افعی دماوندی

افعی دماوندی ماری بسیار نادر و کمیاب است که تنها در دامنه ی جنوبی البرز زندگی میکند وبه خاطر جمعیت کم و زیستگاه مورد تجاوز قرار گرفته اش در معرض خطر است.

نام فارسی: افعی دماوندی

نام انگلیسی: lar valley viper

نام علمی: Montivipera latifii

آیا این مار سمی است؟

بله!!!

وضریب کشندگی بسیار بالایی نسبت به سایر افعی ها دارد ولی نادر تر از این حرف هاست که روزی شما را نیش بزند. سم این جانور عامل خون است یعنی باعث خون ریزی های داخلی میشود. در دنیا روی سم افعی ها برای خواص زد سرطانی بسیار کار شده و نتایج خوبی هم بدست آمده ولی به نظر میرسد تا کنون روی سم این افعی مطالعه ای به عمل نیامده.

پراکنش: تنها در ایران در دامنه ی جنوبی البرز زندگی میکند.

جمعیت: نامعلوم ولی به خاطر از بین رفتن زیستگاهش به اقدامات ویژه ی حفاظتی نیاز دارد.

اندازه: طول بدن این مار حد اکثر به 79 ساتی متر میرسد.

در ضمن این جانور زنده زاست یعنی تخم ها در بدن مادر باز میشوند و 5 تا 10 نوزاد هم به دنیا می اید. دو شکل از این مار را می توان دید یکی با نقوش زیگ زاگ ودیگری به صورت نواری باریک در پشت حیوان که هردو زیبا هستند.

مار در معرض خطر: این مار سر نوشت نامعلومی دارد وبا این روند تخریب زیستگاهش در دامنه ی جنوبی البرز یعنی دماوند ولار که اکنون سیل دلالان خانه وزمین به آن سرازیر شده اند و 7 زیستگاه شناخته شده این حیوان به واسطه ی جاده ها و ویلاها به قطعات کوچک تر تبدیل شده و متاسفانه نام این حیوان در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ثبت شده است. 

امیدوارم قبل از اینکه در چند سال اینده منقرض شود لااقل روی سمش برای خواص درمانی تحقیقاتی به عمل اید.

/ 4 نظر / 4 بازدید
صبح

سلام ، ممنو از حضورشما وبلاگ جالبی دارید

انسان

الله اکبر ...واقعا زنده زاست؟؟؟[گل]

mehrasa

زنده زا خیلی جالب بود