هما .......بزرگ ترین کرکس ایران

هما بزرگ ترین کرکس ایران، یا همان پرنده ی افسانه ای کتاب ها است که با نام مرغ سعادت از ان یاد میشده.این پرنده نماد استان قزوین است.

نام فارسی:هما

نام انگلیسی:lammergeyer

نام علمی:Gypaetus barbatus

خانواده:قوشیان

زیستگاه این جانور در مناطق کوهستانی ایران(در امتداد زاگرس و البرز) وپراکنش ان در سایر نقاط شامل خاورمیانه اسیا ودر افریقا در اتیوپی و افریقای جنوبی زندگی میکند.

خیشاوندان در ایران:در ایران علاوه بر هما لاشخورهای دیگری همچون دال کرکس مصری و دال سیاه نیز یافت میشوند که از خانواده قوشیان هستند.

وضع حفاظتی: جمعیت کم این گونه با مشکل کمبود تنوع ژنتیکی روبه روست ونیاز به برنامه ی حفاظتی ویژه دارد.

جمعیت:جزپرندگان حمایت شده در ایران محسوب میشود ولی جمعیت رضایت بخشی ندارد.

پرنده ی سیبیل دار: اگر به لاشخورها نگاه کنید سرو گردن ان ها بدون مو است که باعث میشود الودگی ها از سر جانور زودتر از بین برود.اما در هماها سر این پرنده و گردن ان پوشیده از مو است که به ان زیبایی خاصی میدهد.

این موهای بلند از اطراف منقار جانور اویزان هستند و شبیه به سیبیل به نظر میرسند.

تغذیه متفاوت:هما پس از دیدن لاشه بر ان فرود نمی اید اول میگذارد سایر لاشخورها کار پاکسازی را انجام دهند سپس هما فرود امده و قطعات بزرگ استخان را برداشته از ارتفاع رها میکند و سپس مغز استخان ان را میخورد.

این پرنده در آخر سال نزدیک به 1یا2 تخم میگذارد خانه ی این جانور بسیار دست نیافتنی است و در مناطق کوهستانی لانه میسازد.

/ 2 نظر / 192 بازدید
زهرامهدوی فر

عجب دایرالمعارفیه وبتون....زیبا..اطلاعات خوبی بود..ممنون

حسن پرسادمهر

سلام و عرض ادب خدمت ، سروران گرامی و مدیریت ، سایت و وبلاگ ، قربان ، از کی تا به حال اسطوره ایرانی ، برای همای سعادت که بر دوش هر کس می نشست سعادت مند میشد !!!یک لاشخور ، حالا اونم در شهر قزوین شده و چرا نام این لاشخور رو ربط دادید به همای سعادت ، ؟!! ، یکی از زیباترین اسطورهای متالوژی ، در دنیا هماست ،،، دوست گرامی همای سعادت ، پرنده ای است بسیار زیبا و باوقار ، و دست آموز و نه وحشی و افسانه ای ، که در اصل کبوتر ناب ایرانی است که در نقاشی های گذشته و کنونی آنرا در تابلوهای خودبه تصویر کشیده اند ، پرنده ای سفیدکه هاله ای طلایی بسیار ظریف و زیبا بر روی بدن و پرها کشیده شده ، و حالا این همای سعادت و با یک لاشخور ، چه تفاوتی دارد شما بفرمایید تا حقیر متوجه بشم ، تمنا دارم اینگونه تفاسیر رو با دقت وتفحوس کامل در وبلاگ خود نشر دهید مانا و سرفراز باشید سپاسگزارم