راه حل چین برای پیش بینی زلزله

کارشناسان دولتی چین از جوجه‌ها، ماهی‌ها و قورباغه‌ها برای پیش‌بینی زلزله کمک می‌گیرند.

به گزارش صدای طبیعت، اداره زلزله‌شناسی شهر «نانجینگ» در شرق چین، هفت مزرعه پرورش حیوانات را به ایستگاه‌های لرزه‌نگاری تبدیل کرده و از مزرعه‌داران خواسته که رفتار حیوانات را دو بار در روز به اطلاع این اداره برسانند.

به گزارش روزنامه چاینا‌دیلی، بنا بر این طرح رفتارهای غیرعادی حیوانات مثل پریدن جوجه‌ها روی درخت‌ها، بیرون پریدن ماهی‌ها از آب یا حرکت گروهی قورباغه‌ها در این مزارع باید گزارش شوند.

مقامات نانجنیگ قصد دارند چند مزرعه دیگر را نیز در این طرح مورد بهر‌ه‌برداری قرار دهند اما برخی از پرورش‌دهندگان و مزرعه‌داران با این کار مخالفند.

چین اغلب با خطر زلزله روبه‌رو است و در گذشته بارها، صدها هزار نفر در این کشور در اثر این حادثه طبیعی جان باخته‌اند.

انتهای پیام

/ 7 نظر / 34 بازدید
صبح

تصور كن يك مزرعه پر قورباغه ،زلزله بهتر نيست [لبخند]

سلام اره منم قبلا شنیده بودم ک میگن چن ثانیه زودتر از زلزله حیوونا خبر میدن ولی مطمعن نبودم..مرسی از اطلاعات مفیدتون...امیدواریم.. و البته یه جا خوندم ک دستگاهی اختراع شده ک 15ثانیه زودتر از زلزله اطلاع میده..

باران

سلام. درجایی خواندم دریکی از مناطق چین یک ماه قبل از زلزله مهیب مارهای آن منطقه لانه هایشان راترک کرده بودند..!!!!

رعنا

سلام . واای خدا جوجه ها به زلزله عکس العمل نشون میدن خیلی جالب . ممنونم ازتون بابت پستتون

ميان رشته اي متين

يكي از معناهاي تفكر كل گرايانه زيست محيطي همينه. ايران هم هفته قبل (اوسط تير) براي مبارزه با آفات در ششهر بم، سوسك استراليايي وارد كرد. نگاه كل گرايانه يعني اشراف اطلاعاتي بر روابط متنوع موجودات با طبيعت، و استفاده يا سواستفاده از فنون و تكنيكهايي كه اين روابط را در راستاي اهداف بشر تنظيم و جهت دهي مي كند. در واقع، تكنولوژي زيست محيطي و حياتي است (تكنولوژي مبتني بر فيزيك و شيمي و صنعت را تكنولوژي مكانيكي و غيرزنده تصور كنيم)

آزاد

اتفاقا ایده ی خوبیه.