معرفی شهر نخلستانها جهرم

شهر نخلستانها

زهرا مهدوی فر :آشنایی با شهر من، شهرستان جهرم

شهر من معروف به دارالمؤمنین و شهر نخلستانهاست.

جهرم یا گهرم، به معنای جای گرم است،که در ارتفاع 1100متری از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و فرهنگی و مذهبی زیادی است به خصوص پوشش گیاهی شامل درختان وسیع و فروان مرکبات و خرمای مشهور شاهانی که از امتیازات بارز این شهرستان است و دارای بهار وپاییزی سبز و رنگارنگ است.

از بهترین مکان دیدنی و گردشگری می توانم به غار سنگ شکن اشاره کنم که در جنوب شهرستان و روی تپه ای آهکی قرار گرفته است زیباترین جایی که جهرم با تمام زیبایی هایش را میتوانی نظاره گرباشی!

از بهترین جاذبه های طبیعی ان میتوان به آبشارخفر و چشمه آب گرم سیمکان را اشاره کرد که با فضا سازی بسیار زیبا توسط سازمان میراث فرهنگی پذیرای گردشگران است.

جهرم دارای نواحی شش گانه میباشد که در هر ناحیه چندین محله قرار گرفته است و همه ی محلات مشخصات بارز و مشترکی داشتند.

مثلا: 1 یک مسجد در بخش مرکزی 2 دارای حمام کنار مسجد 3 دارای آب انبار در هر محله هستند.

تولید و تکثیر خرما که به روش های متفاوتی انجام میشود و زمان برداشت هر کدام از محصولات درخت خرما در زمانهای مختلفی است( در یک پست جدا به طور کامل توضیح میدم).

مکانهای دیدنی و گردشگری:

غارمصنوعی سنگ شکن،سد سلمان فارسی،غار ورا،غار بونیز،پارک جنگلی بزرگ شهرو...

منتظر همه ی شما دوستان گل و عزیز هستیم.

 

زمین بی برکت گندم نمیشه

محبت تا قیامت گم نمیشه

میگن شیراز فردوس زمینه

قبول اما مث جهرم نمیشه

این شعر هم از آقای برامکه در وصف شهرستانمون.

علی: من تا به حال جهرم نیومدم اما واقعا تعریفشو از خیلیا شنیدم امیدوارم روزی برسه که به عنوان یک ایرانی کشور عزیز و رنگارنگمون رو کامل بشناسیم و اون رو درست به افراد دیگه معرفی کنیم کماکان از خانوم مهدوی فر همکارم عزیزم به خاطراین متن روان و کامل ممنونم.

 

/ 4 نظر / 50 بازدید
شاهد

سلام زهرا خانم این یادداشت منو برد به روزهایی که خواهرم دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه شیراز بود و ما بخاطر خواهرم در رفت و امد شیراز بودیم در یکی از سفرها به توسط هم خوابگاهیش دعوت شدیم جهرم تائید میکنم بسیار مردم شهر شما زحمتکش و مومن و مهربان و مهمان نواز بودند و ما با اینکه در جهرم دچار بیماری مادر شدیم این مردم بقدری مهمان نواز بودند و همهی ما را با روی خوش غذاهای مقوی و خوب پذیرایی کردند من مخصوصا رنگینک که برای فوق العاده جذاب بود را یادم نمیره من 4سال پیش امدم جهرم و یکی از خاطرات شیرین من هست شیراز و دانشگاه شیراز که واقع بود تپه های بالای شیراز نزدیک باغ ارم برایم خیلی جذاب بود

مهسا

دست همه ي همكاران و عوامل و دست اندركاران درد نكنه ، متن خوبي بوديد ، موفق باشيد[گل][گل]

ریحانه

چرا که نه؟نوروز امسال اگر عمری بود میرم جهرم.ممنون از شناساییتون

زهرامهدوی فر

سلام خانوم شاهد..چه خاطره جالبی ..واقعن لطف دارین..ممنون[گل] مهساخانوم خواهش میکنم گلم قابلی نداشت..[گل] ریحانه جون..خانومی پس منتظرتونما..خوشحال میشیم..[لبخند]