مردان در اتش زنان در یخ

دوستان سلام.

قبلا در رابطه با نقش هورمون ها در روابط  اجتماعی نوشته بودیم و حتی مسئله هایی را هم که به نظر می رسد منشا هایی غیر ارگانیک (مثل عشق و سایر احساسات) را به طریق علمی به هورمون ها و اندام های بدن مربوط کرده و مورد بررسی قرار دادیم.

اما در این پست از یک پدیده بسیار مهم در روابط خانوادگی و زناشویی پرده بر میداریم چیزی که دانستن ان در روابط ما با سایرین بسیار مهم است.

لابد نام کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی را شنیده اید کتابی که شاید خواندن ان نیمی از ناهنجاری های اجتماعی و طلاق ها را در جامعه از بین ببرد .

امروز با این کتاب کاری نداریم اما با کتابی از همین نویسنده به نام ،مریخ در اتش و ونوس در یخ، که موضوعش هم تفاوت های هورمونی میان زنان و مردان است سر و کار خواهیم داشت.

سریع سراغ اصل مطلب میروم:

بنا به نوشته های این کتاب و هم چنین یافته های بیوشیمیست ها سطح هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) در چند سال اخیر نسبت به نسل ها و سال های گذشته در مردان کاهش یافته است.

علتش چیست؟ مشکلش چیست؟

هورمون تستوسترون که هرمون ضد استرس مردان است در (غار تنهایی مردان) ساخته میشود یعنی در همان ساعاتی که اقایان در خلوت خود در حال استراختند.

پژوهش ها نشان میدهد هورمون کورتیزول (عامل استرس) و هورمون تستوسترون در مردان مثل دو کفه ی ترازو اند یعنی با افزایش استرس در مردان سطح هورمون جنسی شان کاهش میابد حال مردانی را فرض کنید که هم سطح هورمون ضد استرسشان پایین امده هم نمی توانند یک ارتباط زناشویی ریاضیت بخش با همسرشان برقرار کنند پس مشکل از این جا شروع میشود حال به این نکته هم توجه کنید که با زندگی شهر و استرس های ان و مشاغل پر زحمت دیگر غار تنهایی برای مردان نمانده.

اما برای خانوم ها:

 در خانوم ها بر عکس اقایان با افزایش هورمون کورتیزول که عامل استرس است هورمون اکسی توسین ان ها یا همان هورمون دوستی و همدلی در ان ها افزایش میابد و بعلاوه هومرمون استروژن در ان ها اثر هورمون اکسی توسین را تشدید می کند و باعث افزایش ان در بدن ان ها میشود و درست به همین دلیل زنان در هنگام مواقع تنش زا دوست دارند با یک نفر صحبت کنند و صحبت کردن برای ان ها ارامش بخش است (قبل از سن یائسگی) و برعکس مردان کم حرف تر میشوند و بیش تر با خود کلنجار میروند.

و اینگونه یک زن هنگام برقراری ارتباط با کسی که دوسش دارد اکسی توسین بیش تری ترشح می کند و استرس هایش را کاهش میدهد.

تصویری در ذهن خود بسازید از زنانی که می خواهند حرف بزنند و مردانی که نمی توانند گوش کنند...

 

و اما یک تصویر تکراری در خانواده های امروز که در ان خانوم ها و اقایان خسته از سر کار بر میگردند و خانوم ها در اشپزخانه مشغول اندو زیر لب از بی خیالی و سرد بودن همسرشان صحبت می کنند و همسرشان روی کاناپه و جلوی تلوزیون در حال استراحت است.

حق با زنان است یا مردان؟

در واقع حق با هردوست مردان باید به زنان حق بدهند و در روز به معاشرت با ان ها بپردازند تا انها ارامش پیدا کنند و زنان هم باید ساعاتی همسرشان را به حال خود بگذارند تا در خلوت خود به مبارزه با استرس هایش بپردازد و این امر تنها هنگام اطلاع داشتن از فیزیولوژی هم در حد یک پست ساده می تواند محقق شود و از طلاق ها و دلخوری های بسیار جلوگیری کند.

سبک زندگی به سبک مدرن تعادلی که  سال ها بین زنان و مردان شکل گرفته بود را از بین برده تصویری را به ذهن بیاورید که در یک روستا مردی در حال چایی خوردن و چپق چاق کردن است و زنان هم در کنار هم در حال کار هستند و شب گرد هم می ایند ان هم با سطح هورمون های متعادل  اما در دنیای امروز چه؟

پ.ن:

نام کتاب: مریخ در اتش اورانوس در یخ

نویسنده: جان گری

مترجم: خانوم شادی فرهمند

دیگر اثار این نویسنده که همگی ترجمه فارسی دارد: مردان مریخی زنان ونوسی ، مریخی ها و ونوسی ها در اتاق خواب ، تغذیه مریخی ها و ونوسی ها


 

/ 11 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
از دوستان

سلام علي آقا! نسخه برا متاهل ها مي نويسي!... صداي طبيعت از دستت در مياد!... بذار زن بگيري!!! ببينيم و تعريف كنيم. يه نويسنده گفته زن سه تا مرد ميخاد. 1- مردي كه براش نون بياره... 2- مردي كه عقده ها و عصبانيت هاش رو سر اون خالي كنه 3- مردي كه باهاش عشق بازي كنه ... بعدش ميگه: آقايون اگه ميتونيد هر سه مرد باشيد، وگرنه از هر كدوم از اينا كم اورديد، بدونيد يك همزاد داريد كه اونو براي همسرتون جبران كرده!!!!!!!!!!!!!![خنده]

زهرامهدوی فر

سلام..خسته نباشید.. واقعا جالب بود.. اما جالبه بدونید که کاهش هورمون Lhبا کاهش هورمون تستوسترون همراهه..ینی در زمان استرسه مردان یه خود تنظیمی منفی بین این دو هورمون ایجاد میشه که بر کورتیزول اثر میذارن...

mehrasa

کلا از جان گری خوشم نمیاد ولی قسمت های گزینش شده کتاب مثه خودش بورینگ نیست

آزاد

خیلی خوب بود. فهمیدم چرا گه گاه وراج میشم و تا سر طرفمو نخوردم قرار نمی گیرم. ممنون!

saeed

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] و اين براي من تازه اول راه است[گل] برد ِمن از شکست مي آيد[گل] يعني آسان ز دست خواهد رفت[گل] هر چه آسان بدست مي آيد[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

مرضیه

سلام علی جان مثل همیشه مطلب جالبی بود ونکته مهمش هم اینه که درک تفاوتهای انسانهای مقابلمون در برقراری رابطه درست خیلی مهمه حالا در دو جنس مخالف که خیلی حیاتیه این فهمیدنها ولی کلا احترام به تفاوتها و اختلافهای فکری و جسمی با دیگران اگه مبنای رفتارهامون باشه که خیلی عالیه،

صبح

جالب بود [لبخند]

رعنا

عجب لطیفه ای فرمودن دوست عزیزتون

حانی

سلام دوست عزیز وبت عالیه ممنون از مطالب جالب و زیبا

منا

اره خوندم مرسی ولی فک کنم متوجه منظورم نشدی اشکالی نداره موفق باشی