مهم ترین عوامل از بین رفتن جنگل های ایران.

دوست عزیزم اقای فرهاد فرید پناه عزیز از من درباره ی مهم ترین علل از بین رفتن جنگل های زاگرس سوال کردن و روی وبشان هم این سوال را مطرح کردند فرهاد عزیز همان طور که خودت هم میدانی یکی از مهم ترین عوامل از بین رفتن این جنگل ها تاکید میکنم (یکی از مهم ترین عوامل) خشکسالی به وسیله ی سد سازی یا تغییر دادن مسیر رودخانه هاست اما جالب است بدانید این عامل تنها مربوط به سد سازی های مربوط به داخل ایران نیست بلکه مشکل اصلی از ترکیه نشات میگیرد که با سد سازی بر روی رودخانه های دجله و فرات در کشورش وارد شدن اب را به عراق محدود کرده و این امر سبب خشک شدن مناطق زیادی در عراق شده ( هزاران هکتار از اراضی خاک عراق) با خشک شدن این مناطق و از بین رفتن پوشش گیاهی ان پدیده ای به نام ریز گرد را به وجود اورد این ریزگرد ها به راحتی وارد خاک ایران میشوند وروی برگ درختان بلوط مینشینند و توانایی فتوسنتز را از ان ها میگیرند و باعث خشک شدن درختان میشوند به همین سادگی ما میلیون ها اصله درخت را از دست دادیم (و میدهیم) و دولت هم ککش نمیگزد.
به غیر از فشارهایی که از طرف خشک سالی های داخلی و برون مرزی بر این جنگل ها وارد میشود وجود قاچاقچیان زغال و چوب که اتش سوزیهای گسترده در جنگل به راه می اندازند و درختانی چند صد ساله را به خاطر چند هزار تومان از بین میبرند خسارات را دو چندان کرده است.
راستی چند سالی است که این جنگل ها درگیر افت هم شده اند و دولت برای کنترل افت چند میلیون اصله درخت را معدوم اعلام کرد و متاسفانه همه ی ان درختان قطع شدند. اما خوش بختانه با وجود چند سرمای زیر صفر سال گذشته این افت تا حدودی کنترل شد.
طبق پیش بینی کارشناسان تا تبدیل شدن کامل جنگل های بلوط زاگرس به بیابان تنها 3 دهه دیگر باقی مانده و اگر از من میپرسید با این وضع کاری نمیشود کرد جز اینکه با دوربین خود در جنگل راه بیفتیم و برای نسل اینده عکس تهیه کنیم مگر نه از این دولت ابی گرم نمیشود دولت قبل هم هیچ کلا مخالف بحث های محیط زیست بود چنان که  (دکتر) محمود احمدی نژاد بارها اعلام کرد محیط زیست مانع اجرای فعالیت های دولت است! جانم؟؟؟ دکتر!!! این حرف را به خدا بی سوا...(بگذریم ما را چه به شوخی کردن با دولت).
حالا که بحث از ازبین رفتن جنگل های ایران شد به امار های زیر هم توجه کنید به هر حال به عنوان یک ایرانی لازم است بدانید که:
طبق اعلام سازمان فائو ایران چهارمین کشور بعد از قزاقستان الجزایر و ترکیه در زمینه ی اتش سوزی جنگل است و در رتبه ی چهارم قرار دارد. اینجانب از همین جا از مسولین درخواست میکنم هرچه سریع تر در جهت بهبود این رتبه تلاش کنند چه معنی دارد نام ایران در پله چهارم  باشد! بگذارید نام ایران در این زمینه ها هر چه بیش تر بدرخشد ما باید در این زمینه ها اول باشیم  باورکنید اگر دولت سهل انگاری هایش را کنار بگذارد ما میتوانیم.
بله دوستان ایران هر سال 6 هزارو 500 هکتار از جنگل هایش را از دست میدهد و ما کلا نزدیک به سه میلیون جنگل در مناطق مختلف داریم.(6500 هکتار را در اتش سوزی ها از دست میدهیم قاچاق چوب و از بین رفتن زیستگاه ها برای خودشان امار هایی بس عجیب تر و بزرگ تر دارند).
 بیش تر این امار مربوط به جنگل های گلستان است که با ارزش ترین جنگل های دنیا لقب گرفته اند اما چه کسی قدر تنوع 1350 گونه گیاهی این جنگل ها را میداند؟ اری درست است گاوهای شمال قدر این جنگل ها را واقعا میدانند و گاوهای سایر مناطق خصوصا گاوهای تهران خیابان بهارستان (تو ساختمون سفیده) که ارزش این جنگل ها را نمیدانند اخه تا به حال طعم علف های شیرینش را نچشیده اند و نمیدانند این علف ها چه مزه ای دارند.(به امید روزی که ان گاو ها هم بفهمند).
در همین 6 ماه گذشته 1900 هکتار از 450 هزار هکتار جنگل های شمال سوخت که این فقط برای 6 ماه سال است!.
خیلی وقت است میخواهم درباره ی جنگل های ایران بنویسم اما دستم به قلم نمیرود باورکنید سختم است برایم دردناک است مرا ازار میدهد دیدن و شنیدن اخبار از بین رفتن اخرین درختان ایران دوستان عزیزم تا تبدیل شدن کل ایران به بیابان زمان زیادی باقی نمانده. اما چه میشود کرد؟

