پلنگ ایرانی ،اطلاعاتی که درباره ی او نمیدانید.

پلنگها یکی ازبزرگ ترین وموفق ترین گربه سانان هستند. و به خاطر خال هایشان میتوانند در زیستگاه های مختلفی زندگی کند.

پلنگ ایرانی بزرگترین زیرگونه پلنگ ها در دنیا است.

نام فارسی: پلنگ

نام انگلیسی: Leopard

نام علمی: Panthera pardus

لطفا این متن را کامل بخوانید. مطالبی هست که به عنوان یک ایرانی باید آنها را بدانید.

جمعیت: بین 500 تا 800 قلاده در ایران (میتوان آمار را بسیار متغییر دانست زیرا در ایران هرروز تعدادی پلنگ از بین میروند!).

پراکنش: در قاره ی آسیا و آفریقا پراکنده است.در ایران تقریبا در همه ی استان ها یافت میشود.

اندازه: طول 110 تا 190 سانتی متر طول دم 60 تا 110 سانتی متر ارتفاع بدن 45 تا 70 سانتی متر، وزن 35 تا 100 کیلو گرم .

پلنگ به خاطر چابکی انعطاف پذیری سرعت و قدرت میتواند در زیستگاه های مختلف زندگی کند.  برای مثال پلنگ ها را از دشت های افریقا تا کوهستان های سرد و صخره ای اسیا و خاورمیانه و هم چنین مناطق جنگلی هند و مناطق سرد و برفی روسیه میتوان یافت. این جاندار همچنین میتواند شکارهای مختلفی اعم از ماهی ،سمداران بزرگ، گراز، پرندگان، خزندگان، روباه ،سگ، گاو وگوسفند و... را به عنوان غذا مصرف کند.

وضع حفاظتی: به علت شکار خود و طعمه هایش و هم چنین از بین رفتن زیستگاهش در ایران تا چند سال دیگر به طور کامل از بین خواهد رفت ومانند شیر وببر ایرانی به خاطره ها خواهد پیوست اگرچه هنوز برای محافظت از آن دیر نشده است.

چند سوال درباره ی پلنگ ها:

چرا پلنگ تا کنون در ایران منقرض نشده ولی شیر وببر ایران به ترتیب در 100 و60 سال گذشته منقرض شده اند؟

پلنگ بر خلاف شیر و ببردوست دارد کم تر با انسان ها برخورد کند  و زندگی مخفی تری دارد ومعمولا پیدا کردن آن در طبیعت بسیار سخت تر از شیر و ببر است. البته پلنگ ها علاوه بر اینکه ترسو نیستند با اینکه به تنهایی شکار میکنند از شیرها (که گله ای شکار میکنند) وببر ها(که انفرادی شکار میکنند) موفق ترند.

فرق پلنگ با یوزپلنگ و جگوار (گربه سانی شبیه پلنگ که در امریکای جنوبی زندگی میکند) چیست؟

پلنگ ویوزپلنگ تفاوت های اساسی با هم دارند مثلا اینکه یوز ها کوچک تر کشیده تر وقد بلندتر هستند اما پلنگ ها بدنی عضلانی دارند.  یوزپلنگ ها دو خط در اطراف چشمانشان دارند که پلنگ ها فاقد ان اند. در ضمن خال ها در پلنگ ها تو خالی است ولی در یوزها تو پر است . جگوار ولی شباهت بیش تری به پلنگ دارد اگرچه از لحاظ جمجمه صورت، اندازه رنگ نوع زندگی و خیلی چیز های دیگر با پلنگ تفاوت اساسی دارد.

مقایسه زندگی پلنگ در ایران و هند:

پلنگ ها در هند جمعیت بیش تری دارند  و سالی تقریبا یک انسان را میکشند. از ببرهای بنگال و آخرین نسل شیر ایرانی که در این کشور زندگی میکند خطرناک ترند و به دام ها به طور عمده حمله میکنند. ولی تقریبا سالی کم تر از چند قلاده کشته میشوند.

اما در ایران جمعیت کم و پراکنده ای دارند به ندرت به انسانی حمله کرده اند(که به ندرت موجب مرگ شده) نسبت به پلنگ ها در هند کم تر به شکار حیوانات اهلی می روند اما متاسفانه در ایران هر هفته کشته میشوند.

