پایان اجلاس آب و هوایی در شهر لیما

بالاخره اجلاس آب و هوایی در شهر لیما با توافق های جزیی به پایان رسید.

 

به گزارش صدای طبیعت، اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در لیما با هدف دستیابی به یک پیش‌نویس برای تصویب در اجلاس آتی این سازمان در شهر پاریس و رسیدن به یک پیمان جهانی آب و هوایی به مدت دو هفته برگزار شد. این اجلاس دو روز نیز بیش از زمان معمول به طول انجامید و حدود 190 کشور نیز بر شکل‌گیری نوع جدیدی از پیمان آب و هوایی و مقابله با پدیده تغییرات جوی تا سال 2015 میلادی به توافق رسیدند. چین و هند که نگرانی‌های خود را نسبت به پیش‌نویس اولیه این پیمان ابراز داشته بودند بالاخره به آنچه که می‌خواستند دست یافتند.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از گاردین، در نهایت و با گذشت بیش از دو هفته چانه‌زنی، کشورهای جهان بر سر یک توافق جزیی هم پیمان شدند که مفاد این توافق و مسائلی که بر سر آنها توافق حاصل شد و نیز مواردی که همچنان بدون توافق باقی ماند شامل موارد ذیل می‌شوند:

- طرح انتشار گازهای گلخانه‌ای

در این اجلاس از تمام کشورها خواسته شد طرح خود را برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای با عنوان سهم ملی کشورها در انتشار آلاینده‌ها (INDC)، حداکثر تا 31 مارس 2015 ارائه دهند. این بخش به عنوان هسته مرکزی پیمان پاریس محسوب می‌شود. با این حال الزامات جزیی برای ارائه جزئیات وجود داشته و هیچ‌گونه نظارتی برای مقایسه میزان تعهد کشورها وجود ندارد، چراکه چین و سایر کشورهای در حال توسعه با این بازبینی‌ها و نظارت‌ها مخالفت کردند. در این پیش‌نویس آمده اگرچه ممکن است طرح INDC در این پیش‌نویس گنجانده شود اما جزئیات آن بسیار خفیف‌تر از آنچه در پیش‌نویس قبلی آمده بوده، مشخص شده است.

- سهم و وظیفه کشورها

در این پیش‌نویس از تمام کشورهای جهان دعوت شده تا با تغییرات جوی مقابله کنند که این دعوت همگانی به نوعی به دودستگی‌های رخ داده در توافقات آب و هوایی سازمان ملل در سال 1992 میلادی که کشورهای جهان را به دو بخش ثروتمند و فقیر تقسیم کرد، پایان داد. با این حال برخی کشورها نظیر هند همچنان بر این وضعیت دو قطبی تاکید داشتند اما در مقابل کشورهای ثروتمند اعلام کردند مناسبات جهان تغییر کرده و کشورهای در حال توسعه هم باید خودشان در برابر انتشار آلاینده‌های خود اقدام کنند.

- بودجه و کمک‌های مالی

کمک‌های مالی به صندوق آب و هوای سبز (GCF) برای کمک به کشورهای در حال توسعه در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای آنها و سازگاری با تغییرات جوی با کمک مالی کشورهایی نظیر استرالیا و بلژیک از چشم‌انداز 10 میلیارد دلاری تعیین شده از سوی سازمان ملل پیشی گرفت. در اجلاس لیما بر طرحی تاکید شد که طی آن کشورهای توسعه یافته سالانه 100 میلیارد دلار از طریق کمک‌های دولتی و غیردولتی تا سال 2020 میلادی به کشورهای در حال توسعه بپردازند. از سوی دیگر کشورهای در حال توسعه نیز از کشورهای ثروتمند خواستند تا جدول زمانی مشخصی را برای افزایش سالانه این کمک‌های مالی ارائه دهند.

اما در این پیش‌نویس تنها به ذکر این نکته بسنده شده که کشورهای توسعه یافته ابزاری کمی و کیفی برای رسیدن به این نقشه راه را تا سال 2020 میلادی فراهم کنند.

- قسمت های  مختلف پیمان طولانی‌مدت تغییرات آب و هوایی

در اجلاس لیما حاضران به یک سند 37 صفحه‌ای متشکل از اجزای مختلف توافق کردند که قرار است این اجزا اساس مذاکرات اجلاس سال آینده در شهر پاریس را تشکیل دهند اما دامنه این گزینه‌ها بسیار وسیع است. به عنوان مثال یکی از این گزینه‌ها ایجاد یک طرح طولانی مدت برای قطع انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 میلادی و رسیدن به رقم صفر است که رسیدن به این هدف مستلزم تغییر مسیر جدی از مصرف سوخت‌های فسیلی طی سال‌های آتی است. بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز برای سازگاری در برابر تغییرات جوی نیاز به کمک دارند. به عنوان مثال آنها خواستار کمک به کشاورزان برای تولید محصولات مقاوم در برابر سیل یا خشکسالی هستند.

- ضرر ها و خسارت ها

کشورهای در حال توسعه و آسیب‌پذیر در برابر تغییرات شدید آب و هوا موفق شدند در این پیش‌نویس به یک بند مهم با نام «ضرر و زیان و خسارت» دست یابند. این موفقیت در حالی رخ داد که آمریکا در برابر گنجاندن این بند در توافقنامه فوق مقاومت می‌کرد.

انتهای پیام

 

/ 8 نظر / 27 بازدید
ریحانه

اجلاس ،همایش وگردهم آیی وسمینار .تصمیم گیرنده های قطعی دیگرانند وما ناظر ومنفعل.

زهرامهدوی فر

سلام خوبین؟ یه وب درباره سوال رییس جمهور ساختم که خوشحال میشم که بیاین ..البته بیشتر مطالبش که از وب خودتونه[نیشخند] http://bohranetabiat.persianblog.ir/

زهرامهدوی فر

خداییش جای سواله که ما هم میتونیم به وظیفمون به درستی عمل کنیم یا نه.. یعنی ما بایدخودمان در برابر انتشار آلاینده‌های خود اقدام کنیم..

صبح

حالا این بند چقدر درتوافق نامه تاثیر داره و چه کمکی به این کشورها می کنه ؟

زهرامهدوی فر

میشه بپرسم چرا هیچکدومتون جواب منو نمیدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آزاد

امیدوارم نتیجه عملی هم داشته باشه. : )