اتوبوسی که با فضولات انسان حرکت میکند.

برای اولین بار اتوبوس فضله سوز در انگلیس حرکت کرد.

به گزارش صدای طبیعت،سوخت این اتوبوس که با 40 صندلی در سرویس حمل مسافر بین شهرهای بریستول و باث در غرب انگلیس به کار گرفته شده، منحصرا از گاز بیومتان تامین می‌شود که با فرآوری پسمانده غذایی و فضولات انسان به دست می‌آید. از این اتوبوس با عنوان یک وسیله نقلیه دوستدار محیط زیست یاد شده است که می‌تواند مسافتی تا 300 کیلومتر را با یک باک پر از گاز بیومتان بپیماید. این مقدار گاز، حاصل فضولات تولیدی پنج نفر در طول یک سال است.

اتوبوس فضله‌سوز در انگلیسی

شرکت اتوبوسرانی شهر تفریحی باث این اتوبوس را برای حمل مسافر بین مرکز شهر و فرودگاه شهر بریستول به کار گرفته است. گاز بیومتان مورد نیاز در تاسیسات فرآوری فاضلاب شهر بریستول تهیه می‌شد که به شرکت آب و فاضلاب «جنکو» تعلق دارد و برای این وسیله نقلیه نام «بیوبوس» را انتخاب کرده است.

«محمد صدیق»، مدیر شرکت جنکو گفته است که خودروهای گاز سوز نقشی مهم در بهبود کیفیت هوا در شهرهای انگلیس ایفا می‌کنند اما بیوبوس این امتیاز را هم دارد که نیروی محرکه آن را خود مردم ساکن محل تامین می‌کنند و شاید بعضی از مسافران هم به تولید سوخت آن کمک کرده باشند. سرویس بیو بوس قابلیت این را دارد. تا هر ماه ده هزار مسافر جابه جا کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، یکی از مقامات محلی گفته است : این اتوبوس در زمانی مناسب به راه افتاده زیرا در نظر است سال آینده بریستول عنوان «پایتخت سبز اروپا» را دریافت کند. شرکت فرآوری فضولات بریستول در حال حاضر هر سال 17 میلیون مترمکعب گاز بیومتان تولید می‌کند که برای تامین سوخت مورد نیاز 8500 خانه کافی است.

                                    اتوبوس فضله سوز

/ 3 نظر / 26 بازدید
صبح

فکرخلاق همینه دیگه

بهرام

سلام از حضورت ممنون و مطالبت هم بسیار عالی بود با تشکر [گل][گل][گل]

ازاد

منم از اینا می خوام.[نیشخند]