پاسخ به سوالات کوتاه شما.

فرهاد عزیز:
تاثیرات تغییرات اقلیم بر صخره های مرجانی و اکوسیستمهای آبی کدام است؟
با تعریفی کوچک از مرجان و صخره ی مرجانی شروع میکنم : بیشتر صخره های مرجانی از مرجان های سنگی ساخته شده اند که هر کدام از میلیون ها پولیپ کوچک تشکیل می شوند. این ساختار ها در آب های گرم کم و عمق بهتر از هر جای دیگری رشد می کنند و به همین دلیل است که بیشتر صخره های مرجانی را در مناطق استوایی می بینیم. به رغم اینکه صخره های مرجانی فقط 0/1 درصد  از کل سطح اقیانوس های زمین را تشکیل می پوشانند در برگیرنده ی 25 درصد گونه های آبزی کره ی زمین می باشند.و دارای 80 درصد تنوع زیستی اب های دنیا هم هستند پس از این مطلب میفهمیم مرجان ها وسعت بسیار کمی دارند و البته در تنوع زیستی بسیار مهم اند و دقیقا مثل جنگل های استوایی و بارانی روی زمین در دریاها ارزشمند اند.
مرجان ها در شرایط بسیار خاصی رشد و تولید مثل میکنند و به تغییرات دما و ph اب بسیار حساس اند ودر  آبهای تا 20 درجه سانتیگراد یا گرم تر زندگی میکنند  و از سطح تا اعماق 37 متری یافت میشوند در سال های اخیر با افزایش دمای اب به خاطر گرمایش جهانی و همچنین اسیدی شدن دریاها باز هم به خاطر گرمایش جهانی و بالا رفتن کربن دی اکسید جو و اب انسان ها باعث از بین رفتن 30 درصد یا یک سوم مرجان ها شده اند و به نظر من این یعنی فاجعه...
به راستی چرا از بین رفتن مرجان ها فاجعه است؟ اگر بخواهم کوتاه جواب بدهم باید بگویم محل تخم ریزی و الگوهای مهاجرتی حیوانات دریایی که غذای چند میلیارد نفر به ان ها وابسته است وابسته به همین مرجان هاست و ما با از بین بردن مرجان ها  خودمان را از بین بردیم.
از ان جایی که سایر اکوسیستم های دریایی مستقیم و غیر مستقیم به مرجان ها وابسته اند نتیجه میگیریم با ازبین رفتن ان ها حیات اقیانوس ها به همین راحتی به خطر افتاده است!.
اما از این بد تر اتفاق دیگریست که دارد در اقیانوس ها می افتد ان هم مهاجرت و کم شدن فیتوپلنگتون هاست حیات روی زمین مدیون این موجودات است چون 80 درصد اکسیژن زمین توسط این موجودات تولید میشود و با گرم شدن اب ها هر سال این موجودات به سمت قطب ها پیشروی میکنند و پیامدهای این پدیده هنوز کامل برای ما به صورت کامل مشخص نیست.

خیلی از دوستان:
چرا رفتن به درون شکم یک مار اناکوندای سبز 6 متری به محیط زیست و جنگل های آمازون کمک میکند؟
 به قول یک کاربر امریکایی ،این کار تنها برای جلب توجه انجام شده به (احتمال زیاد).
و به گفته ی "PETA" سازمان دفاع از حیوانات:این کار تنها یک کار تبلیغاتی است.و به این حیوان تنها ازار می رساند.
اما به نظر من این قضیه به همین سادگی ها که دو فرد عادی در سایت های مختلف ان را بررسی کنند نیست و شاید از جنبه ای علمی تر بتوان ان را بررسی کرد البته اول این نکته را بگویم که اینکه شما یک مار اناکوندای 6 ،7.5 ، یا 11 متری را در طبیعت ببینید پدیده ای کاملا نادر است زیرا این مار با این اندازه به راحتی یافت نمیشود و از ان نامحتمل تر احتمال خورده شدن یک انسان توسط یک اناکوندای غول پیکر است چون (معمولا) حیوان فرار میکند البته گزارش های فراوانی از مردن افراد توسط این مار غیر سمی وجود دارد خوب اگر زیستگاه این مار از بین برود و احتمال برخورد شما با این مار افزایش پیدا کند خود این نکته را گوش زد میکند که با از بین رفتن زیستگاه جانوران مثل این مار و... ان هارا به خانه هایمان راه خواهیم دادیم.(مثل ببرها در هند).
البته به نظر من هم راه حل بسیار عجیبی برای جلب توجه بود اما به هر حال انجام شد و توجهات بسیاری را به جنگل های امازون ان هم به طور غیر مستقیم جلب کرد.
یا به گفته ی  خود روزولی(مردی که این کار را انجام داده) ، حداقل فایده این کار امدن اسم امازون در کلمات کلیدی سایت ها است.
  
پ.ن:بعضی از دوستان اعلام همکاری کردند و حتی کمپینی گرچه کوچک اما مفید و موثر برای صدای طبیعت درست کردند خوب خود این حرکت جرقه های زیادی در ذهن من زد و باعث شد دوباره فکر راه اندازی NGO صدای طبیعت در من زنده شود منتظر بقیه دوستان و خدمت گزاریشان به خدا و طبیعت هستیم. باشد که همه ی ما مسولیت خود را در نظام کائنات پیدا کنیم و خدا را به خاطر نعمات بی دریغش شکر گزاری کنیم و یادمان نرود حفاظت از طبیعت یعنی حفاظت از ایات خدا در زمین.
ممنونم جناب اقای محمد وحیدیان و ممنونم از دوستانت که ما را همراهی خواهند کرد.
ادرس اکادمی حمایت از صدای طبیعت که فعلا به صورت وبی دیگر است و در اینده ای نزدیک تبدیل به برنامه های علمی عملی همراه با جلسات حضوری خواهد شد:
http://academy-st.blogfa.com

/ 4 نظر / 26 بازدید
اس ام اس کده | پيامک ، فال

سلام. مطلبتون جالب بود، مرسي درخواست تبادل لينک دارم اگه موافق بوديد لينکم کنيد خبر بديد تا منم لينکتون کنم. اس ام اس کده | پيامک ، فال http://www.smskade.ir

رعنا

سلام جوابش قانع کننده بود اینکه برای خودمون باید به امازون و منابع طبیعی دیگه توجه کنیم.

زهرامهدوی فر

سلام..اطلاعات واقعن جالب و مفیدی دادین..متشکر.. ********************** پس امیدواریم که به با این کارایشون و خطری که کردن توجه مردم بیشتر به سمت و سوی جنگل های آمازون جلب بشه..آخه طبیعت ما=زندگی ما