بلند ترین درخت دنیا

روی زمین درخت های زیادی وجود دارد، ولی سکویاهای عظیم جسته ای هم یافت میشوند که به مراتب عظیم تر از درخت های حیاط شما هستند. در بین سکویاهای عظیم، درختی به نام ژنرال شرمن در پارک ملی سکویا کالیفرنیای امریکا وجود دارد که بزرگ ترین آن ها محسوب میشود.

اندازه ی این درخت به قدری بزرگ است که به راحتی میتوان حدس زد که بزرگ ترین درخت و موجود زنده ی روی زمین است.

ارتفاع این درخت 83.8 متر است 11.1 متر قطر دارد و1250 تن وزن این درخت غول آسا می باشد. برای اینکه ابعاد ان را درک کنید بهتر است بدانید این درخت هم ارتفاع یک ساختمان 28 طبقه است. وزن آن با 227 فیل افریقایی که هرکدام تقریبا 5.5 تن وزن دارند برابر است. متاسفانه با وجود رشد سریع و عمر طولانی این درخت های غول پیکر، نسل آن ها رو به کاهش است ودر معرض خطر انقراض قرار دارند.

درخت های سکویا به قدری سریع رشد میکنند که هر درخت سالانه یک متر مکعب چوب تولید میکند.

جلوگیری از آتش سوزی های جنگل در سال های اخیر موجب در خطر قرار گرفتن این درخت شده زیرا 300 الی 400 هزار دانه ی این درخت باید در زمین هایی با املاح معدنی زیاد قرار گیرند و تنها بعد از اتش سوزی جنگل این اتفاق رخ میدهند.

امروزه بعضی از آژانس های حفاظت محیط زیست، با راه انداختن آتش سوزی های کوچک وکنترل شده به افزایش نسل این درخت کمک میکنند.

/ 13 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپیده

سلام چه درختی افتادم یاد دوران دبستان تو کتاب فارسی سکویا داشتیم.....بلندترین درخت[گل]

peyman

سلام. ممنون از حضور مداومتون.

فلورا

سلام به نویستدگان ممنون مطالبی مفیدی گذاشتید دستتون درد نکنه ،عالی بود[دست]

nafiseh

خیلی باحال و جالب بود. واقعا ممنون.

صبح

کاش شانس دیدنشان را داشتیم

آلیس

واو چه عظمتی!! واقعا زیباست!! به نظرتون نمیشه این املاح رو به خاک تزریق کنن؟ حتما باید آتش سوزی بشه؟

زهرامهدوی فر

باخوندن این مطلب یاد داستان بچیگیم افتادم.. یه درختی بود بلند تر از بقیه و مغرور..و اخرشم چون میوه نمیداد قطعش کردن.. جالب بود مطلبتون.. چی بگم خو؟؟مثه همیشه جالب

سلام نحوه ی جذب اب ومواد معدنی توی این گیاه چطور هست

جعفری

سلام.به دنبال بزرگترین جاندار جهان بودم که آخر نفهمیدم وال یا سکویا است.لطفا اگر میدونید برام ایمیل کنید من خیلی فوری می خوام بدونم.ممنون