز یا زغال سنگ فعالیت می‌کنند.

 

«ریچارد هید» مولف این مطالعه و کارشناس موسسه نگهداری اقلیم کلرادو می‌گوید: در کره ی زمین، هزاران کمپانی تولید نفت و گاز و زغال سنگ وجود دارد اما اگر بخواهیم سران، مدیران یا مسئولان این کمپانی‌ها را به یک یا دو نفر خلاصه کنیم، کل آنها را می‌توان در یک یا دو اتوبوس جا داد.

 

به صدای طبیعت به نقل از گاردین، «ال گور»، فعال محیط زیست و سیاستمدار آمریکایی با استقبال از این مطالعه می‌گوید: نتایج این مطالعه گام مهمی به سوی شناخت ما از سیر تحولات بحران تغییرات جوی است. بخش دولتی و خصوصی باید تمام اقدامات ضروری را برای توقف روند گرمای زمین بکار گیرند که در این راه کمپانی‌هایی که از نظر تاریخی متهم اصلی آلوده کردن جو بوده‌اند، وظایف مشخص و روشنی دارند. در این بین 90 کمپانی در صدر کمپانی‌های آلاینده جهان قرار دارند. این کمپانی‌ها به تنهایی 63 درصد از کل آلاینده‌های جهان، دی اکسید کربن صنعتی و متان را بین سال های 1751 تا 2010 میلادی تولید کرده‌اند که رویهم شامل 914 میلیارد تن آلاینده می‌شود.

 

از مجموع این 90 کمپانی، به جز هفت کمپانی، بقیه کمپانی‌های تولید کننده انرژی نفت، گاز و زغال سنگ هستند.

/ 5 نظر / 22 بازدید
khanoome mohandes

خوب حالا این کاخونه ها تو کودوم کشورا قرار دارن؟

همسفر جاده دلتنگی

این فیلترهایی که میگن اجباراً باید استفاده کنن چی؟ جدیدا هم باعث بیشتر شدن سوراخ لایه ی ازن میشن یا این تخریب از گذشته ست که اثراتش تا آیندگان دور ادامه داره؟ [خجالت][گل][گل][گل][گل]

علیرضا هادی نژاد

علی آقا سلام یه سوال دارم چجوری میشه به امکانات جانبی چیز دیگه ای اضافه کرد؟توبلاگم اگه میشه و امکانش هست جواب بده.........

شاهد

یک دریاچه دیگر هم در ایران می میرد؛ - دریاچه بزنگان بزرگترین دریاچه طبیعی استان خراسان رضوی که یک اثر ملی محسوب می شود و عروس دریاچه های ایران نام گرفته است، مرگی آرام را سپری می‌کند.

شاهد

فعالین محیط زیست معتقدند، دولت‌های امپریالیستی و سرمایه‌داری در تلاشند، حمایت از محیط زیست را هم تبدیل به ابزاری برای تسلط بیشتر بر دیگر کشورها کنند. در عین حال ابرقدرت‌های اقتصادی جهان، تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا هر چه بیشتر از ایجاد آلودگی در کشورهای خود جلوگیری کنند. به همین بهانه، کارخانجات آلوده‌کننده خود را به کشورهای جهان سوم انتقال می‌دهند تا هم آلودگی را تا حد ممکن از شهرها، رودخانه ها و طبیعت خود دور نگاه دارند و هم بتوانند از نیروی کار ارزان این کشورها بهره ببرند. تاکنون تحقیقات زیادی در رابطه با نقش استعمار در تخریب محیط زندگی انسان‌ها و گسترش "امپریالیسم زیست محیطی" انجام گرفته است. کشورهای مستعمره، تنها از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، تحت تاثیر استعمار قرار نگرفته‌اند، بلکه تغییرات فیزیکی و زیست محیطی محسوسی نیز در این کشورها مشاهده می‌شود. بخش اعظم آلودگی های دنیا توسط چند کشور صنعتی معدود تولید می شود و دود این آلودگی ها هم به طور معمول به چشم کسانی می رود که نقشی در تولید آن نداشته اند. و ان نود کمپانی که مطرح کردید متعلق به همین کشور ها ی صنعتی است