ایا عشق در حیوانات صحت دارد؟

ان چه در این متن خواندید به هیچ وجه نظرات شخصی نمی باشند. امیدوارم دلایل قانع کننده را برایتان به درستی شرح داده باشم.
نمیدانم بررسی کردن عشق در انسان و بعد قیاس ان در حیوانات کار درستی است یا نه؟ ولی برای پی بردن به ان باید این کار را کرد.
ولی اگر از خود من بپرسید میگویم لزومی ندارم حیوانات مانند ما احساسات خود را بروز دهند ان ها حتما روش های خود را دارند.
عشق چیست؟ میدانم هر کسی معنی و مفهومی از عشق در ذهن خود دارد اما واقعا عشق چیست؟
نظریات بسیاری و جود دارد که مهم ترینشان را برایتان شرح میدهم.
یک نظریه این است که عشق یک نوع‏ بیشتر نیست و آن همان عشق جنسی است، یعنی ریشه عضوی و فیزیولوژیک‏ دارد و یک نوع هم بیشتر نیست، تمام عشقهایی که در عالم وجود داشته و دارد با همه آثار و خواصش عشقهای به اصطلاح رمانتیک هستند که ادبیات دنیا را این داستانهای عشقی پر کرده است مثل داستان مجنون عامری و لیلا تمام‏ اینها عشقهای جنسی است و جز این چیز دیگری نیست.
مانند فروید ، این روانکاو معروف که‏ همه چیز را ناشی از غریزه جنسی می‏داند علم دوستی را ، خیر را ، فضیلت را ، پرستش را و همه چیز را به طریق اولی عشق را جنسی می‏داند .ولی نظریه‏ او را امروز دیگر قبول نمی‏کنند.
بعضی از علما هم مانند ملاصدرا و توسی و ... هم عشق را دو نوع میدانند یک جنسی(انسان به انسان) و دیگری غیر جنسی (عشق انسان به خدا و...) ولی ان چه معلوم است عشق ها بر پایه نیاز ما به خدا انسان و... شکل میگیرند و مربوط به عالم معنا نمیشوند و کاملا دلایل فیزیولوژیکی و روانی دارند.
پس اگر انسان عاشق میشود می توان گفت یا عشق مجازی جنسی دارد یا عشق حقیقی ( دیگر شکل های عشق). اما در حیوانات چه طور طبیعتا ان ها هم مثل ما در گیر کنش های رفتاری میشوند تا تولید مثل کنند(البته که میدانم ما عاشق نمیشویم تا صرفا تولید مثل کنیم).

اما ایا میتوان برای حیوانات سطحی از شعور را تعریف کرد؟ ان چه روان شناساسی حیوانات میگوید جوابی مثبت است اما از نظر دانشمندان حیوانات را نمیتوان در سطح انسان ها مورد بحث قرار داد اما ان چه از رفتار های حیوانات دیده میشود ان است که حیوانات افسرده میشوند ، خوش حال میشوند، و... حتی در بعضی حیوانات هوشمند مثل فیل ها رفتارهایی مانند سوگواری برای عزیزان و... دیده میشود اما ایا با وجود این شواهد میتوان عشق را در حیوانات تعریف کرد؟

