پاسخ به سوالات کوتاه شما+چند پی نوشت.

سلام ما دوباره برگشتیم و شاید باورتون نشه اما تو یه ماه گذشته ما اصلا پای نت نبودیم! اما رد پاهامون بود کلی حرفم هست که باید بهتون بگم کلی مطلب هم درباره ی انسان طبیعت و محیط زیست داریم این هفته از دست ندید.

اول با سوالای دوستان شروع میکنیم امیدوارم منو ببخشن که انقدر دیر کردم.

اما جوابای سوالاشونو از معتبر ترین منابع علمی و اخرین تحقیقات بیرون کشیدم.

 

فرهاد فرید پناه عزیز: لایه ازون چه تاثیراتی بر روی سلامت و موجودات زنده دارد؟

فرهاد جان یکی از اصلی ترین عوامل شکل گیری حیاط برروی زمین همین همین لایه ازون است زیرا اشعه فرابنفش خورشید ملکول های ظریف حیاط را از بین میبرد طبق اخرین یافته ها در افریقای جنوبی به نظر میرسد که به همین علت و قبل از شکل گیری لایه ازون حیاط درون حوضچه های اب درون زمین به وجود امد سپس بعد از چند میلیون سال پا بر روی زمین گذاشت.

هم چنین این لایه از به وجود امدن انواع سرطان های پوست و سوختگی های شدید جلوگیری میکند.

پس الان نتیجه میگیریم همه ی ما به خاطر این سپر محافظتی دربرابر پرتوهای مضر خورشید باید خداوند را شاکر باشیم اما خودمان دست به تخریب ان زده ایم که در ادامه و در سوال بعد خودت به ان میپردازیم.

فرهاد عزیز: تاثیرات گرمایش جهانی بر روی لایه ازون چیست؟

گازهایی که موجب گرمایش جهانی میشوند با گازهایی که باعث از بین رفتن لایه اوزون میشوند متفاوت اند یعنی CFC ها که بر روی لایه اوزون تاثیر میگذارند با گازهای گلخانه ای(بخار آب ،دی اکسید کربن، متان و...) در کار هم دخالت نمیکنند اما شواهدی هست که نشان میدهد گرمایش جهانی موجب بهبود وضعیت لایه اوزون شده است که بحث مفصلیست و بعدا به ان میپردازیم در ضمن شواهدی مبنی بر وجود ترمیم (کند) لایه اوزون در قطب جنوب است.

اما از دیدی دیگر میتوان این موضوع را بررسی کرد ان هم از این نظر که با تشدید پرتوهای قوی خورشید برروی قطب جنوب میزان ذوب یخ ها افزایش چشم گیری گرفته است که خود موجب افزایش گرمایش جهانی است.

قسمت بنفش نشان از سوراخی بزرگ بر روی قطب جنوب دارد.

فرهاد عزیز: گرمایش جهانی چه تاثیری بر روی اکوسیستم دریاها دارد؟

گرمایش زمین با بالا بردن دمای اب دریا هم چنین تغییر عمق آن و البته اسیدی کردن آن صدمات زیادی را به بار اورده در ذیل ان ها را نام میبرم:

تغییر الگوی مهاجرت پلنگتون ها و انتقال ان ها به مدارهای بالاتر و اب های سرد تر به خاطر تغییر دمای اب ، ازبین رفتن حداقل 30 درصد از مرجان ها و به دنبال ان بسیاری از گونه های جانوری ، کم شدن اکسیژن و بعضی مواد محلول در اب زیرا ظرفیت اب گرم برای نگه داری ان ها کم است ، خود تغییر دمای اقیانوس ها گرم شدن ان ها و بالارفتن انرژی دریا ها طوفان های دریایی این چند سال را رقم زده که خود بلایی بر جان بشر شده.

یک طوفان گرمسیری.

فرهاد عزیز: منابع تولید گاز متان کدام اند؟

فرهاد جان بیش تر منابع تولید گاز متان طبیعی هستند مثلا تولید گوشت به روش صنعتی و نگهداری از میلیون ها گاو و تولید بسیار زیاد گاز متان توسط ان ها خود یکی از راه های گرمایش زمین است. همچنین موریانه ها با تغذیه از چوب میلیون ها تن گاز متان تولید میکنند لایه پرمافلاست هم که قبلا توضیح دادم مملو از گاز متان است و اگر این منطقه در سیبری ذوب شود خیل عظیم گاز متان شرایط جوی را نزدیک به روزگار دایناسور ها خواهد کرد! زیرا در ان زمان به خاطر تولید گاز متان توسط دایناسور ها دمای زمین بیش از اندازه گرم بود و در قطبین زمین جنگل گرم سیری وجود داشت!.

