هیدرا جانوری که نمی میرد!

علی: فقط بگم منم باورم نمی شه اما بلاخره دنیای طبیعته و خالقی توانا داره... .

موجودات زنده بسیاری در این کره خاکی زندگی می کنند و هر کدام هم عمر نسبتا مشخصی دارند اما در این میان جانوری وجود دارد که هیچگاه نمی میرد و تا ابد زنده می ماند. این جانور که هایدرا خوانده می شود ظاهری شبیه به یک لوله نیم اینچی ژله ای دارد و خاستگاهش آبهای سراسر دنیاست و اگر همه چیز مرتب باشد و مورد حمله قرار نگیرد می تواند تا ابد زنده بماند.

اما جالب است بدانید که حتی در صورت بروز مشکل، این موجود قدرت بالایی در احیاء خود دارد؛ اگر آن را به دو نیم تقسیم کنید، به دو موجود مختلف تبدیل خواهد شد و مجددا زندگی اش را از سر می گیرد.

در صورتی که تعداد زیادی از آنها را پس از قطعه قطعه کردن در یک لوله آزمایش بریزید، بشکلی شبیه به یک توپ را می سازند و پس از جدا شدن از یکدیگر، هر کدام زندگی تازه ای را از سر می گیرند.
چه کسی می خواهد تا ابد زنده بماند

مکانیزم بدن این جانور به طرز باورنکردنی و عجیبی بسیار ساده است و به دسته عروس های دریایی تعلق دارد. راب استیل، بیولوژیست دانشگاه کالیفرنیا در این رابطه می گوید: «گاهی اوقات این جانوران آبی را تکه ای آزاد و زنده از روده می خوانم.»

مارتینز مجددا تصریح نمود که تصور می کند هایدرا ابدی باشد و این اظهار نظر بدان معنا خواهد بود که احتمالا می توان نمونه هایی از آن را بافت عمر ۱۰ هزار ساله یا. استیل در ادامه گفت: نمی دانم که آیا این مسأله امکان پذیر خواهد بود یا خیر، اما این موجود با در نظر داشتن نتایج آزمایشات از پتانسل لازم برای فناناپذیری برخوردار است.

علی :پ.ن علمی

اما راز این عمر طولانی ظاهرا این است که موجود مورد بحث هر چند هفته یک بار طی فرایند پوست اندازی، تقریبا کل بدن خود را از دست می دهد و مجددا از یک ذره ناچیز رشد می کند. این ذره نیز مجموعه ای از سلول های بنیادین است که عاقبت در کنار یکدیگر قرار گرفته و بدن جانور را می سازند.

اما همانطور که گفته شد این جانور هر چند روز یک بار این کار را تکرار می کند و همین مساله است که آن را از سالخوردگی و فرسودگی نجات می دهد.

/ 14 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاد

سلام. علی آقا. هوس کردم یه هایدرا باشم.

مهشید

سلام. چرادیگه مطلب نمیذارید؟...

غزاله

[دست][دست][تایید]

زاهارا

سلام علی اقا چندبار سرزدم مطالب روهم خوندم خصوصا این اخری که خیلی جالبه اما هرچی میخوام نظربذارم نمیشه انشالله این یبار بشه

سمانه

سلام ...شما بزرگترین دهه نودی هستین که تا حالا دیدم..:))

سمانه

ماشالله چی خوردین اینقد قوت داشته؟[عینک] حالا نمیخواین پروفایلتونو تصحیح کنین جناب؟؟[نیشخند]

سمانه

به عکستون نمیخوره 77 باشین..فکر میکردم خانوما فقط سنشونو پایین میارن[ابرو][پلک]

سمانه

عکستون 25 سالشه..یکم کمتر یا بیشتر..[دروغگو] در ضمن من خودم 77 ای اَم[ابرو] ......

سمانه

[خنده] بهرحال ...ماکه باور کردیم(در واقع بیخیال شدم میدونی که)..اما شما باور نکن[شوخی]

متیرا

اینکه هیدر خودمونه خدا بگم چیکارش نکنه!!!! توکتابمون زیاد دریاره ی گوارششو ...نوشته ولی نگفته بود نمیمیره بیچاره دافنی که شکار اینه!!!شبیه سازی روهم پست گذاشتی بگو یه چیزایی جزئی دربارش میدونم!!! چقدر به سنت گیر دادن!!واقعا خب نمیخوره!!