آیا آب تهران آلوده است ؟

درباره ی آب تهران چه قدر می دانیم ؟

آیا این آب واقعا سالم است؟ حرف و حدیثهای مربوط به آبی که هر روز مینوشیم چقدر درست است؟

حتما ویدیویی را که در شبکه های اجتماعی دست به دست میشود دیده اید. طبق این ویدیو ما هر روز آب بسیار کثیف می نوشیم. اما اگر این ویدیو را ندیده اید، همین حالا آن را ببیند و بعد به سراغ مطالب پایین ویدیو بروید که مشخص می کند این فیلم چه قدر صحت دارد.

 

 راوی این ویدیو ادعا دارد لجن هایی که روی آب می باشد، حاوی «نیترات»، «نیتریت» و ارسنیک هستند که هر سه از فاضلاب می باشند.

حالا می خواهیم از این معما رمز گشایی کنیم:

سوال اول : آیا آب تهران واقعا لجن دارد ؟

رسوبی که در فیلم به رنگ سبز تیره در آمده و لجن نامیده می شود در الکترولیز هر آبی با هر کیفیتی ممکن است پدید آید ؛ چون این اتفاق ناشی از تجزیه املاح مدنی است که در آب به صورت طبیعی وجود دارد .این  املاح بر اثر عمل الکترولیز و اختلاف پتانسیل بین دو فلز الکترود های دستگاه ، تجزیه شده و بر اثر ترکیب آنیون هایی مثل کلراید یا سولفات موجود در آب با کاتد دستگاه به وجود می آید و منجر به خوردگی فلز الکترود می شود که به آن خوردگی الکترولیتیکی می گویند،نه خوردگی حاصل از تاثیر سموم روی اهن که در فیلم ادعا شده است

سوال دوم : آیا فقط باید از دستگاه های تصفیه آب استفاده کرد ؟

در پایان این فیلم تنها روش موثر در حذف ترکیبات مضر یاد شده استفاده از دستگاه تصفیه آب OR معرفی می شود ؛ در حالی است که علاوه بر این روش روش های مختلف دیگری ( از جمله : رزین های مبادله یونی ، نانو فیلتر اسیون ، روش بیو لوژیکی ، احیای کالاتیلیکی ، الکترو دیالیز و ...) هم برای کاهش نیترات و ارسنیک مرسوم هستند که هر کدام از انها -از جمله اسمز معکوس - بسته به شرایط مختلف مزایا و معایب خاص خود را دارند.

سوال سوم : آیا در تصفیه خانه ها فقط کلر زنی می شود ؟ در فیلم ادعا می شود که در تصفیه خانه فقط کلرزنی انجام می شود . این در حالی است که در تصفیه خانه ها از واحد های مختلفی نظیر اشغال گیر ، شن گیر ، اختلاط، لخته بندی، ته نشینی، هوادهی و ...تشکیل شده است تا ترکیب آب مصرفی به گونه ای باشد که در کلر زنی انتهایی میکروب ها از بین بروند 

سوال چهار : آیا  مقدار نیترات پایتخت بیش تر از حد مجاز است؟ امکان دارد برخی از شهرستان ها میزان نیترات از حد مجاز فراتر باشد اما روش اثبات آن به این سادگی نیست برای اثبات این کار می توان یک بطری آب را پر کرد و به یکی از ازمایشگاه های مورد تایید سازمان بهداشت برده و در انجا مقایسه کرد

شاید شما بپرسید برای اثبات آلودگی باید چه کاری انجام شود؟ روش علمی و مرسوم برای اثبات آلودگی آب ها به فاضلاب، کشت باکتری ها در آزمایشگاه و بررسی وجود کلی فرم ها مدفوعی در نمونه مورد آزمایش است.

 

پ.ن:پس با دیدن یک ویدیو زود قضاوت نکنید.

/ 5 نظر / 30 بازدید
سپیده

سلام میشه یه سوال خصوصی بپرسم؟ شما چطور اینقدر به طبیعت و حیوانات علاقه مند هستین رشته ی تحصیلیتونه؟

mehrasa

آب دیگر از آلوده هم گذشته است[خنثی]

افسانه

متاسفانه ازونجایی که حرف و حدیث راجع به آلودگی آب تهران زیاده، یک عده هم از ساده دلی مردم سودجویی میکنند و توی این بازار داغ جنس خودشون رو میفروشند. ممنون ازین مطلب روشن کننده.

مهدی

سلام علی اقا مرسی از وبلاگتون