توافق گلخانه ای،آمریکا وچین در استانه نشست (پاریس)2015

اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل با خوشبینی کم‌سابقه‌ای در شهر «لیما»، پایتخت پرو از سر گرفته می‌شود.

به گزارش صدای طبیعت، اعلام اهداف جدید از سوی چین و آمریکا به عنوان دو کشور اصلی آلاینده جهان، سبب ایجاد انگیزه‌های بیشتر در اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در شهر لیما شده به طوری که به رغم وجود شواهدی مبنی بر وقوع تغییرات جوی بر اثر عامل انسانی، این اجلاس با خوشبینی بی‌سابقه‌ای از روز دوشنبه از سر گرفته خواهد شد.

اجلاس تغییرات جوی سازمان ملل با حضور نمایندگانِ بیش از 190 کشور جهان به مدت دو هفته در شهر «لیما» برگزار می‌شود. در این اجلاس قرار است پیش نویس سند تغییرات جوی جهت تصویب و اجرا در اجلاس تغییرات جوی سال آینده در پاریس تهیه شود. گردهم آوردن تمام کشورها یک آزمون مهم برای سازمان ملل محسوب می شود چرا که این نهاد بین المللی طی دو دهه اخیر در کاهش گازهای گلخانه‌ای به عنوان متهم اصلی گرمای جهانی، موفق نبوده است.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، از سوی دیگر تعهد روسای جمهور چین و آمریکا مبنی بر محدود کردن انتشار آلاینده‌های خود که اوایل ماه جاری اعلام شد، یک نشانه قوی برای انعقاد پیمان جهانی آب و هوا در سال آینده میلادی (2015) محسوب می‌شود. دو کشور چین و آمریکا در حال حاضر حدود 40 درصد از کل آلاینده‌های جهان را تولید می‌کنند.

شی جینگ پینک رئیس جمهور چین،در کنفرانس خبری مشترک به همراه باراک اوبانا تصریح کرد:چین و آمریکا مصمم هستند،تا نقشی مهم در شکل گیری معاهده ای جامع در اجلاس پاریس ایفا کنند.

همچنین کشور های عضو اتحادیه اروپا در نشست ماه پیش اعلام کردند،که تا سال 2030 چهل درصد از تولیدات دی اکسید کربنی خود کم می کنند .

«کریستیانا فیگرس»، دبیر اجرایی کنوانسیون سازمان ملل در تغییرات آب و هوایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: معضل تغییرات آب و هوایی تنها توسط چین و آمریکا حل نخواهد شد اما مسلما این مشکل نیز بدون حضور آنها قابل حل نیست.

پ.ن : این خبر های خوب نشان دهنده ی اینست که دولتمداران به فکر زمین افتاده اند.

و ابر قدرت ها خواهان حل این مشکل بزرگ هستند. حالا باید منتظر نشست و دید که تا چه اندازه به تعهداتشان عمل خواهند کرد. آیا این تعهدات هم مانند تعهدات هسته ای بی نتیجه خواهد ماند!!!

منابع خبر:www.ap.org

www.isna.ir

مجله ی همشهری دانستنیها شماره ی 118

/ 5 نظر / 19 بازدید
مهسا

چه جالب درست نصف سن منی ...میدونم پسرا هم مشکل دارن ولی حالا کو شما دهه 70 تای ها مشکلات ماها رو درک کنید ...منم نگفتم ندارن من فقط مشکل دخترها رو گفتم ...

رها

بله دولت مردان به فکر زمین افتادن بلاخره البته دیر به فکر افتادم ولی بازم خوبه که دارنیه اقداماتی میکنن اگه همینجوری پیش بریم عمر زمین زودتر از موعد به فنا میره

سپیده

انسانها بازی کردن رو دوست دارند شما سعی کنید هم بازیشون باشید ، نه اسباب بازیشون

عجبی

با اجازتون سایتتون لینک کردم وقتی که هر روز وقتی از سر کار برمیگردم میخوام استراحت کنم بخونم ممنون از مطالب جالبتون امیدوارم همیشه موفق باشین

همسفر جاده دلتنگی

خدا رو شکر به فکر این مقوله ی مظلوم واقع شده افتادن! با این همه سهل انگاری جبران مافات کردن سخته [گل][گل][گل][گل][گل]