گاز متان 23 برابر بیش تر از دی اکسید کربن در تغییر اقلیم نقش دارد با این که گازی با مقداری بسیار کم تر از دی اکسید کربن در جو است.

فرهاد عزیز: تاثیرات گاز متان بر روی لایه ازون کدام اند؟

به نظر نمیرسد گاز متان بر روی این لایه کار خاصی انجام دهد.اوزون (O3) و متان (CH4) است.

آلیس عزیز: چرا در اسارت از جفت گیری حیوانات هم خون جلو گیری میشود؟

این سوال را به نقل از دکتر راغ استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران جواب میدهم:

زیرا ممکن است مثلا دو گاو فامیل مثل دو انسان فامیل دارای کدهای ژنتیکی مشابه و دارای فرزندی با ژن های نامرغوب و کلا نسلی در حد قابلمه شوند! این موضوع برای حیوانات وحشی که در اسارت نگه داری میشوند بسیار مهم تر است زیرا مثلا ببرهای سیبری که بیش ترین ذخیره ی ژنتیکیشان در اسارت است ممکن است این ژن های نامرغوب به نسل های بعدشان منتقل شود.

اما در طرف دیگر قضیه بعضی افراد مانند رییسان باغ وحش ها وسیرک داران به بعضی از این حیوانات علاقه ی خاصی دارند مثلا ببر سفید و شیر سفید که از جفت گیری خواهر و برادر یا مادر و فرزند در اسارت و بلاجبار به دنیا می ایند نمونه بارز نقص ژنتیکی اند ، حیواناتی زیبا اما سفید و فاقد توانایی استتار و کمین و همچین دارای اعصاب بینایی مشکل دار این حیوانات در طبیعت محکوم به فنا هستند اما در اسارت نه!.

اینم عکس پروفایل من کهخ یکی از همین حیوانات زیباست.

آلیس عزیز: چرا به جای ایجاد اتش سوزی های محدود در جنگل ها و رسیدن  مواد معدنی به خاک و گیاه ان ها را به خاک اضافه نمیکنند؟

جواب این سوال را از کتاب جنگل شناسی تالیف دکتر کامبیز ابکنار و بابک پیله ور میدهم.(فصل سوم خاک ص104)

ترکیب خاک ها وعناصر و مواد آلی و معدنی ان ها بسیار مهم است از این رو برای گیاهی مثل درخت سکویا که سوال شما ناشی از ان است خاک بسیار غنی مورد نیاز است جنگل ها برخلاف تصور عموم ان چنان غنی نیستند زیرا هر چه در جنگل وجود دارد توسط گیاهان جذب میشود پس خاک جنگل ها عموما فقیر اند اما چرا با افزودن برخی مواد شیمیایی ان ها را بارورتر نمیکنند؟ خوب خاک حداقل در 6 لایه مورد بررسی قرار میگیرد و در عمق های مختلف دارای ترکیبات متفاوت است از این رو رساندن مواد در سطح خاک (اگر هزینه فراموش شود) مقدور اما در عمق ناممکن است. و همچنین حتی رساندن مواد معدنی و الی به چند میلیون هکتار از جنگل ها خود نیز غیرممکن است. در سال های اخیر از اتش سوزی جنگل ها در برخی مناطق امریکا و اروپا جلو گیری شده است اتش سوزی خود باعث تجزیه ورسیدن سریع مواد به خاک میشود از این رو با اتش سوزی های حدود و کنترل شده جنگل ها را در حالت سلامت و پایدار نگه میدارند.

 

زهرا خانوم: اطلاعاتی درباره ی درختان بنسای میخواستم.

بونسای یا درختچه‌های مینیاتوری ژاپنی  هنر پرورش درختان و گیاهانی است که در اندازهٔ کوچک ایجاد می‌شوند. در حقیقت بونسایی گیاهی است که شرایط محیطی آن یعنی نور، آب، مواد غذایی ، هوا و نگهداری آن از نظر کیفی و کمی تنظیم شده همانند گیاه بزرگ و معمولی ولی با رعایت نسبتها است. (درخت بزرگه، کوچک!)

