دوزیستان ایران...بخش سوم... قورباغه های ایران

در ایران دو نوع قورباغه مردابی و قورباغه درختی و دو نوع وزغ پابیلچه ای و وزغ رنگارنگ یافت میشود. علت کم بودن تنوع دوزیستان در دنیا را در پست های قبلی گفته ام (در پست پیدایش دوزیستان) اما علت کم بود تنوع  ودر برخی موارد تعداد دوزیستان هم چون این غورباغه ها وسمندر هادر ایران به غیر از قاچاق و تخریب زیستگاه و... .

چیز دیگری هم هست ان هم خشک بودن مناطق وسیعی از ایران است که به ان ها بیبان وکویر میگوییم و برای پوست خشک دوزیستان مناسب نیست.

قورباغه مرداب معمولی ترین قورباغه ایران است که در بیش تر مناطق ایران که اب وجود دارد یافت میشود و ممکن است ان را دیده باشید.

نام علمی : Rana ridibunda 

پراکنش :در سراسر اروپا به غیر از مناطقی چون ایتالیا و شمال غربی اروپا دیده میشود . در اسیا از ترکیه تاعراق  وپاکستان 

جمعیت خوب و فراوانی دارد و به نظر میرسد به اقدام ویژه ی حفاظتی نیاز نداشته باشد.

این قورباغه علاوه بر این که در کنترل نقش افات نقش دارد به علم هم خدمت میکند و جز حیوانات ازمایشگاهی هم هست که میتوان به نقش وی در تولید داروهای زد قارچی اشاره کرد هم چنین اولین عمل پیوند قلب دنیا در سال 1950 توسط دکتری روسی به نام سینیستین  روی این بخت برگشته انجام گرفته و موفقیت امیزهم  بوده کما اینکه خود من هم تجربه ی استفاده از این حیوان را در اتاق تشریح را داشته ام.

گوش زد : حیوان ازاری و کشت و کشتار با ازمایش علمی متفاوت است.

 غورباغه ی در ختی یا همان داروگ گیلانی ها

این غورباقه که کوچک ترین غورباقه ایران به شمار میرود سبز رنگ است ومیتواند رنگ خود را از سبز تیره تا قهوه ای تغییر دهد تا از دست دشمنان در امان به ماند.

نام علمی: Hyla savignyi

پراکنش: در فلسطین بین النهرین سوریه قفقاز اسیای صغیر مصر جنوب ترکیه برخی جزایر قبرس جنوب ارمنستان و اذربایجان و در ایران در نیمه ی غربی و شمال کشور دیده میشود.

نقش قورباغه درختی در طبیعت :علاوه بر اینکه غذای مناسبی برای پرندگان ومارها است به دلیل شب فعالی جمعیت حشرات و خانواده ی عنکبوتیان را کنترل میکند این غورباقه برای انسان به ندرت مصرف غذایی دارد زیرا در برخی گونه های ان که در امریکای جنوبی زندگی میکنند از غدد روی پوستشان سمی بسیار خطرناک خارج میشود که شکارچیان بومی از ان استفاده میکنند وبه ان غورباقه ها هم غورباقه دارت سمی هم میگویند. این غورباقه ها از سمی ترین جانوران روی زمین محسوب میشوند.

ولی درمورد این نمونه که در ایران داریم نگران نباشید سمی ندارد.

و اما نکته ای جالب: مردم استان های شمالی فکر میکنند زمانی که این غورباقه شروع به اواز خواندن میکند در اینده ای نزدیک باران خواهد امد و به ان احترام میگذارند البته اینکه این قضیه اسند علمی هم دارد نمیدانم فعلا که چیزی بدست نیاورده ام ولی میدانم نیما یوشیج به ان اعتقاد داشت و میگفت ( قاصد روزان ابری داروگ ، کی میرسد باران؟)

/ 3 نظر / 24 بازدید
mehrasa

بخت برگشته خيلى خوب بود بيچاره باعث جهش علمى شد [نیشخند] من خرافاتى نيستما ولى بچه که بودم با چندتا از دوستام يه غورباغه بيچاررو کشتيم بارون اومد همون شب البته ربطى نداره خو[نیشخند] صداى قورقورشون خيلى نازه ولى جنس پوستشون خيلى چندشه

انسان

الله اکبر ..عجب قورباغه رنگی!!!ممنون از گذاشتن این عکسها

مرضیه

چه قوربافه های قشنگی..اون رنگیه چقدر زیباست البته من اون قورباغه های سبز معمولی رو ترجیح میدم! مخصوصا بچه قورباغه ها خوش مزه ترن واسه کباب!!:) شوخی کردم!.. کلا قورباغه ها موجودات خیلی جالبی هستند،