از منوی کلمات کلیدی امار و اطلاعات بیش تری درباره ی جنگل های ایران را پیدا کنید و بخوانید.

راستی روح وحشی یک زن از من خواست تا به شما بگویم برای مصرف کمتر کاغذ اگر سیم کارت همراه اول دارید از قبض های اینترنتی ان استفاده کنید راه حل کوچک اما مفیدی است لطفا انجام دهید.

دل هایتان سبز.

/ 11 نظر / 458 بازدید
نمایش نظرات قبلی
saeb

واقعا جای تاسف داره که قدر این نعمت های خدادای رو نمیدونیم و به این راحتی از بین میبریم

رعنا

کاش یادمون باشه ما یه زمین بیشتر نداریمو ودرقبالش مسعولیم

یــــــاســـــــــ

سلام علی اقا . مطلب خوبی بود و حقیقتی تلخ متاسفانه .از بین رفتن درخت یعنی از بین رفتن زندگی ... چند روز پیش یه کلیپ دیدم در مورد جابه جا کردن درختان در خارج از کشور ... محلی قرار بود اتوبان یا ... شود و درختانی در انجا وجود داشت . با ماشین مخصوص درخت به همراه خاک اطرافش بیرون اورده شد و در محل مناسب و جدید کاشته شد . اما ما چه می کنیم ؟ باز هم ممنون برای پست مفیدت[گل]

ازاد

سد! وای به ما. مثلا جلوی گرمای هوا رو نمیشه گرفت یا مثلا نمیشه جلوی ریزگردها رو گرفت. اما سد که میشه نزد. اما سد می سازن و اون قبلی ها هم که به مارشون ادامه میدن. در حالیکه در آلمان مدت هاست این روش تولید برق منسوخ شده. خودمون میکنیم که لعنت هم بر خودمون باد. متاسفانه. (امیدوارم این نظرم ثبت شه، پرشین جون. )

سی سیب

سلام من از آتش گرفتن جنگل خیلی ناراحت می شوم حتی در سرزمین دشمن هم باشد باز ناراحت می شوم چون جنگل را متعلق به همه ساکنان زمین می دانم نه یک کشور.

زهرامهدوی فر

سلام..وای چقد دلم برا وب تنگ شده بود.. مطلبی که گذاشتی عالیه عالی..[گل]

رعنا

به این فکر بودم ما که این درختا رو میسوزیم اگه اونا هم دل ما رو میسوزوندنو اکسیژن تولید نمیکردن نفسی داشتیم نفسشونو بگیریم؟؟؟

هلیا

اوم خیلی به دردم خورد

سعیده

لایک..... [دست][دست][دست][دست]