جنگل های زاگرس ایران ، خداحافظ

جنگل های زاگرس یا بلوط غربی:

رویش گاه زاگرسی ایران، همان طور که از اسمش معلوم است، در سلسله جبال زاگرس قابل مشاهده است و از اذربایجان غربی تا ایلام،چهار محال بختیاری لرستان ،فارس، شمال کرمان، سیستان وبلوچستان کرمانشاه کردستان، و... کشیده شده است. و منطقه به طول  1300 و عرض 200 کیلومتر را پوشش میدهند و 40 در صد از کل پوشش گیاهی کشور را میسازد، ولی به خاطر بهربرداری در سال های اخیر این وسعت کوچک شده و در بسیاری از استان ها تنها لکه های کوچکی باقی مانده.

گونه ی غالب این جنگل ها بلوط ایرانیست با نام علمی Quercus persica  . ولی گونه های دیگری همچون داغداغان، دافنه ،ارس ،گلابی وحشی ،زبان گنجشک ، بید ، دارمازو، کلخونک ، بادام وحشی، بنه و... یافت میشوند.

این منطقه، بدلیل داشتن اب و هوای مناسب و اب فراوان جمعیت زیادی را به خود جلب کرده است ،به طوری که بیش از 12 میلیون نفر در این منطقه زندگی میکنند و نزدیک به 3 میلیون نفرکاملا در جنگل ها زندگی میکنند که صدمات هول ناکی را به ان وارد کرده اند. در گذشته ی نچندان دور وسعت این جنگل ها 10 میلیون هکتار بوده بعد به 5 میلیون هکتار کاهش یافت بعد در سال 70 وسعتی نزدیک به 3.5 میلیون هکتار گزارش شد راستی 6.5 میلیون هکتار جنگل کجا رفتند.(امار جدید اعلام نشده).

مرغوب ترین زغال دنیا، زغال بلوط است و به دلیل نبود اشتغال در جوامع غربی ایران در سال های اخیر، عده ی زیادی به جان درختان بلوط افتادند و همه ی ان ها را دود کردند و ما آن را برای قلیان و و منقل خود استفاده کردیم. دولت سعی کرد جلوی این تخریب را بگیرد ولی با خشم مردم بیکار مواجه شد که دست به اتش سوزی های عمدی در جنگل های زاگرس میزدند و بعد از ان به دنبال ذغال در ان می گشتند هنوز این برای من و خیلی های دیگر سوال است، که چرا چند سال پیش محیط بانان یاسوج در اتش سوزی جنگل های بلوط ان منطقه گالن گالن بنزین به داخل جنگل می بردند به جای اب؟ درختی 400 ساله را به اتش میکشند تا یک کیسه ی زغال به قیمت چند هزار تومان تولید کنند.

بعد از ان افت به جان جنگل ها افتاد، افتی که باعث خشکیدگی آن ها می شود و اکنون 1 میلون 130 هزار هکتار از درختان را درگیر کرده ولی سازمان جنگل ها میگوید زمستان گذشته به دلیل افت درجه حرارت به چند درجه زیر صفر این افت گسترش پیدا نکرده.

خداحافظ جنگل های بلوط:

 بدانید این درختان خود را برای ما فدا کردند، زیرا با هجوم ریز گرد ها به ایران تنها سد برای مقاله با این پدیده تنها جنگل های زاگرس هستند که با دادن جان خود جان ما را نجات میدهند، هر هکتار جنگل 68 تن ریزگرد را در خود رسوب میدهد خودتان حساب کنید چه حجمی از این ریزگردها مهار می شوند ولی در این بین درخت نمیتواند فتوسنتز کند و از گرسنگی  میمیرد و خشک میشود.

متاسفم برایتان جنگل های بلوط که هیچ کس شما را نمیشناسد و جایتان در کتاب های درسی تنها در نصف ستون آن هم در جغرافیای سال دوم دبیرستان است. تو مارا نجات میدهی با رسوب دادن ریزگرد تولید سالانه 2.5 تن اکسیژن در هر هکتار که اکسیژن 10 نفر در یک سال است تو 40 درصد از ابمان را مجانی تصفیه میکنی یا شاید بهتر است بگویم میکردی!

