اسیا همه را خفه کرده !

ناسا اخیرا تصاویر ویدئویی منتشر کرده که نشان می‌دهد چگونه آلودگی هوا در کشورهای آسیایی آب و هوای سراسر جهان را تغییر می‌دهد.

به گزارش صدای طبیعت، این تصاویر ویدئویی با استفاده از مدل‌های متعدد از عوامل اثرگذار آب‌وهوایی همچون دما، میزان بارش و فشار بارومتریک بر اقیانوس آرام حاصل شده و نشان می‌دهد چگونه ترکیبات آلاینده‌ای که کشورهای آسیایی را دربرگرفته بر این فاکتورها تاثیر می‌گذارند.

این تصاویر حاکی از آن است که چین به طور خاص میزان تاثیرگذاری قابل توجهی بر الگوهای آب و هوای جهانی دارد. به گفته کارشناسان ناسا، آلودگی ناشی از چین می‌تواند بر شکل گیری و ایجاد ابر بر فراز اقیانوس آرام شمالی و تقویت طوفان‌های فرا استوایی تاثیر بگذارد.

کارشناسان دریافتند در سه دهه گذشته ابرهای موجود در آسمان منطقه اقیانوس آرام عمیق‌تر و طوفان‌های گزارش شده در شمال غرب اقیانوس آرام 10 درصد شدیدتر بوده است. افزایش سطح انتشار آلاینده‌ها به خصوص آلاینده‌های ناشی از احتراق ذغال‌سنگ در چین به چرخه ایجاد طوفان وارد شده است.

طبق اعلام کارشناسان ناسا، زمستان سردی که سال 2013 سواحل شرقی آمریکا را دربرگرفت می‌تواند از سیستم‌های طوفان پی در پی در اقیانوس آرام ناشی شود؛ سیستمی که در صورت نبود مشکل آلودگی هوا در آسیا ممکن بود ایجاد نشود.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از نیچر ورلد نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود آنکه میزان فشار ترکیبات آلاینده در اروپا و امریکای شمالی در حال کاهش است در کشورهای آسیایی رو به افزایش دارد که این تغییر می‌تواند بر چرخه جهانی و آب و هوا تاثیر بگذارد.

انتهای پیام

/ 5 نظر / 13 بازدید
صبح

انشااله خدابه خیر کنه [ناراحت]

م.الف

میدانید این همه مشکلاتی که در جهان وجود داره همه بخاطر اینه که ما آدما هنوز نفهمیدیم که باید باهم باشیم حالا از هر نژاد و ملیتی ما هنوز نفهنیدیم که باید باهم دوست باشیم تا باهم مشکلاتمونو بر طرف کنیم مثلا تو مدارس خیلی ها هستند که از روی حسادت درس می خونن ای کاش یه روز همه بفهمیم انسان بودن یهنی چی

م.الف

کافیه تلاش کنیم مثلا خود من تمام تلاشمو میکنم تا حد امکان بادیگران مدرا کنم حتی نسبت به کسانی هم که بدی در حقم کردن لطفا هرکی اینو میخونه سعی کنه اطرافیانشو دوست ببینه یا حداقل بهش فکر کنه برای من که خیلی خوشحال کننده ست.