اهو این زیباترین سم دار ایران را بهتر بشناسیم.

آهو یکی از ظریف ترین، زیباترین و معروف ترین سمداران ایران است که درمناطق استپی و بیابانی زندگی میکند  وبه همین خاطر ویژگی های بدنی خاصی پیدا کرده است.

نام فارسی: آهو

نام انگلیسی: Goitred gazelle

نام علمی: Gazella subgutturosa

پراکنش:در عربستان پاکستان، تبت ،مغولستان، ترکیه و ترکمنستان زندگی میکند.در ایران هم در استان سیستان وبلوچستان، مشهد، کرمان، همدان، اصفهان ،تهران، خوزستان، کردستان، سواحل، خلیج فارس و برخی جزایر آن، قزوین ،زنجان و فارس و لرستان دیده میشود.

جمعیت: نامعلوم ولی کاملا مشهود است که از کلونی های چند هزارتایی در استان های مختلف چیزی نمانده و به شدت باید با شکار این حیوان مقابله شود.

لازم به ذکر است که به غیر از این گونه یعنی آهوی گواتر دار(به خاطر شکل گردنش) دو گونه آهوی دیگر با نام جبیر جمعیت کمتری نسبت به آهوی ایرانی(گواتر دار) دارد و آهوی کوهی هم تا بحال تنها در جزیره فارو مشاهده شده است.

چند نکته جالب در باره ی آهوان:

دوندگان بسیار سریعی هستند و سرعتشان به 80 کیلومتر بر ساعت میرسد و فقط یوز پلنگ حریفشان میشود. ولی متاسفانه هیچ حیوانی از گلوله سریع تر نمی دود و آهو هم از این قضیه مستثنا نیست.

این جانور به دلیل زندگی در بیابان چربی مورد نیازش را در مغزش ذخیره میکند.

آهوی نر شاخ های منحصر به فرد و زیبایی دارد به طوری که از جلو شبیه چنگک هستند. به ندرت شاخ های کوتاهی هم در ماده ها دیده میشود.

 تجربه من و طاها با آهوها:

یادم می آید 7 یا 8 سال پیش در خانه ی پدربزرگ طاها (نویسنده ی دیگر وبلاگ) بچه آهوی یتیمی زندگی میکرد. حیوان  بسیار زیبایی بود و اسمش را مانی گذاشته بودند. به خاطر فیزیک بدنیش از هرجایی بالا و پایین میرفت و همه از دیدنش لذت میبردند. اما حالا نمی دانم کدام یک از بچه های نسل بعد یا بچه های من و شما از دیدن و زندگی کردن کنار حیوانات وحیات وحش لذت خواهند برد.(البته نه در خانه بلکه درهمان محیط طبیعی).

خبری تکان دهنده:

چندی پیش خبری خواندم که بسیار ناراحت وعصبی شدم. خبر درباره ی دو آهو بود که توسط شکارچیان زنده گیری شده بودند. آن دو اهو مادر و فرزند یکدیگر بودند. شکارچیان فیلمی از آن ها گرفته بودند که در آن آهوی ماده را جلوی فرزندش تکه تکه میکردند نمی دانم چه بگویم ولی تا ان جا که من خبر دارم هیچ حیوانی چنین کاری نمیکند.

/ 11 نظر / 118 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فلورا

سلام از موقعی که با وبلاگ مفیدتون آشنا شدم دیدم نسبت به محیط زیست و طبیعت عوض شده ؛دستتون درد نکنه . .................... در مورد خبر تکان دهندتون، واقعا تکان دهنده بود[ناراحت] نمیدونم چی بگم جز اینکه تاسف بخورم ،ای کاش برای این افراد مجازات سنگینی در نظر بگیرن.

سید احسان

[گریه]

سپیده

عکس هات همیشه عشکمو در میاره چه ادم های بی رحمی هستیه که تنها به فکر خودمون هستیم

مهشید

یا امام رضا [تعجب] جلوی چشاش مامانش رو ....؟!!!!. اینجور آدما باید برای سرنوشتشون بترسن!. ضمن اینکه آهو به این زیبایی!.درحال انقراض... منطقه ما هم از قدما میشنویم که زمانی همه نوع حیوونی داشته... اما حالا چی!!. راستی یه بار خودم توی یکی از رودهای شهرمون سگ آبی دیدم.ذوق مرگ شدم!. اما چه فایده که زیستگاهش خراب شد!. به خاطر اینکه یه سد قرار بود بزنن اونجا، کارشو نصفه انجام دادن و دیگه همینجوری موند و تعطیل شد!. یکی دوسالی هست تعطیل شده. الکی هم منو از دیدن بیدستر نازم محروم کردن!!!!!. نه این نه اون !.

مهسا

چقد پست هاي نارحت كننده ميذاري واقعا باعث تاسفه ...

مهسا

علي آقا منظورم از اينكه باعث تاسفه نابودي طبيعت و محيط زيستمونه نه پست هاي شما !! بازهم از وبلاگ خوبت تشكر مي كنم[گل]

زهرامهدوی فر

یاد داستان امام رضا افتادم..چقد سنگدل و نفهمن بعضیا.. اینجا جا داره بگیم یا ضامن اهو..[گل]

مریم

نمیدونم چرا بعضی آدما اینکارا رو میکنند .دوست دارم اینطور فکر کنم که اون شکارچیها بی منظور و از روی بیتوجهی آهوی مادر و جلوی آهوی بچه مثله کردند نه از روی لذت و اذیت کرون حیوونه بیچاره .خدا رحم کنه آخر و عاقبت ما آدمارو و

سلام.ایا در استان خوزستان جانوران یا گیاهانی هستند که تعداد انها نسبت به سال قبل کم شده باشد یا ازبین رفته باشند؟

رعنا

بعضی وقتا فکر میکنم ممکنه این حیوونکیا خودشونم بخاطر نفع انسان راضی به شکار شدنشون باشن ؟ اخه برای خدمت به ما خلق شدن. ولی وفتی متوجه میشم که خیر ما (بشریت وانسان) در این نست که بی رحمانه مادری رو جلوی فرزندش بکشیم فقط به خاطر اینکه میهواییم برای لحظاتی شاد باشیم یا بعد جلوی اون بچه اهو مادرشو به دندون بکشیمو ... نمیدونم اقلانش اینه که اون اهو هس ولی ما انسانیم . مطمعنم اهو ها هم مادر فرزندی رو خوب میفهمن. اقلا بیشتر از بعضی از ما به اصطلاح انسانها .