پاسخ به سوالات کوتاه شما.

دوست عزیزم فرهاد فرید پناه عزیز چند سوال مهم و کلی ذکر کردند که بنده جواب هایشان را دادم. امیدوارم استفاده کنید.

جواب های سوالات این پست از نزدیک به 500 مقاله و 2000 ساعت گزارش علمی معتبرمربوط به تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی به دست امده که بنده خلاصه ،خلاصه،خلاصه ان ها را ذکر کردم.


1.ارتباطات افزایش جمعیت با تغییرات اقلیم و میکرو اقلیم چیست ؟
در یک نگاه کلی میتوان تغییرات اقلیمی را که اکنون با ان مواجه هستیم به صورت کاملا مستقیم به افزایش جمعیت کنترل نشده زمین در سال های اخیر ربط داد . همان طور که میدانید مهم ترین عامل تغییرات اقلیم اکنون سیاره ناشی از گازهای گلخانه ایست تولید گازهای گلخانه ای هم به صورت کاملا مستقیم مربوط به تولید انرژی حمل و نقل و کشاورزی (کلا تولید غذا منظور است) و... میشود که تنها بشر از این سیستم کشاورزی و حمل و نقل و... استفاده میکند پس باافزایش جمعیت نیاز ما به تولید غذا انرژی و ... افزوده میشود و هم چنین تولید گازهای گلخانه ای و تغییرات اقلیم نیز شدید تر میشوند.
اما درباره ی تغییرات ماکرو اقلیم یا اقلیم های منطقه ای باید بگویم اگر تاثیرات اقلیم جهانی بر روی اقلیم منطقه ای را در نظر نگیریم خود اقلیم منطقه ای با توجه به ضرراتی که افزایش جمعیت به ان وارد میکند میتواند حتی دچار تغییرات شدیدتری هم بشود مثل شهر تهران که دچار پدیده ی جزیره گرمایی شده  ومیانگین دمای ان نسبت به سال های گذشته و مناطق اطرافش بالاتر رفته که خود این دمای بالا تبعاتی نیز به همراه دارد.پس افزایش جمعیت= با افزایش تغییرات اقلیم منطقه ای و جهانی. (از منوی مطالب وبلاگ مطالب بیش تری در این باره پیدا کنید).


2.آسیب لایه ازن و ورود اشعه خورشید چه تاثیراتی بر روی سلامتی خاک و جانداران آن دارد ؟
خاک شامل باکتری ها و میکرو ارگانیزم های حیاتی برای حیات سایر جانداران است که خود این جانداران از مواد عالی موجود در خاک مثل گیاه خاک استفاده میکنند وجود گیاه خاک و تشکیل ان هم وابسته به همین میکروارگانیسم ها و همچنین بقایای گیاهان وجانوران است اگر یک جنگل را در نظر بگیریم نور و اشعه های مضر خورشید زمانی به خاک میرسند که پوشش گیاهی جنگل از بین برود بعد از ازبین رفتن درختان یک محیط و رسیدن نور خورشید به خاک گیاه خاک و رطوبت موجود در خاک از بین میروند و حتی مقادیر بسیار زیادی گاز متان که از قوی ترین گازهای گلخانه ایست به اتمسفر تزریق میشود پس با رسیدن نور خورشید به خاک جنگل گیاه خاک و جانداران ان از بین میروند و گاز گلخانه ای نیز ازاد میشود و خاک جنگل حاصلخیزی خود را از دست داده و از لحاظ رویش کاملا عقیم میشود و از بین میرود.