هرچند که اکثر گیاهان برای بونسای مناسبند اما برای شروع کار بعضی گیاهان مناسب ترند بعضی از آنها عبارتند از:
انواع ارس ،سرو ، یاسمن، نارون ، زالزالک و... از این لیست'ارس'   procumbens نانا و Ulmus parviflora هر دو عالی بونسای و آسان برای بونسای و جزء اولین درختان هستند.
بونسای گیاهی نیست که از نظر توارثی پاکوتاه باشد و برای پاکوتاه شدن آن هیچ راه و روش و تجویز مواد به صورت آنی وجود ندارد و نیز برای کوتاه «شدن و ماندن» هیچ عمل ضربتی نمی توان  انجام داد .
کاشت در گلدان برای تغذیه و یا استفاده دارویی به قدمت تاریخ بشر است و هزاران سال سابقه دارد اما استفاده از گیاه گلدانی به عنوان زیبایی به ندرت صورت می گرفته است. پس از شروع استفاده از گیاه گلدانی به عنوان زینت و زیبایی به یکباره هنر تولید گیاهان مینیاتوری در چین به ظهور پیوست. نقاشی های روی دیوار در 200 سال قبل از میلاد و حمل درختان در درختچه ها و سنگ توسط کارگزاران و مستخدمین حکومتی مؤید و شاهد این پدیده هنری است. امروزه پس از 2000سال از آن تاریخ تولید درختان بونسایی یکی از هنرهای متداول چین و خاور دور است.
در ضمن گیاهان زیبا و چند صد ساله قیمت های چند ده میلیونی دارند اما نمونه های چند میلیونی هم در بازار کشور خودمان موجود است اما این گیاهان اصلا انتخاب هایارزانی نیستند.
تفاوت گیاهان بن سای شده با گیاهان معمولی
بن سای به علت رشد در یک محیط محدود، از نظر تبادلات غذایی، اندکی با گیاهی که در باغچه یا جنگل رشد می کند متفاوت است. یک درخت ریشه‌ی خود را برای جذب مواد غذایی در خاک گسترش می‌دهد و شاخساره‌ی آن با توجه به میزان مواد غذایی و نور و ... که از محیط می‌رسد، رشد
/ 17 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا

سلام ممنون از توجهتون به سوالم.

ریحانه

سلام .لطفا در مورد کبوترهای صحرایی توضیح بدید که شبها رو کجا میخوابن .من شنیدم که داخل چاهها .اما مستندی ندارم .وسوال دیگه در مورد حیواناتی که در اسارت به علت جفتگیری مادر با فرزند سفید میشن این حالت در ادمها که به البومیسم معروفه به چه صورته؟جهش ژنتیک ؟ویا تشکیل نشدن رنگ دانه های پوستی

دوستدار حیوانات

تو این دنیا هیچی بدتر از انتظار وجود نداره ، هیچی حتی اگه فکر کنی با این قضیه کنار اومدی سخت در اشتباهی ! آپم[لبخند]

هلیا

خرخونیام نتیجه داده به شدت زیستمو 20 شدم!!!! وحشتناکه!!!!!! معدلمم 19/93 [نیشخند]

هلیا

زمین شناسی و زیستمون امسال یکیه و زمین شناسیمون فوق العاده مزخرفه!! زیستمون هم از اون مزخرف تر! سلول و دستگاه های بدن و اینا تو کتاب درسی هستن! البته جزوه های ما خیلی سطحش بالاست و بالای صفحه برای هر بخش باید بنویسیم! کتاب تکمیلی علوم برای سمپاد امسال چاپ نشد ولی برای ریاضی اومده اونم بعد 4 ماه از سال تحصیلی! هیچی دیگه الانم داریم دیوارارو گاز میزنیم چون باید برای ریاضی از دو تا کتاب و 4 تا جزوه امتحان بدیم [گریه]

هلیا

راستی تو تا حالا المپیاد زیست شرکت نکردی؟

هلیا

تو با این هوشت جات تو علامه حلی یک ا

هلیا

راست میگم! تو یه نخبه تو زیست شناسی! باید بهترین امکاناتو داشته باشی

هلیا

اینم حرفیه! ولی باید به استعدادت هم بها بدی

آلیس

سلام علی آقا مرسی از زحمتی که کشیدین و جواب مفیدتون :)