آهو و شکارچی

راستش را بخواهید آدمی مذهبی نیستم ولی انسانهای بزرگی در تاریخ هستند که به دلایلی در زندگیم قبولشان دارم. یکی ازآن ها همین امام رضای خودمان است. داستان یا حدیثی خاصی هم از امام رضا بلد نیستم ولی یادم می آید وقتی کلاس چهارم یا پنجم بودم داستان شکارچی و آهو او را در کتابی خواندم آن روز ها تاثیر عمیقی در من نگذاشت ولی همن طور که بزرگ تر میشدم به عظمت کار آن موقع او پی می بردم.

خیلی ها ادعاهای عجیبی نسبت به دوست داشتن امام رضا میکنند. از رییس جمهور که پیام تسلیت شهادتش را گفت تا همه ی مسولین کشور که ما آب و خاک وهوای خود را به آن ها سپرده ایم؛ جنگل هایمان رابه آن ها سپرده بودیم ولی متاسفانه خیانتی به منابعمان شد که اگر تا چند قرن دیگر به جبران آن ها بپردازیم چیزی عوض نخواهد شد نه سفره آب زیر زمینی برخواهد گشت؛ نه پلنگی؛ نه درخت بلوطی نه ... .

. چرا برای مسولین مان حیات وحش؛ آب و هوا؛ خاک؛ درخت و... که اولین نیاز های جامعه ی بشری هستند؛ مهم نیستند ولی برای کشوری فقیر و کوچک در بین کوه های هیمالیا و شبه جزیره هند که بوتان نام دارد و حکومت آن پادشاهی است چنین مسایلی مهم است و کشورشان بهشت آسیا نام دارد؟
خوب جواب ساده است. بوتانی ها بودایی اند و بی نهایت برای طبیعت احترام قاعل اند. خود را از ان جدا نمی دانند چرا که میدانند بقای آن ها به طبیعت وابسته است. در حالیکه ما به دلیل عدم توجه با بحران اب؛ بحران الودگی (هوا؛ خاک؛ آب ) بحران کاهش تنوع زیستی و خیلی چیزهای دیگر مانند تبدیل شدن به بیابان مواجهیم واین ها دارند کشور و مردم را به خاک سیاه میکشانند.  شاید باورتان نشود ولی احتمال دارد از چند سال دیگر آب خود را از همسایگانمان گدایی کنیم تا از تشنگی نمیریم. برای دیدن درختان سفر خارجی انجام دهیم و برای کودکان مان خاطره هایی در حد افسانه تعریف کنیم که مثلا ما چیزی داشتیم به نام تالاب (که البته خود من هم تا به حال آن را ندیده ام و هرجا میروم میگویند خشک شده است) یا بگوییم ما چیزی داشتیم به نام رودخانه که زیبا بود وبرایشان تعریف کنیم از دریاهایمان که مثلا ما در آنها شنا میکردیم؛ ماهی صید میکردیم وبعد بگوییم باورتان میشود؟!!!

بعد آن ها از ما میپرسند خوب الان آن رودخانه ها دریاها جنگل ها و... کجا هستند؟ وما باید با شرمندگی بگوییم ما دانسته و با دستهای خودمان آن ها از بین بردیم.

 مگر ما مثل بودایی ها در دینمان طبیعت از احترام برخوردار نیست؟  امام رضا و داستان  آهو وشکارچی را چند بار باید بشنویم؟

طبیعت ایران؛ آهوی زیبایی است که در دستانمان است. ایران را از دست شکارچی بی توجهی و بی مسوولیتی نجات دهیم.

مادر این کودک جلوی چشمانش سلاخی شد.
این مطلب از ارشیو وبلاگ بروز شده.


/ 24 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هلیا

تفلده وبتون پیشاپیش مبارک [نیشخند][نیشخند] از پژوهش من چه خفر؟ [نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند]

امیرحسین و عاطفه

تولد وبتون مبارک.امروز درسته 16 ام هست دلیلش هم اینه فردا نیستیم و میریم پابوس امام رضا.برای همین تبریکتون رو امروز گفتم.براتون هم آرزوی سلامتی دارم.

مریم تر از پاکی

در دفتر خاطراتم نوشتم رفیق زیباست معلم دفتر را دید گفت این رویاست گفتم ای معلم از نوازش رفیق چه میدانی؟ گفت در عالم رفاقت رفیق همیشه تنهاست... آپــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم!

پارادایز

زندگی چه اتفاق غم انگیزیست وقتی تنهاییت سال ها از تو بزرگتر باشد …

سی سیب

سلام دوست عزیزم.ممنون که به من سر می زنید.دلم می خاد به شما بگم .اگه ممکنه عکس سگ را ازقالب وبلاگتون وردارید وبه جای آن عکس یک آهوی زیبا را قرار دهید تا وب شما زیباتر دیده شود.

mina

وااییی چرا این جوریه

ریحانه

رسالت اینها درست کردن وتاسیس وحفظ وپاسداری نیست .آمده اند که خراب کنند .چپاول . وغارت .

محمدرضاافراز

سلام علی آقا ممنون که وقت گذاشتی وافتخاربازدیددادید اگه افتخاربدی خوشحال میشم باهم تبادل لینک کنیم اسم وبم جاذبه های طبیعی وگردشگری کتول-محمدرضاافراز اگه لینک کردیدبفرماییدبنده هم اطاعت امرکنم

مهرداد

سلام ديدم به وبم سر زدي منم يه سري بهتون زدم اين عكس سلاخي آهو جلوي بچش خيلي تكان دهنده بود ممنون راستي ميخواي نويسنده وبلاگت كنم تا تو هم پست بزاري؟

آن ذره كه در حساب نايد ماييم

خيلي عالي بود!.. اند و انتهاي حرف در باره ميانرشتگي ديني-سكولار بود. هرچه ما كورمال كورمال توي وبلاگمون ميگيم- (ياد ملاقات ابوسعيد ابيالخير و ابن سينا افتادم) شما زنده و طبيعي ازش عكس و تصوير داريد.. انشالله به بحث توسعه زيست محيطي كه برسم از مطالبتون استفاده خواهم كرد.