3.افزایش درجه حرارت چه تاثیراتی بر روی گیاهان و جانوران و خاک و برف دارد ؟
 تا به حال تحقیقات زیادی روی پدیده ی افزایش حرارت و تاثیر ان روی جانداران انجام شده از تاثیرات مستقیم میتوانم به طور خلاصه به موارد زیر اشاره کنم:
یکی از مهم ترین عوامل انقراض مسئله گرمایش جهانی است.
تغییر زیستگاه به تبع افزایش دما و تحت تاثیر قرار گرفتن حیات جانداران.(تغییر در جنگل ها میزان بارش خشک سالی و...)
تغییر در اندازه ی انها خصوصا در موجودات دریایی که طبق شواهد موجود دارند کوچک تر میشوند.
تغییر در دوره و نحوه ی زاد اوری به دلیل به هم خوردن زیستگاه و... .
تغییر در منوی غذای انها زیرا با تغییرات حرارت پوشش گیاهی نیز تغییر میکند.
خاک را که به طور خلاصه در سوال بالا توضیح دادم اما برف ،  یخچال ها و یخ رود ها و قطبین زمین از مهم ترین عناصر اب هوا هستند و تاثیر شگرفی بر روی اقلیم زمین دارد ان چه مشهود است با گرم شدن هوا یخ ها نیز ذوب میشوند اما به غیر از بالا رفتن اب دریا ها و از بین رفتن منابع اب شیرین و به هم خوردن نظام اقلیمی زمین و بسیاری از اتفاقات وحشتناک دیگر اب شدن یخ ها خصوصا در منطقه سیبری روسیه و قطب شمال میتواند پدید گرمایش زمین را بسیار شدید کند و واقعا اب و هوای زمین را تغییر دهد زیرا که زیر یخ های این منطقه که میلیون ها کیلومترمربع وسعت دارد حجم عظیمی از گاز متان در لایه ای به نام ترمافلاست به دام افتاده اگر با روند حال حاظر یخ های این منطقه اب و گاز متان ان ازاد شود شرایط را دیگر نمیتوان به حالت قبل باز گرداند زیرا که گاز متان تغیریبا 27 برابر دی اکسید کربن  خاصیت گلخانه ای دارد!.


4.با توجه به اقلیم کم آب ایران کدام نوع نیروگاه پاک برای ما مفید است ؟
بهترین نیروگاه برای ایران و حتی تمام دنیا نیروگاه های خورشیدی اند که خوب هزینه ی بالای ساخت ان ها در دراز مدت هم جبران میشود نیروگاه های هسته ای هم میتوانند گزینه های خوبی باشند اما در حال حاظر به علت کم بودن قیمت نفت و گاز در کشور دولت ترجیح میدهد از سوخت های فسیلی ارزان خودمان استفاده کند و حتی در بعضی مناطق مثل خاف مشهد دولت برای ایجاد نیروگاه بادی وام هم میدهد و باد هم همیشه میوزد اما مردم ترجیح میدهند سوخت فسیلی را بسوزانند و برق و سایر نیاز های خود را براورده کنند اما ان چه به نظر میرسد بد ترین کار ممکن استفاده از سد برای تولید انرژیست که از مضرات ان در پست های قبل توضیح دادم.
امیدوارم به رابطه ی پیچیده و شکننده ی رفتار ما و طبیعت پی برده باشید. و بدانید ما تنها یک زمین داریم و این زمین مریض است و حسابی تب کرده.

در این عکس مناطق نارنجی مناطقی اند که دمایشان افزایش یافته.

این بلا را همه ی ما سر زمین اوردیم و همه ی ما مجازات خواهیم شد.

/ 7 نظر / 20 بازدید
رعنا

سلام پروانه شدنتون مبارک[دست] واقعا اگه هممون احساس مسعولیت کنیم و روی ککوچیک ترین رفتارهامون که روی ططبیعت اثر گذارند کمی دقت کنیم خودمون هم آرامش و سلامت بیشتری خواهیم داشت کاش با طبیعت مهربان باشیم که در واقعذ به خودمون کمک میکنیم. ممنون

دخمل شمال

سلاااااااااااااام عالی بودن عــــــــــــالی دستتون درد نکنه[گل]

فرهاد

سلام و درود بر شما و با آرزوی شادی و پیروزی برای شما محقق گرامی فرهاد فرید پناه [لبخند][گل][گل]

رعنا

دلم برا خرس قطبیه سوخت طفلکی [ناراحت]

زهرامهدوی فر

سلام همکاران گرامی.. روز بخیر.. راستش من کلیپ جنگ نرمو گذاشتم تو آپارات ولی هرچی کدرو میذارم تو وبم باز نمیکنه..نمیدونم چرا.. آدرسش اینه http://www.aparat.com/v/BSqOR اگه دوس داشتین میتونین برید ببنید..

کوله پشتی

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا ..[گل]