اخبار ویژه روز هوای پاک/رییس جمهور دیروز در مترو+تصاویر

همزمان با روز هوای پاک، همایش ملی هوای پاک با شعار دوباره آسمان آبیبا حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، همایش ملی روز هوای پاک با حضور معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، حمید چیت چیان وزیر نیرو، سردار اسکندر مومنی رییس پلیس راهور ناجا و جمعی از مسئولین و کارشناسان از وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست با شعار دوباره آسمان آبی برای ارائه گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه مصوبه هیات دولت و بهبود کیفیت هوای کلان شهر ها و شاخص های محیط زیست برگزار شد.

در این مراسم سیستم پایش آنلاین ۳۵ کارخانه سیمان در استان های فارس و خوزستان افتتاح و ازخودروهای هیبریدی و برقی ژاپنی و ایرانی با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست رونمایی شد. همچنین یک پانل تخصصی در مورد نحوه اجرای مصوبات نیز در حاشیه این همایش برگزار شد.

گفتنی است ۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک نامگذاری شده است و در این روز برنامه های متنوعی در مورد چگونگی کاهش آلودگی هوا از سوی نهادهای مرتبط از جمله سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

معصومه ابتکار در مراسم روز ملی هوای پاک با اشاره به گذشت ۱۶ ماه از آغاز بکار دولت یازدهم گفت: شواهد نشان می دهد اقدامات جدی برای کاهش آلودگی هوا صورت گرفته است و نتایج قابل احصاء در بهبود کیفیت هوای شهر های بزرگ مشاهده می کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست بدون هیچ گونه مماشاتی نسبت به رعایت استانداردها بر عملکرد خودروسازان نظارت دارد، گفت: این سازمان نسبت به توقف شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد یورو ۴ مصمم است.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: حذف بنزین پتروشیمی یکی از اصلی ترین گام ها در کاهش آلودگی هوا بوده که این کار با همکاری وزارت نفت انجام شده است و اکنون در بیشتر کلان شهرهای کشور بنزین با استاندارد یورو ۴ توزیع می شود.

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست همراهی و مشارکت مردم کلید موفقیت برنامه های کاهش آلودگی هوا است.

حمید چیت چیان وزیر نیرو در همایش دوباره آسمان آبی گفت: سال گذشته ۱۲٫۳ میلیارد لیتر مازوت در کشور مصرف شد که امسال این میزان به ۸٫۲ میلیارد لیتر کاهش یافت که نشان دهنده ۴ میلیارد لیتری یعنی ۳۳ درصد کاهش مصرف سوخت مازوت در کشور است.

وی اظهارکرد: همچنین مصرف گازوئیل از ۹٫۳ میلیارد لیتر در سال گذشته به ۷٫۴ میلیارد لیتر در سال جاری رسیده است که کاهش ۲۰ درصدی را نشان می دهد.

وزیر نیرو ادامه داد: از اول فروردین سال جاری تا پایان ۲۷ دی ماه (روز گذشته) میزان مصرف گاز در کشور ۴۱٫۴ میلیارد متر مکعب بود درحالیکه سال گذشته این رقم ۳۱٫۲ میلیارد مترمکعب را نشان می دهد. در واقع مصرف گاز ۳۳ درصد افزایش یافته است که این اقدام گامی در راستای کاهش آلودگی هوا است.

وی افزود: بخش برق و به طور کلی انرژی یکی از اثرگذارترین بخش ها در کیفیت هوا است، با توجه به این که صنعت برق خود تولیدکننده انرژی است اما بزرگ ترین مصرف کننده انرژی نیر محسوب می شود.

به گفته وی بیش از یک سوم کل گاز طبیعی تولیدشده در کشور برای تولید برق در نیروگاه ها مصرف می شود.

چیت چیان افزود: از کل برق تولیدی کشور که حدود ۲۶۰ میلیارد کیلووات ساعت است بین ۹۰ تا ۹۲ درصد از سوخت های فسیلی استفاده می شود این در حالی است که مصرف سوخت فسیلی موجب انتشار گازهای آلوده کننده، گلخانه ای، ذرات معلق، نیتروژن و هیدروکربن ها نسوخته می شود.

سردار سرتیپ اسکندر مومنی روز یکشنبه در این همایش اظهار کرد: از ابتدای ورود خودرو به کشور تا سال ۸۰ کل خودروهای شماره گذاری شده چهار میلیون دستگاه بود که در اواسط دهه ۸۰ به هفت میلیون دستگاه رسید.

وی افزود: اکنون ۱۷٫۵ میلیون خودرو در کشور تردد می کند که براساس پیش بینی های صورت گرفته تا پایان دهه ۹۰ به ۳۰ میلیون دستگاه خواهد رسید زیرا سرانه خودرو در کشور ما نسبت به دنیا پایین تر است.

وی گفت: خودرو و سوخت دو منشا آلودگی هوا هستند از این رو برای داشتن هوای پاک علت باید از منشا برطرف شود که برای رسیدن به این منظور سه عامل در کنار هم قرار می گیرند.

سردار مومنی ادامه داد: تولید خودروهای بدون آلودگی، مراجعه مصرف کنندگان در زمان های تعیین شده به تعمیرگاه ها و انجام معاینه فنی سه مولفه است که باید برای کاهش آلودگی هوا با جدیت مد نظر قرار گیرد.

سردار مومنی گفت: از رییس سازمان حفاظت محیط زیست می خواهیم که تا پایان سال ۹۳ رعایت استاندارد یورو ۵ را در تولید خودروها اجباری کند.

به گفته وی پیکان وانت تا پایان سال جاری شماره گذاری می شود و بعد از آن روانه موزه خواهد شد که امیدواریم خروج خوردوهای پرمصرف از چرخه حمل و نقل همچنان ادامه داشته باشد.

/ 8 نظر / 25 بازدید
بنده خدا

عجیب است که پس از گذشت یک دقیقه به پزشکی اعتماد می کنیم ، بعد از گذشت چند ساعت به کلاهبرداری ! ، بعد از چند روز به دوستی ، بعد از چند ماه به همکاری ، بعد از چند سال به همسایه ای ... اما بعد از یک عمر به خدااعتماد نمی کنیم ! http://whoisgod.persianblog.ir/

زهرامهدوی فر

سلام آره هم جای تعجب داره هم جای خوشحالی از کار ایشون.. جالب بود کارشون.. واقعن این دولت مثل اینکه داره به طبیعت یکم بیشتر توجه میکنه ها..

شاهد

حرکت نمادین خوبی است ...............[تایید][چشمک] کاش نمادش 365 روز بود [عینک]

سارا

سلام وب جالبی داری [لبخند]

بنده خدا

فرشتگان روزی از خدا پرسیدند: تو که بشر را اینقدر دوست داری غم را چرا آفریدی؟ خداوند گفت: غم را به خاطر خودم آفریدم چون این مخلوق من تا غمگین نباشه، به یاد خالق نمیافته! سلام دوست عزیز امشب توی وبلاگ ما ختم حدیث کسا برگزار میشه خوشحال میشیم شرکت کنید و برای همدیگه دعا کنیم.

زهرا

بازهم یک نمایش دیگه حتما ازفردا همه با مترو میرند بایک روز نماش هیچ کاری درست نمیشه