سرعت بی سابقه نابودی قطب شمال

تصاویر ماهواره‌ای نشان می دهد که یک کلاهک یخی عظیم در نقطه دورافتاده‌ای از قطب شمال از سال 2012 تاکنون بیش از 50 متر نازک شده که حدود یک ششم ضخامت اولیه آن است.قطب در این سال ها به اوج آب شدن خود رسیده.                                                                                         

به گزارش صدای طبیعت، تصاویر همچنین نشان می‌دهد که سرعت جریان این کلاهک یخی در اقیانوس‌، 25 برابر بیش از گذشته است. کلاهک یخی به پوشش دائمی یخی در دو سو یا دو قطب یک سیاره اطلاق می‌شود.

گروهی از کارشناسان مرکز نظارت و نمونه برداری قطبی (CPOM) در دانشگاه لیدز با ترکیب تصاویر و مشاهدات حاصل از هشت ماموریت ماهواره‌ای و ارزیابی مدل‌های جوی منطقه‌ای متوجه کاهش سریع حجم یخ‌های قطبی در این منطقه شده‌اند.

به گزارش صدای طبیعت به نقل از شبکه اخبار محیط زیست، این بررسی تایید می‌کند که طی دو دهه اخیر سرعت ذوب یخ‌ها در این منطقه به میزان چشمگیر افزایش یافته و ضمن کاسته شدن از ضخامت یخ‌ها، سرعت جریان صفحات یخی قطبی در اقیانوس‌ها سالانه نیز تا چندین کیلومتر افزایش یافته است.

به گفته کارشناسان، شواهد نشان می‌دهد که دمای آب اقیانوس‌های اطراف این کلاهک‌های یخی قطبی در سال‌های اخیر افزایش یافته و همین فاکتور می‌تواند عامل اولیه برای نازک شدن صفحات یخی قطبی باشد.

/ 2 نظر / 18 بازدید
مهسا

بعله كاملا درسته ، خيلي ناراحت شدم [گل]