خبر مهم ... فهرست قرمز IUCN به روز شد.

بنابر آخرین به‌روزرسانی فهرست قرمز IUCN از گونه‌های در معرض خطر، اشتهای سیری‌ناپذیر بشر و بهره‌برداری بیش از حد از منابع طبیعی منجر به تهدید گونه‌های جدید شده است.                                                          

به گزارش صدای طبیعت، صید، الواربری، معادنکاری، کشاورزی و سایر فعالیت‌های بشری برای پاسخگویی به نیازهای تمام‌نشدنی انسان به استفاده از منابع طبیعی، شانس بقای گونه‌هایی چون ماهی تن باله آبی، بادکنک ماهی چینی، مارماهی آمریکایی و کبرای چینی را به خطر انداخته است. از سوی دیگر تخریب زیستگاه‌ها نیز سبب انقراض حلزون مالزیایی شده که بزرگترین گوشتخزه جهان محسوب می‌شود و نیز شانس نجات بسیاری دیگر از گونه‌های در معرض خطر را تهدید مواجه کرده است.

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، نسخه به‌روزرسانی شده فهرست قرمز خود را در اجلاس جهانی پارک‌ها که در سیدنی استرالیا برگزار شد، ارائه کرد. فهرست قرمز IUCN که امسال 50 ساله شد در حال حاضر 76 هزار و 199 گونه را در خود جای داده که از این جمع 22 هزار و 413 گونه با خطر انقراض روبه‌رو هستند. از آنجا که حدود نیمی از گونه‌های به تازگی گردآوری شده توسط IUCN ساکن مناطق حفاظت شده هستند لذا IUCN خواستار اداره و حفاظت بهتر از این نواحی شده تا از کاهش بیشتر تنوع زیستی جلوگیری کند.

«جولیا مارتن لفوره» دبیرکل IUCN می‌گوید: انتشار هر یک از به روزرسانی‌های IUCN به ما یادآوری می‌کند که سیاره زمین در حال از دست دادن تنوع زیستی شگفت‌انگیز خود است که این اتفاق اغلب به دنبال فرونشاندن عطش بی‌پایان بشر و اشتهای فزاینده برای بهره‌کشی از منابع طبیعی رخ می‌دهد.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، لفوره افزود: شواهد علمی در دست داریم که نشان می‌دهد مناطق حفاظت شده نقش مهمی در معکوس کردن این روند دارند. کارشناسان محیط زیست براین باورند که گونه‌های در معرض تهدیدی که در مناطق حفاظت شده به خوبی مراقبت نمی‌شوند در مقایسه با گونه‌هایی که به خوبی از آنها محفاظت می‌شود، دو برابر سریع‌تر دچار کاهش جمعیت می‌شوند. وظیفه ما افزایش مناطق حفاظت شده و حصول اطمینان از مدیریت موثر این مناطق است که این مساله متضمن نجات تنوع زیستی کره خاکی است.

«جین اسمارت» مدیر گروه تنوع زیستی IUCN می‌گوید: رشد بازار غذا فشار نامتعادلی را بر جانوران وارد آورده است. ما باید برای اعمال محدودیت در بهره‌برداری از این منابع و اعمال معیارهایی برای حفاظت از زیستگاه‌ها وارد عمل شویم.

در نسخه به روز شده فهرست قرمز IUCN همچنین گونه‌های مختلفی که بر اثر نابودی زیستگاه‌هایشان تحت تاثیر قرار گرفته‌اند معرفی شده‌اند.

/ 6 نظر / 19 بازدید
همسفر جاده دلتنگی

آقا ما هر چی می کشیم از این جمله ست: "فرونشاندن عطش بی‌ پایان بشر و اشتهای فزاینده برای بهره‌ کشی از منابع طبیعی"

زهرامهدوی فر

خیلی اطلاعات جالبی دادی آقا طاها..فوق العاده بود.. ولی واقعن چرا به فکر خودمون نیستیم؟/ خب طبیعت یعنی نبض زندگی ما..

افتاب

عزای عمومی برای مرتضی پاشایی.... یا... نظام ستیزی؟!!

شاهد

سلام متاسفانه خیلی بی محابا در تمام عرصه های زندگی خود را به خطر انداخته ایم و خیلی غفلت داریم متاسف شدم

saba

بودن با کسی که دوستش نداری ونبودن با کسی که دوستش داری هر دو رنج است پس اگر همچون خود نیافتی همچون خدا تنها باش . . .

بهرام

سلام دوست خوبم از حضورت ممنون و وبلاگت بسیار جالبی داری موفق باشید [گل][گل][گل]