جنگل بلوط قهرمان نا آشنای من خداحافظ ، ما شما را به قیمت چند هزار تومان فروختیم.


/ 12 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مطهره خانم

سلام ممنون که سر زدید بازم سر بزنید موفق باشید التماس دعا

khanoome mohandes

انقدر دردناک بود که من واقعن نتونستم تا اخر به خوندنش ادامه بدم ...... ولی واقعن جای تاسف داره دولت هم که فقط بلده ادعا کنه که میخاد از محیط زیست حمایت کنه مثل قول روحانی در مورد نجات دریاچه ارومیه[ناراحت][اوه][گریه]

دخمل شمال

واقعا حرفی برای گفتن نیست جز همین یک کلمه" متاسفم"[ناراحت]

زهرامهدوی فر

فک کنم باید برای اینا هم شعر خداحافظ احسان خواجه امیری رو بخونیم.. ینی هیچ راهی نیست؟؟ پس این دولتمردای ما چیکار میکنن اخه؟؟؟[عصبانی]

saba

پیشاپیش عاشقان بُستان جان‌بخش دعا را بنگرید این دو نور عالم آراى خدا را بنگرید باده نوشان مِى قالوا بلى را بنگرید وجه صادق را، جمال مصطفى را بنگرید میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) مبارک باد

مهشید

سلام. بسیار متن زیبا و تامل برانگیز ولی دردناکی بود. من همونطور که میدونی اونجاهستم میدونم وضعیت چطوره!!. تااونجاهم که بتونیم (من و خانوادم)، ببینیم کسی تبر دستشه و.. بهش تذکر میدیم.آخه بعضی ها به سرشاخه های خشک بسنده نمیکنن!. بقیه وضعیت ها هم به کنار!؛ مثل همین آفاتی که گفتین، مثل دام ها، خاک فرسایش یافته و..... بلوط گونه نورپسندیه..امابذرش باید ابتدا در زیر سایه رشد کنه. ولی کو سایه؟؟!!!. آب و هواوکمبودباران، تغییر اقلیم وریزگردها هم که بیداد میکنه. در اماربرداری هامون میدیدم این درختای مقاوم ولی رو به زوال و انحطاط،چطوری انواع بیماریها و حشرات و اینهمه گردو غبار رو به روی خودشون تحمل میکنن!. راستی الانم که داشجوی شمال هستم، هر روزی که بیرون باشم، مثلا توی سرویس دانشگاه، کامیون هایی میبینم که بارشون پر از گرده بینه های بزرگ و تازه ست !!!!. اینمسائل همه جا وجود داره. زاگرس که شرایط محیطی بدی هم داره (البته بازهم منابع طبیعی غنی داره-ولی کسی یاازش استفاده نمیکنه،یا....)،، اما شمال که شرایط محیطی بد نداره، یعنی رطوبت و خیلی چیزادیگه هست...ولی شرایط انسانیه که.......!!!.

مهسا

خيلي متاثر شدم و متاسفم ... كاش قدر اين نعمت هاي الهي و بيشتر ميدونستيم ، اميدوارم يك نفر براي نجات اين درخت ها اين گنج هاي بزرگي كه واقعا با ارزش ترين سرمايه ي حيات بشري اند اقدام كنه [گل]

ریحانه

انقراض، شکار ،آتش سوزی ،انفجار ،آب شدن یخها ،تغییر دادن مسیر جاده ها به داخل زیستگاههای حیوانات.آنها چوب بی زبانی خود را میخورن یا ما نان اشرف مخلوقات بودنمان را ؟یا ما ایرانیها فدای بی فرهنگی وجهالت بزرگانمان شدیم؟یا نمیخواهیم از خودمون فکری داشته باشیم .تاسف وتاثر

behdone

اطلاعات خوبی است اما پر از غم و تاسف.