از نظر بسیاری از دانشمندان جواب مثبت و از نظر بسیاری دیگر جواب منفی است مثلا ما میدانیم نهنگ ها سه برابر ما سلول های درک احساسات دارند یا در بعضی از گونه ها دو جفت تا اخر عمر به یکدیگر وفا دار میمانند(بعضی از گونه های لمور و بسیاری از پرندگان) اما چرا نمیشود به این سوال جواب قطعی داد؟ نمیشود جواب قطعی داد زیرا ما از تخیل حیوانات با خبر نیستیم خصوصا تخیل جنسی بین ان ها.شاید این سوال برای شما پیش امده باشد که رفتار های بعد از جفت گیری حیوانات مثل رقصیدن اواز خواندن بازی کردن ،در عاقوش کشیدن و... حیوانات نشانه محبت بین ان ها است یا نه؟ جواب بسیار ساده است بله جواب بله است زیرا تمام این رفتار ها باعث تحکیم رفتار های زناشویی بین حیوانات میشود پس اگر نمود های روانی مانند احساسات قلبی و ونمود های رفتاری مانند در عاقوش کشیدن و... را تاثیرات عشق در انسان بدانیم میتوانیم همچین نتیجه گیری را بین حیوانات داشته باشیم اما همان طور که گفتم به دلیل خبر نداشتن از تخیل حیوانات نمیتوان بر این موضوع صحه گذاشت. اما ان چه مشهود است ان است که رفتار هایی از این قبیل بین حیوانات دیده میشود که باعث تحکیم روابط اجنماعی و خانوادگی ان ها میشود.البته رفتار شناسی بین حیوانات کاری بسیار تخصصی است و توضیح درباره ی این موضوع بسیار گسترده است.شاید بهتر باشد در اخر به این صورت نتیجه گیری کنیم : اگر عشق در انسان ریشه ای فیزیولوژیکی دارد و رفتارهای مانند رفتارهای انسان ها بین حیوانات قابل رویت است بازهم نمیتوانیم وجود عشق در حیوانات را کتمان یا تایید کرد.جالب است بدانید تمام احساسات و عواطف انسانی از غرایز ما نشات میگیرند نه از عالم ماورا.
اما ان چه معلوم است همه ی مدل های عشق در عالم تنها برای بالا بردن سطح زندگی ما است و مطمائنم بدون عشق زندگی برایمان در دنیا بسیار سخت خواهد شد.
سایر مطالب از این دست در وبلاگ: ایا حیوانات رفتار های جنسی غیر تولید مثلی دارند؟ ایا هم جنس گرایی در حیوانات حقیقت دارد؟ چرا گونه ای مختلف با یکدیگر جفتگیری نمیکنند؟
از منوی موضوعات رفتار های جنسی بین حیوانات را پیدا کنید.
مطالبی که در اینده ی نزدیک خواهید دید : ایا زبان و تفکر در حیوانات حقیقت دارند؟

رقص دو گونه پرنده ی بهشتی (ساکن گینه نو)، پرنده ی خاکستری ماده و پرنده ی دیگر نر است درضمن نقاط ابی چشمان پرنده ی نر نیستند.

/ 18 نظر / 76 بازدید
نمایش نظرات قبلی
saeb سخنی به رنگ آسمان

به نظر من عشق در بین حیوانات هم میتونه وجود داشته باشه و این عشق تنها نشات گرفته غریزه جنسی نمیتونه باشه، در پرندگان تک همسری هم وجود داره شاید این بخاطر عشق باشه و یا مرغ عشق که فقط یه همسر برای خودش انتخاب میکنه،شاید دلیل بر عشق باشه عشق و علاقه مادر و فرزندی هم در حیوانات وجود داره، در کل مطلب خوبی بود موفق باشین

همسفر جاده دلتنگی

فکر کنم بین حیوانات وابستگی باشه عشق حالا اگه از روی غریضه هم باشه یه حسه که بین حیوانات هم هست اگه عشق نباشه جانور ماده برای فرزندانش تلاش نمی کنه و یا در بین پرندگان به وفور تک همسری دیده نمی شه. ممنون مطلب جالبی بود [گل][گل][گل] مجبور به تامل شدیم تشکر [گل][گل][گل][گل]

حسین 071

عشق حیوانات فقط بین مادر و فرزندشه غیر از این عشق و علاقه ای وجود نداره + ممنون ک سر زدی مستدام باشی

زهرامهدوی فر

یه چیزیی بگم؟؟ اینروزا باید عشق رو از حیووونا یاد گرفت..

زهرامهدوی فر

آخی الهی الهی چه عکسای خوشگلی هستن.....الهی الهی[قلب][گل]

زهرامهدوی فر

اگه بدنباشه خوبم نیست..آدم با این همه ادعاش.....

فاطمه

واییی چه پرنده های نازی! دو ماه پیش یه مستند تو شبکه چهار می داد راجع همین رفتارای حیوونا، اون عکس آخری رو که گذاشتی تصویری دیدم، حرکاته جالبی واسه جلبه توجه نشون میده... راستی قورباغه هام رفتارای با حالی دارن، جنس ماده پیشه چند تا جنس نر میره، هر کدوم که صدای قور قوره بهتری داشت با اون جفت گیری می کنه، خواستی بذار راجعشون. بازم ممنون پست خوبی بود.

فاطمه

منم کاملا با حرف شما موافقم، ما آدما خیلی چیزامونو باید از طبیعت یاد بگیریم، شاید علت این آفریده های خدا هم الگو گرفتن ازشون باشه.

صدرا

مطلب خیلی خوبی بود فقط من یه قسمتش رو موافق نیستم و اینکه عشق تنها مسائل جنسی نیست بلکه خیلی فراتر از آن است و مسئله جنسی تنها یکی از زیر شاخه های عشق است.

آن ذره كه در حساب نايد ماييم

عالي بود ... قابل توجه جوونا كه اينهمه همديگه رو فريب ميدن و اخرش هم ازدواج نميكنن.... در دنياي حيوانيت از دنياي بشريت صداقت بيشتري هست.