نهنگ آبی ،بزرگ ترین پستاندار ایران و جهان

نهنگ آبی بزرگ ترین پستاندار ایران و جهان است والبته یکی از بزرگ ترین جانورانی است که روی این کره خاکی زیسته است که در بعضی سال ها سری هم به آب های ایران میزند. گزارش های رویت این حیوان بسیار کم و نادر است.

نام فارسی: نهنگ بزرگ یا نهنگ ابی

نام انگلیسی: Blue whale

نام علمی:Balaenoptera musculus

پراکنش: در تمام اقیانوس ها پراکنده است و در ایران در خلیج فارس و دریای عمان دیده میشود.(بیش تر در آب های گرم دیده میشود)

جمعیت:به شدت در خطر انقراض قرار دارد. زیرا در قرن گذشته به صورت گسترده مورد شکار قرار گرفته است. اکنون نیز که شکار آن از لحاظ بین المللی متوقف شده خیلی از کشورها مانند ژاپن آمریکا بلژیک و... به شکار آن دست میزنند ولی شواهدی مبنی بر افزایش جمعیت آن ها وجود دارد.

اندازه: شاید باورتان نشود ولی این نهنگ بین 22 تا 28 متر طول دارد و میتواند تا 190 تن هم وزن داشته باشد.تعداد شیار های زیر گلویش به 55 تا 90 عدد میرسد.

وزن دم این جانور اندازه یک هواپیما کوچک است وزن زبانش اندازه یک فیل است (5.5 تن) و قلبش اندازه یک ماشین سواریست!

نکاتی جالب درباره ی نهنگ های آبی:

جالب است بدانید حیوان به این بزرگی دندان ندارد و در دسته ی نهنگ های بالون دار قرار میگیرد (دسته ی دیگری هم به نام نهنگ های دندان دار وجود دارند مثل نهنگ های قاتل) این موجود از موجودات دریایی بسیار کوچک مانند کریل ها و پلنگتون ها تغذیه میکند ودر هر ردیف 270 تا 400 تیغه ی دهانی دارد.

فواره ی نهنگ ها که در پشت آن ها میبینید درواقع سوراخ های بینی آن هاست و قابلیت بازو بسته شدن دارد.

نکته ی بسیار مهم: نهنگ ها ماهی نیستند و همه پستان دارند یعنی به بچه های خود شیر میدند و اسکلتی شبیه سایر پستانداران دارند.

سایر خویشاوندان نهنگهای آبی در آب های ایران:

نهنگ براید ،نهنگ باله پشتی ،نهنگ خاکستری، و نهنگ گوژپشت هم 4 گونه نهنگ دیگر هستند که در ایران یافت میشوند.

چرا نهنگ ها در سواحل میمیرند؟

نهنگ ها از امواج برای شناسایی محیط اطراف خود استفاده میکنند. انسان ها هم برای کشتی های خود از همین روش استفاده میکنند(دستگاه سونارکه مانند نهنگ ها از اصوات استفاده میکند) تا به صخره هابر خورد نکنند و وچود این همه موج دستگاه های سونار نهنگ ها را بسیار گیج میکند و باعث میشود نهنگ ها راه خود را گم کنند و از ان جا که گله ای مهاجرت میکند ممکن است همه با هم در سواحل به گل بنشینند و به خاطر وزن زیادشان که در خشکی به قلبشان وارد میشود بمیرند.

پس نهنگ ها هیچ وقت خود کشی نمیکنند ما انسان ها هستیم که آن ها را از بین میبریم.

مقایسه اندازه این جانور با سایر حیوانات (بزرگ ترین جانور این فهرست نهنگ آبی است).

عکس بعدی هم مربوط به گل نشستن این حیوان است.

/ 12 نظر / 737 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صبا

همين امروز يا فردا تو را از دست خواهم داد چگونه بگذرم از تو بگويم هرچه باداباد ؟ مگر هر قصه ي شيرين شبي پايان نميگيرد ؟ و تو آن قصه اي هستي که بي آغاز ميميرد …

سپیده

سلام خوبی....خیلی مطلب قشنگی بود.....داداش من دارم میرم دانشگاه ان شاالله یکم سرم خلوت بشه حتما یه پست میفرستم که تو وبلاگتون بزارین

peyman

ایرانم نهنگ داره مگه؟

دخمل شمال

سلااااااااااااام ممنون از اطلاعاتتون واقعا حیف که همه در معرض انقراضند اونم بدلیل شکار:( خودکشی دسته جمعی نهنگها همش برام سوال بود خوشحالم که جوابشو اینجا گرفتم دستتون درد نکنه:)

الین

عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییه[دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست]

صبح

جالب بود چه داستانهایی می شنیدم از خودکشی نهنگها ...

مهشید

مرسی. خودکشی رومیدونستم که یه چیز تابلو بود.یعنی مشخص بود الکیه!. وگرنه حیوان و خودکشی!...؟

زهرامهدوی فر

فوق العاده زیبا و جالب..[دست][دست]

زهرا

سلام. مرسی از وبلاگ زیباتوین. من به درختچه بنسای خیلی علاقه دارم تو اینترنت خیلی سرچ کردم اما هیچ اطلاعاتی دربارش پیدا نکردم سایتا یااطلاعات نداده بودن یا در صورت عضو بودن اطلاعات میدادن.ممنون میشم اگه شما اطلاعاتی دارین بم بگین خیلی ممنون