علت چیست: به نظر من بخش زیادی از آن به فرهنگ شکار ایرانی ها و افتخار جماعت ایرانی به شکار بر میگردد ولی هندی ها به خاطر مذهب بودا برای طبیعت ارزش زیادی قایل اند.

استتار پلنگ در محیط باز

 

متاسفم ولی در کشوری که شکار مایه افتخار است و مردم به جای دوربین با اسلحه به استقبال حیات وحش میروند عکس بهتری نمیتوان یافت.

*این مطلب به درخواست جناب اقای سید احسان سجادی ال هاشم تهیه شده است شما هم میتوانید برای اطلاعات بیش تر در موضوعات مورد نظرتان با مادر تماس باشید.

/ 11 نظر / 431 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فلورا

سلام دوست خوبم ممنون بابت زحماتی که می کشید از دیدن تصاویر دلم گرفت[ناراحت]

سپیده

خیلی ناراحت شدم...اشکم درامد

فلورا

سلام دوست خوبم ممنون که این مطالب و عکسها رو میذارید ،شاید اگه اطلاع رسونی شما و بعضی دیگه از دوستان نباشه ما در این باره فکر نمی کنیم . درسته این صحنه ها ناراحتمون میکنه ولی باید از یه جایی شروع بشه ،دستتون درد نکنه که ما رو روشن میکنید که با این زبون بسته ها چه رفتاری میشه.

آلیس

سلام هندو ها موجودات فوق العاده آروم و صلح طلبی هستند، برای حیوونا احترام زیادی قائلن و اغلب گیاه خوار هستن. یه مستندی دیدم که یه روستای فقیر در هند رو نشون میداد که از غذای خودشون به حیوونا میدادن و به جای شکار اونا وظیفۀ خودشون میدونستن بهشون کمک کنن. آیین بودا آیین خیلی کاملیه و تناسخ رو هم شامل میشه که من فکر میکنم به خاطر همین اعتقاد به تناسخ هم هست که هندو ها به حیوونا خیلی احترام میذارن. ما ایرانیا که بی تعارف باید لقب وحشی رو از این حیوونا بگیریم و به خودمون اختصاص بدیم!! امیدوارم (امیدی واهی تقریبا) که یه روزی وبلاگتون پر از خبرای خوش بشه... و امیدوارم که روزی همۀ حیوونا در ایران به خاطره ها نپیوندن!

آلیس

راستی اینم بگم که همونطور که اشاره کردید شکار و آزار این حیوونا در ایران هیچ ربطی به احساس خطر نداره، ما یه بار که رفته بودیم جنگل یه خونوادۀ خوک بودن که دنبال غذا میگشتن، اصلا طرف انسان نمیشدن و آزاری نداشتن! ولی بدبختانه یه سری اقوام بدوی که گویا قدمت فرهنگشون 2500 ساله هستش به طرفشون سنگ مینداختن و بچه خوکای بخت برگشته رو میزدن!! یه زوج خارجی ایرانگرد که اونجا بودن فقط دور وایساده بودن و عکس میگرفتن اصلا به حیوونا نزدیک نشدن.

آلیس

راستی حالا که اینو مطرح کردین کاش یه تحقیقی در مورد روباه های تهران انجام بدین چرا تهران روباه زیاد داره؟ من تو مشهد روباه ندیدم! تهران که بودم خوابگاهمون کلی روباه داشت. البته روباه علاوه بر اینکه هیچ آزاری نداره خدا رو شکر از آدم خیلی میترسه و این اقبال رو داره مثل پلنگ بیشتر از بقیه زنده بمونه.

زهرامهدوی فر

وااااااااااااااای نه..این شکار شده مثل اسیدپاشی.. بااین تفاوت که این افتخاره واون ننگ.. ولی دوتاش نتیجش بدبختیه..

khanoome mohandes

حالم گرفته شد[گریه] اولش گفتین به خاطر خال هاشون میتونن در هر شرایطی زنگی کنن میشه بدونم چرا؟؟؟

شاهد

سلام خوبه ما در دینمان سفارش شده ایم "به حیوانات آزار نرسانید ". وشما بگو دیگه به کی وچی آزار نمیرسانیم؟؟؟؟؟؟؟ چقدر غمگین و متاسف شدم ...... چه عرض کنم به این نامها در کنار بعضی از ما انسان بشر اسلام و.....